Çaltı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çaltı
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.218
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Çaltı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, adını sahil şeridinden sonra, kumluk arazi de yetişen dikenli çaltı ağacından almaktadır. Köy, Cumhuriyet döneminden sonra, bataklıkların DSİ tarafından kurutulması neticesinde tarım arazileri sel baskınından kurtarıldığında, kesin yerleşime açıldığı bilinmektedir. Köy Çaltı Köyü`nün Karadeniz`le olan sahil şeridi vardır. Bu sahil şeridi kıyı plajları için çok uygun olup, özellikle Asarcık`lı göçmenlerin yaşadığı, Asarcık Mahalle`sinden giden yoldan deniz`e gidilmesi tavsiye olunur. Sahil de yazları işletilen ve balığın her çeşidini bulabileceğiniz küçük deniz gazinoları vardır. Köy, sahil şeridi boyunca, karadan tatlı su bataklıkları ve göllerle çevrili olduğundan, kış aylarında kanatlı kuş türü avcılığı yapılır. Tatlı su yatakları yaz aylarında, DSİ nin açtığı kanallar sayesinde tatlısu balıkçılığı halen devam etmektedir ve balıkları tutmak için şehrin dört bir yanından insanlar bu köye akın etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çarşambanın diğer köylerinde olduğu gibi düğünlerde en mühim yemek "keşkek"`tir. Keşkek iyicins buğday yarmasının sulu kazanca kaynatılarak, güdel denilen kürek görünümlü bir nesne ile devamlı karıştırılarak pişirilir. Bu karıştırma ile yarmalar lapa bir hal alır, sonra bu lapa nın içersine kemiksiz tavuk eti ilave edilir. Karıştırma işi devam eder. Tabaklara servis edilen keşkeğin üzerine eritilmiş tereyağı ( yayık yağı)dökülür.Bu yemeğin sıcak olarak yenilmesini tavsiye ederim.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 30 km, Çarşamba ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy sahil şeridinde olduğu için özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yağmur sıkıntısı çekilir. Çünkü Deniz yağmur bulutlarını Karadeniz`i çevreleyen canik dağlarına sürükler. Kışın soğuk ve yazın da ılık rüzgar hemen hemen günün her saatinde denizden karaya eser.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1218
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özallı yıllardan sonra kapalı besi ahırlarının yaygınlaşması neticesinde köy halkı kalkınmış olup, kum mahallesi halkının yukarı köylere amele olarak gitmeleri sona ermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]