Karabahçe, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karabahçe
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258343
 - Toplam 697
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55500
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=258343

Karabahçe, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

tarihi bilinmemektedir fakat mahallenin adını daha önceden orman arazisi olduğu için mahallenin karanlık olmasından meydana gelen sebeple adını karabahçe olarak almıştır. Bir diğer rivayete göre ise; buraya ilk yerleşen köylü "ne ekerse eksin tam bir verim alamadığı için" buraya "kara" yani verimsiz toprak manasına gelen kara bahçe ismi verildiği söylenmektedir. Başka bir rivayete göre de bir tarlada çok büyük ve simsiyah bir yılan varmış. hiç kimse bu araziden geçmek istemiyormuş. Kim bu tarlanın yakınından geçse başına kötü bir şey geleceğini sanıyormuş. Zamanla bu tarlaya, kara tarla anlamında kara-bahçe denmiş. Ve bu bölgenin ismi karabahçe olarak kalmış. Aslında bu son anlatılan rivayet tam olarak karabahçe mahallesinde değil, karabahçeden Karacalı mahallesine giderken ki köy mezarlığının bulunduğu alanda olduğu tarihi kaynaklarda geçmektedir. Bkz. 2434 nolu Osmanlı Şeriyye Sicil Defteri

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelneksel yemekleri Çarşamba'nın klasik yemekleridir. Yani yahni, keşkek,pilav ve komposto dur. Bunun yanında turşu kavurması da meşhurları arasındadır. Özellikle halk arasında kelem denilen beyaz lahana turşusu, patlıcan turşusu, fasulye turşusu ve bunların kavurmaları önemli yemekleri arasında sayılabilir. Mahallede hem sünni ve hem de aleviler bulunmaktadır. Birçok yere nazaran halk birbirine kaynaşmış, kız alıp vermeler sıradan hal almıştır. Bunun yanında suç oranı oldukça düşüktür. İnsanlar bir yere gittiklerinde kolaylıkla her şeyini komşusuna emanet edebilmektedir. Her yerde olduğu gibi dedikodu oldukça yüksektir. Yine de mahallede fazla dargın aileler bulunmamaktadır. Mahallede 1990 lı yılların başından itibaren nüfus oranı düşmüş köylü şehre veya başka şehirlere göç etmiştir. Mahallede genç nüfus çok azdır. 2000 li yıllardan itabaren tekrar köye dönmeler olduğu için nüfusta artış olduğu görülmektedir.Mahallede önemli bir zengin aile bulunmamaktadır. Genelde orta kesimi oluşturan köylülerden oluşur. Eğitim durumu düşüktür. Fakat son zamanlarda aileler bu hususta daha duyarlı hale gelmiştir. Yukarı Karabahçe Köyü, Aşağı Karabahçe'den daha küçük bir nüfusa ve yüzölçüme sahip olduğu halde eğitimli kişilerin sayısı daha fazladır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 25 km, Çarşamba ilçesine 18 km uzaklıktadır.dikbıyık belediyesine 7 km, uzaklıktadır. 1990'lı yıllarda tek bir köy olarak seçimlere giden Karabahçe bu tarihten sonra aşağı Karabahçe ve yukarı karabahçe olarak ikiye ayrılmıştır. Muhtarlıkları bu sebepten farklıdır. Yukarı Karabahçe adından da anlaşılacağı üzere denizden 5 km uzaktır. Aşağı Karabahçe ise rakım olarak Yukarı Karabahçeden daha yüksek ama denize sahili olan bir köydür. Bu mahallede daha çok kavak, söğüt vb. ağaçlar bulunur. Çok yakın zamanda şahsa ait bir ormanı bulunan mahallede tarım arazisine çevrilmesi nedeniyle orman alanı kalmamıştır. Aşağı Karabahçe mahallesi hem nüfus olarak hem yüz ölçümü olarak Yukarı Karabahçe'den büyüktür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

KÖYÜN İKLİMİ KARADENİZ İKLİMİDİR.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 825
2000 697
1997 600

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy ekonomisinde seracılığın katkısı büyüktür.Ve çok yaygındır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]