Irmaksırtı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Irmaksırtı
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 1.016
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Irmaksırtı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin merkezi Abdal Deresi'nin yanıbaşında olduğundan Irmaksırtı adını almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Sahil Yolu (Samsun-Çarşamba Yolu) üzerinde, Samsun il merkezinin 24 km doğusunda, Çarşamba ilçe merkezinin ise 12 km batısındadır.

Samsun-Çarşamba Uluslararası Havaalanı bu köye 5 km mesafededir.

Abdal Deresi üzerindeki karayolu köprüsü civarı Köprübaşı Mevkii olarak anılır ve mahallenin merkezi burasıdır. Irmaksırtı Köyü civardaki çoğu mahallenin karayoluna bağlandığı kavşak noktası olduğundan ticari açıdan canlıdır.

Mahallenin arazi yapısı tamamen ovadır. Bölünmüş devlet yolu üzerinde bulunması, büyükşehire yakınlığı, havaalanına yakınlığı, arazi yapısı, elektrik-su-telefon-okul-cami-köy içi yollar gibi altyapı sorunları olmaması mahallesi cazip kılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Civarın en kalabalık köylerinden biridir. Avantajlı konumu nüfusun korunmasını sağlamış ve şehre dikkat çekici bir göç yaşanmamıştır. Ulaşımın kolay oluşu nedeniyle şehre göç ihtiyacı oluşmamakta ve mahallede yaşayıp şehir merkezinde çalışan önemli bir nüfus kitlesi bulunmaktadır. Bu kitle kamu kurumlarında, sanayide ve ticarette yürüttüğü işlerin yanı sıra mahallede sahip olduğu arazilerde gerek kendi ihtiyacı için ve de gerekse ticari amaçlarla tarımsal ürünler yetiştirmektedir.

2007 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 1016 olan mahalle nüfusu 2008 Yılı sonu güncellenmiş nüfus kayıt verilerine göre 1023'tür.(kaynak: www.tuik.gov.tr).

Gerek Osmanlı Dönemi'nde gerekse Cumhuriyet döneminde göç alan mahallede güzel bir kültür kaynaşması örneği görülür. Mahallede Türk, Laz, Çerkez, Gürcü kültürlerinden izlere rastlamak mümkündür. Mahallede 150 yılı aşan yerleşik Türk ailelerin yanı sıra Osmanlı Döneminde Kuzey Kafkasya göçleri ile gelen Çerkez kökenli aileler ve Cumhuriyet Döneminde çeşitli şehirlerden (Trabzon, Rize, Giresun, Tokat,...) göç eden Türk, Laz ve Gürcü kökenli aileler bir arada yaşar. Bu aileler arasında evlilikler ile kaynaşma yaşandığı için etnik farklılıklar sadece kültürel bir ögeden ibarettir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 1023
2007 1016
2000 954
1997 -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]