Çınarlık, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çınarlık
Samsun
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 2,655
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55506
Resmî site

Çınarlık, Samsun İlinin Çarşamba ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Kesin kuruluşu tam olarak bilinmemekle birlikte Osmanlı döneminden beri var olduğu ve kurtuluş savaşı yıllarında nüfusunun azaldığı bilinmektedir. Geçmişte köy olan Çınarlık, 1994 yılında belde olmuştur ve belediyesi kurulmuştur. Etrafında bulunan Yukarı Eğercili Köyü, Costal Köyü ve Kurtuluş Köyleri Çınarlık'a bağlanarak mahalle olmuştur. 2011 yılında, büyük şehir yasasına göre merkeze bağlı belde belediyelerinin kapatılması ile mahalleye dönüşmüştür. Kendi mahalleleri de Çınarlık'tan bağımsız mahalleler haline dönüşmüştür.

Samsun-Çarşamba Yolunun Çınarlık'a denk gelen kısmında cumhuriyet yıllarında eşkıyaların yol kestiği bilinen bilgiler arasındadır. İsmini bölgedeki büyük çınar ağaçlarından alan Çınarlık'ta günümüzde büyük çınar ağaçlarının varlığına pek rastlanmamaktadır.

İklimi, ılıman iklim; bitki örtüsü ormandır. Civarında bulunan Hacıosman Ormanı doğal sit alanı, Orman ve Su İşleri Başkanlığınca korunmaktadır. Mahallede, sağlık ocağı, PTT şubesi, cami, kuaför, terzi, lokanta, akaryakıt istasyonu, fırın, un değirmeni, futbol sahası ve halı saha bulunmaktadır. Her yıl 30 temmuz da mahallede geleneksel festival kutlamaları yapılmaktadır. Çakmak Barajından gelen Abdal Deresi, Çınarlık'tan denize dökülmektedir. Denize kıyısı bulunan Çınarlık geniş kumsallara sahiptir. 1998 yılında Samsun-Çarşamba Havalimanı bölgede hizmete açılmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre nüfus verileri
2009 4.761
2000 2.655
1997 2.388
1990 2.579