Tartışma:Türk Kurtuluş Savaşı'nda Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi reddedilmiş kaliteli madde adayları Türk Kurtuluş Savaşı'nda Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri bir kaliteli madde adayıydı ama kaliteli madde kıstaslarını karşılayamadı. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Editörler ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
14 Mayıs 2018 Kaliteli madde adayı Başarısız
Burası, Türk Kurtuluş Savaşı'nda Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Sovyetler Birliği (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sovyetler Birliği maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sovyetler Birliği kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Vaktiniz varsa bakın lütfen[kaynağı değiştir]

Maddeyi yazan arkadaşlar, şuradaki videoyu (vaktiniz varsa tamamanı, yoksa 15. dakikadan sonrasını) izleyin. Belki biliyorsunuz bu konuyu. Ama bilginiz yoksa, tam da yazdığınız madde.--Potkal (mesaj) 18:53, 6 Temmuz 2017 (UTC)

@Potkal Proje kaynak listesine eklendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:14, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Potkal, Kaptan'ın hatırına/anısına izledim, ama ziyan oldu 35 dakikam. Bu bölümün maddemizle hiç ilgisi yok. Bölümler karışmış herhalde. iazak (mesaj) 17:55, 8 Temmuz 2017 (UTC)
Hangi bölümse Proje kaynak listesinden de çıkaralım öyleyse @İazak --Ahmet Turhan (mesaj) 19:12, 8 Temmuz 2017 (UTC)
Yanlış bölümmüş. Karışmış, TRT2'de yaptığı programlardan biri de olabilir. Epey bakındım, seyretmiştim önceden, şimdi bulamıyorum o bölümü. Neyse, madem boş yere oyaladım sizi, kendimi affettirmek için şunu vereyim size incelemeniz için.--Potkal (mesaj) 19:27, 8 Temmuz 2017 (UTC)
Teşekkürler @Potkal. Bunu kayaklara ekledim, Kaptan'ı çıkardım. iazak (mesaj) 00:01, 9 Temmuz 2017 (UTC)

Telif Hakkı[kaynağı değiştir]

Şuradan sayfadaki telif hakkı içeren bölümleri görebilirsiniz bunları silmek mi yoksa değiştirmek mi gereklidir? --By erdo can • msj 05:24, 31 Temmuz 2017 (UTC)

@İazak, eklenen metinlerin birçoğu telifli. Ben de daha önce maddeler oluştururken bu sorunu yaşamıştım. Olayları kendi cümlelerimizle aktardığımızda sorun kalmaz, eklediğiniz cümleleri kendi ifadelerinizle düzenleyebilir misiniz? Ben de aynısını yapacağım.Burada kaynaklar var, bir düzenleyin derim, yoksa madde telif nedeniyle silinir. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:36, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Merhaba @Ahmet Turhan ve @By erdo can,
Aktarımları kendi cümlelerimle yapıyorum. Tarihi konularda yoruma kaçmayacak kadar az değiştirerek özetliyorum. Bu tür maddelerde asıl sakıncalı olan irticalen yazmak.
Ayrıca sözler, antlaşma maddeleri veya silah-mühimmat listeleri gibi alıntıları hemen hemen aynı şekilde aktarmak gerekiyor malum. Yani yukarıdaki gibi tool ile benzeşim yüzdesine bakılması bu nedenlerle doğru değil.
Çok kaynakla çalıştım, düzgün yazmadıklarım da olmuş olabilir. Sorun olan yerleri tam belirtirseniz kontrol ederim.iazak (mesaj) 08:49, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Toolda aynen aktarılan cümleler zaten işaretli, benim de eklediklerim arasında cümleleri değiştirmem gereken öğeler orada belli, oradan kontrol edebiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:53, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Yukarıda açıklamıştım neden aynen alıntılandıklarını. Başka örneğiniz var mı?iazak (mesaj) 10:15, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Bir noktada değişiklik yapabildim. Yukarıda dediğim gibi kalanı hep alıntı ve silah-mühimmat listesi. Tüfek yerine tabanca, 39 bin yerine 40 bin yazamayacağımıza göre, mecburen benzeyecek. Böyle binlerce vikipedi maddesi var, kaynak belirttikten sonra sorun değil, asıl sorun sözleri (basit Türkçeleştirmeler dışında) değiştirmek. (O Türkçeleştirmeleri yapmasam, daha da benzeyecekmiş.)iazak (mesaj) 13:12, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Listeyi tabloya çevirince "bozmadan" benzerlik oranı da kendiliğinden düşmüş oldu. Bundan da anlaşılıyor ki Tool sadece fikir sahibi olmak için yararlı, karar vermek için değil.iazak (mesaj) 23:24, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Rus yardımına dair farklı iddia[kaynağı değiştir]

Merhaba, Rus yardımının Buhara Cumhuriyeti'nin altınlarıyla yapıldığına dair iddia var. Ancak bu iddiayı teyit edecek belge yok. Ancak yine de iddia olarak metinde yer almalıdır. Zira bu iddiayı dillendiren Buhara Cumhuriyeti'nin üst düzey görevlisi Osman Kocaoğlu'nun oğlu Prof. Timur Kocaoğlu ve başka kişiler tarafından dillendiriliyor.--Nushirevan11 19:17, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Cevap Cevap @Nushirevan11 Bu konuyu dört ayrı kaynak belirterek eklemiştim zaten. Okuyabilirsiniz. Ancak tüm kaynakları okuyup tüm yardımları alt alta koyunca yardımların yalnız Buhara kaynaklı olduğu iddiası havada kalıyor. Ama belli ki gerçek payı olan bilgiler bunlar.iazak (mesaj) 21:46, 31 Temmuz 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Not ettiğiniz kaynağı da diğer dört kaynağa ekledim. Teşekkürler.iazak (mesaj) 21:55, 31 Temmuz 2017 (UTC)