Oymalı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oymalı
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 522
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Oymalı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin eski adı Yaveyli mahallesidir. Zamanla çağdaşlamaya gidilince oymalı olmuştur.

Keşkek yemeği düğünlerinde meşhurdur. Büyük kazanlarda pişirilir üzerine yağ yakılarak, plav, hoşaf, baklava, etli yemek ile düğün yemeğini tamamlar. Kaz yetiştirilir ve tiridi yapılır. Kazın yağlı kısmı küplere vurularak yağ ihtiyacı karşılanır. Mısır unundan yapılan bazlamaç ekmeği meşhurdur. Mısırı öğütmek için değirmenler vardır. ilk değirmen Cemil ŞENSOY ve Yunus ARSLAN tarafından 1952 yılında kurulmuştur.Ve değirmen kullanılmaya Fehmi ARSLAN tarafından hala dewam etmektedir. Mehdi Akçaoğlu'nun oğulları Ahmet, Nizametti, mustafa ve zekai akçaoğlu tarafından şimdilerde işletilen, ırmağın kenarında bir değirmen daha vardı.

Oymalı mahallesinin Sindeli mahellesinde bir camisi vardır. Merkez camisi ahşap ve batonarme camiiden sonra minareli yeni camisinin inşaatı bitmek üzere. Camii kültür yaşamında önemli bir yere sahiptir; bayram namazları hep birlite kılınır, bu ortamda küskünler bibiriyle barıştırılır. Mahallenin ihtiyar heyeti camiide toplanır ve önemli kararları burada verir. 1985 öncesinde cuma namazı cuma camii olarak bilinen seyhabil'de, ırmağın kenarında yer alan ve Çarşambanın asri mezarlığının içinde yer alan çivisiz camiinin bir berzeri olan camii ve yanındaki tekke insanların ziyaret etteği ve adağını kestiği yer olmuştur. Şimdilerde bu tekkeyi betonarme yapmışlar, keşke ahşap kaplayıp baraka halinden kurtarsalar. Tekke ve civisiz camiinin çevresinde çok eski zamanlara dayanan ve hala kullanılan bir mezarlık bulunmaktatır. Mahallenin camii her iki camiinde diyanetten kadrolu imamlar bulunmaktardır. Hocalarımız; Rüştü hoca, kuran, talim ve tecvit dergi verirdi. Nuri hoca yıllarca hizmet verdi. şimdilerde İhsan hoca güzel sesi ve manidar hizmetleriyle yeni camide görevine devam etmektedir. Köy ilköğretim okulu taşımalı eğitim sistemi başlayınca kapanmış oldu.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 35 km, Çarşamba ilçesine 5 km uzaklıktadır. 3 km Taflı tarafına gidildiğinde Karadeniz otabanına bağlanmış olur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009
2000 522
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Uzun döNem tarlalarda çeltik (pirinç) yetiştirilmiştir. Şimdilerde fındık tarlaları yaygınlaşmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]