Karabahçe, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karabahçe
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 697
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Karabahçe, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geleneksel yemekleri Çarşamba'nın klasik yemekleridir. Yani yahni, keşkek, pilav ve komposto dur. Bunun yanında turşu kavurması da meşhurları arasındadır. Özellikle halk arasında kelem denilen beyaz lahana turşusu, patlıcan turşusu, fasulye turşusu ve bunların kavurmaları önemli yemekleri arasında sayılabilir. Mahallede hem Sünni hem de Aleviler bulunmaktadır. Birçok yere nazaran halk birbirine kaynaşmış, kız alıp vermeler sıradan hal almıştır. Bunun yanında suç oranı oldukça düşüktür. İnsanlar bir yere gittiklerinde kolaylıkla her şeyini komşusuna emanet edebilmektedir. Her yerde olduğu gibi dedikodu oldukça yüksektir. Yine de mahallede fazla dargın aileler bulunmamaktadır. Mahallede 1990'lı yılların başından itibaren nüfus oranı düşmüş köylü şehre veya başka şehirlere göç etmiştir. Mahallede genç nüfus çok azdır. 2000'li yıllardan itibaren tekrar köye dönmeler olduğu için nüfusta artış olduğu görülmektedir. Mahallede önemli bir zengin aile bulunmamaktadır. Genelde orta kesimi oluşturan köylülerden oluşur. Eğitim durumu düşüktür. Fakat son zamanlarda aileler bu hususta daha duyarlı hale gelmiştir. Yukarı Karabahçe köyü, Aşağı Karabahçe'den daha küçük bir nüfusa ve yüzölçüme sahip olduğu halde eğitimli kişilerin sayısı daha fazladır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 25 km, Çarşamba ilçesine 18 km uzaklıktadır.dikbıyık belediyesine 7 km, uzaklıktadır. 1990'lı yıllarda tek bir köy olarak seçimlere giden Karabahçe bu tarihten sonra aşağı Karabahçe ve yukarı karabahçe olarak ikiye ayrılmıştır. Muhtarlıkları bu sebepten farklıdır. Yukarı Karabahçe adından da anlaşılacağı üzere denizden 5 km uzaktır. Aşağı Karabahçe ise rakım olarak Yukarı Karabahçeden daha yüksek ama denize sahili olan bir köydür. Bu mahallede daha çok kavak, söğüt vb. ağaçlar bulunur. Çok yakın zamanda şahsa ait bir ormanı bulunan mahallede tarım arazisine çevrilmesi nedeniyle orman alanı kalmamıştır. Aşağı Karabahçe mahallesi hem nüfus olarak hem yüz ölçümü olarak Yukarı Karabahçe'den büyüktür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz iklimi egemendir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 825
2000 697
1997 600

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy ekonomisine seracılığın katkısı büyüktür ve çok yaygındır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]