Gülyazı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gülyazı
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 176
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55500
İnternet sitesi: [2]

Gülyazı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tarihi olarak oldukça yeni bir köy olup mahallesimüzde herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Önceleri ormanlık ve mera olan arazilerin yerleşime açılmasıyla 1950'lerden sonra yerleşim yoğunluk kazanmıştır. Gülyazı Köyü 1996 yılında Ordu Mahalleninden ayrılmıştır. Mahalle olduğu dönemde ismi Sarımsakyazı idi. Köy olduğunda mahallede bol olan gül isim olarak tercih edilmiştir. Öyle ki her evin önü mutlaka güllerle bezelidir. Sarımsakyazı ismi ise mahallenin merasında (yazı) yabani olarak yetişen sarımsaklar nedeniyle verilmiştir.

Mahallede imece usulü yaygındır. Bu şekilde tarım alanında güçlüklerin önüne geçilmiştir.

Mahallede kara lahana(pancar)bol miktarda tüketilmektedir. Pancarın dolması, yemeği, turşusu, kapaması, gürcü pancarı yemeği...yapılmaktadır. Ayrıca mahallede yerel yeşilliklerden çeşitli yemekler yapılmaktadır. Bunlar; galdirik, gazayak, baldıran, ısırgan, hoşgıran... Çarşambaya özgü olan Fasulye Turşusu Kavurması mahallesimüzde çokca yapılmaktadır. Un çorbası ve yağlaç diğer önemli yemeklerdir.

Düğünler daha çok mevlütlü yapılmaktadır. Düğün iki güne yayılır. Genelde haftasonları yapılmakla beraber son zamanlarda haftaiçinde de ilçe merkezindeki düğün salonlarında da düğün yapılmaktadır.

Bayramlarda köy halkı bir araya gelir ve sıcak anların yaşanmasına vesile olur. Bayram namazı sonrası cami önünde bayramlaşmalar yapılır. Evlerden getirilen tatlılar yenir. Mahalleden olup da dışarıda çalışan ve veya köy dışından gelenler mahalledekilerle görüşüp bayramlaşmış olur.

Köy etnik bakımdan çeşitlilik göstermekle birlikte bu ilişkilerde herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Yani köy halkı birlik ve dayanışma içerisindedir. Köy halkı bir arada yaşamaktan mutludur.

Gülyazı Mahalleninde ilkokulda bulunan okul kitaplığı dışında kütüphane bulunmamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 49 km, Çarşamba ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Muşçalı, güneyinde Soğucak, batısında Ordu Köyü, doğusunda ise Muslubey mahallesi(Salıpazarı) yer almaktadır. Muslubey mahallesi ile Büyük Dere (Muslubey Deresi)üzerine kurulu köprü vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca köy işlek bir yol üzerinde bulunmaktadır. Mahallenin kendi ormanı ve merası bulunmaktadır. Mahallede ayrıca iki dere (büyük dere ve küçük dere) bulunmaktadır, bunlar güney-kuzey yönünde akmaktadırlar ve mahalleden çıkmadan birleşmektedirler. Bu iki dere harici kışın akan ancak yazın kuruyan ve bu iki dereyi besleyen birçok kol bulunmaktadır. Büyük dere Muhçalı mahallesinde Yeşilırmakla birleşmektedir. köy Canik Dağlarının eteklerinde kurulmuştur, nispeten düz bir arazidir. Mahallenin Soğucak mahallesi ile sınırını Canik Dağlarının başlangıcı oluşturmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. karadeniz ikliminden farklı olarak mahallenin canik dağlarının eteklerinde ve birazda çukurda oluşu nedeniyle kış aylarında soğuk rüzgarlar ve don olayı çokca görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara Göre Köy Nüfus Verileri
2007
2000 176
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha çok fındık yetiştirilir. Besicilik gelişmektedir. Sebze ve meyve yetiştiriciliği iç tüketime dönüktür. Mahallede bir kereste atölyesi, bir beton pencere imalathanesi, bir mısır değirmeni, bir öğrenci yurdu, bir şişeleme fabrikası (faal değil) ve bir bakkal bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kapanmıştır isteyenler taşımalı eğitimden de yararlanmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır fakat sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içinde bazı yollar asfalt değildir. Cami tek minareli, üç şerifelidir. Mahalleden Çarşamba'ya gün içinde sabah ve öğle saatlerinde minibüsle ulaşılabilir. Çarşamba'dan ise köye dönüşler öğle ve akşam gerçekleşmektedir. Minibüsler Yeniköprü ayağından kalkmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]