Arımköseli, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arımköseli
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2008)
 • Toplam 364
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Arımköseli, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Köy cumhuriyet tarihinden önce kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1460'lı yıllara dayanmaktadır. Mahallede bulunan tarihi eser niteliğindeki türbenin 1500 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kayıtlara göre mahallenin kurucuları DEVOĞULLARI diye bilinen ailedir. Ailenin FATİH SULTAN MEHMET tarafından bölgeyi idare etmesi için gönderildiği resmi kayıtlardan anlaşılmıştır. Devoğulları, Osmanlı Devleti'nin girdiği savaşlarda ailenin tamamına yakınını şehit verdikten sonra mahallenin sosyal durumu da gerilemeye başladı ve göç vermeye başladı. Nüfusu 2008 yılı itibarıyla 365 kişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 41 km, Çarşamba ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 365
2007 223

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulak ve verimli arazileri üzerinde yoğunlukla fındık ve yanı sıra sebze, mısır, şeker pancarı ve pirinç tarımı yapılmaktadır. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık önemli bir yer tutmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallede cami vardır ve ibadete açıktır. Köyde imamlık görevini Refahattin Öztürk yapmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahallede internet erişimi mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy E70 (D010) karayolu üzerindedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]