Tartışma:Samsun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (SM-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye yerleşim birimleri maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
none
 
Seçkin madde Samsun bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 14. Hafta 2020 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.

Amazonlar[kaynağı değiştir]

Amisos amazonlar tarafından kurulmuştur. Yunan kolonisi ise Amisos yakınlarında İsamisos "yani Amisosun yanı" olarak kurulmuştur şu anda amisos diye bilinen bölgede Tekkeköy, İsamisos olarak bilinen bölgede ise Kara Samsun bulunmaktadır.İsamsisos kelimesi zamanla İsamison - Samison - Samisun ve de en son Samsun olarak günümüzde kullanılan halini almıştır. Bu konuda halen Tekkeköy'de Amazon Festivali düzenlenmektedir.

Düzenleme[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar sayfayı elden geçireceğim de güzel bi Samsun panorama fotoğrafı ayarlayabilirmiyiz --Macukali 18:26, 27 Kasım 2007 (UTC)

Akarsular bölümü șehre değil ile ait. Bașka da böyle il'e ilișkin bilgiler șehir maddesine girmiş olabilir. Her iki maddeye ciddi düzenleme gerekiyor. --E4024 (mesaj) 21:43, 3 Temmuz 2012 (UTC)

tarihçe[kaynağı değiştir]

Tarih bölümünü Trabzon'da olduğu gibi biraz geliştireceğim--Macukali 15:12, 29 Kasım 2007 (UTC)

yeni düzenleme[kaynağı değiştir]

Samsun hakkındaki bilgileri güncelledim daha düzenli bol bilgiler koydum lütfen silinmesin tarih bölümüne karışmıyorum :D

Format[kaynağı değiştir]

Sayın Elzadi, İngilizce Samsun ya da herhangi bir şehir mesela [1] sayfasına bir göz atarmısınız. Wikipedia'nın bir formatı var makaledeki her cümleyi

  • cümle 1
  • cümle 2

şeklinde yazılmıyor. Matematik ödevi değil ki makale hazırlanıyor :)

yeni ilçeler[kaynağı değiştir]

samsun(merkez) şeklinde bir ilçe kalmadı, merkez ilçe canik, atakum ve ilkadım olmak üzere üçe bölündü bildiğiniz gibi. sayfayı "ilkadım" olarak yeniden düzenlemek, ayrıca ilçeler listesini gözden geçirmek gerekiyor. Bu imzasız yazı Amateur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bu durumda bu maddenin adını "İlkadım" olarak değiştirmek yanlış olur. Bu eski bir ilçe olarak kalmalı, hangi tarihte üçe ayrıldıysa bunun bilgisi verilmelidir. Yeni ilçelerle ilgili olarak,

maddeleri ayrıca açılmalıdır. İlçelere ilişkin standart adlandırmaya uyulması gerekir. İyivikiler... ho? ni! 19:59, 10 Nisan 2009 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Sayfa üzerinde çalışacaklar için yararlı olabilir: http://www.bakisarisakal.com/AM%C4%B0SOS%20-%20SAMSUN%20KRONOLOJ%C4%B0S%C4%B0.pdf --cobija 03:59, 28 Temmuz 2013 (UTC)

Etimoloji-efsaneler[kaynağı değiştir]

Samsun başka bir çok şehir maddesininkinden çok daha iyi bir etimoloji bölümüne sahip olmuş. Ancak "Efsaneler" alt başlığında değinilen Sansun-San Sun adlarının Arapça yazılışında "kef" kullanılmış sanki. Pek Osmanlıca bilmesem de bu durumda okunuşlar sırasıyla Saksun ve Sak Sun olur gibi geldi bana... --E4024 (mesaj) 13:54, 17 Mart 2014 (UTC)

Kef, Osmanlı Türkçesinde g, k ve nazal n olarak kullanılır. --cobija 15:17, 17 Mart 2014 (UTC)

Eksikler[kaynağı değiştir]

Samsun ilinin kültürü, gastronomisi filan yok mu acaba? --E4024 (mesaj) 09:16, 24 Mart 2014 (UTC)

Gastronomi[kaynağı değiştir]

Samsun simit ve pidesinin meşhur olduğunu duymuştum. Hatta bir Saadet Fırını varmış, simidi ile ünlü. Nerede Samsun mutfağının yemekleri? Bana ziyaretimde "dikenucu salatası" filan yedirmişlerdi; sahanda, yumurta ile de yapılırmış. Bunlar bahse değmez mi? Manolya gazozu hangi şehrimizde üretiliyordu mesela? --E4024 (mesaj) 09:19, 24 Mart 2014 (UTC)

Dikenucuna Samsun'da kırçan denir. Bildiğim kadarıyla da Terme'ye özgüdür. Ancak ne kırçan, ne gazoz ne de Saadet Fırını hakkında bilgi verirken ekleyebileceğim bir kaynak yok. Aynı durum Samsun ağzı için de geçerli. Örneğin "az su getir" denir Samsun'da. Eğer bunu Samsunlu olmayan birine söylerseniz bardağın yarısını doldurur getirir. Ancak az kelimesi o manada kullanılmaz. Aynı şey e harfi için de geçerli. Örneğin bir Samsunlu "elli beş" değil "eeeğğlli beğş" der. Bu konular hakkında da doğru düzgün bir kaynak bulamadığım için ekleyemedim. --cobija 09:47, 24 Mart 2014 (UTC)
Cobija bazı maddelerde TDK'nın yerel ağızlara kaynak verdiğine rastladım. TDK kaynağı bulabilirsin sanıyorum.--Ayrıntılı Bilgimesaj 09:50, 24 Mart 2014 (UTC)
Samsun maddesi bir kullanıcıya mı ait? Siz de bulabilirsiniz. --E4024 (mesaj) 09:54, 24 Mart 2014 (UTC)
Tabi ki ben de bulmak isterim fakat yerel ağıza aşina değilim. Hatalı bulabilir ya da bulamayabilirim.--Ayrıntılı Bilgimesaj 09:56, 24 Mart 2014 (UTC)

Birleştirme[kaynağı değiştir]

6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il sınırlarına genişletildiğinden ve köy çeşmesinde yapılan tartışmanın ardından il ve merkez maddeleri tek madde altında birleştirilmiştir.--B.S.R.F. 💬 14:56, 15 Eylül 2014 (UTC)

Kaynaksız kullanım[kaynağı değiştir]

Belediye bu maddeyi olduğu gibi internet sitesine aktarmış: http://www.samsun.bel.tr/samsun.asp?samsun=62-tarihi-ile-samsun --cobija 09:22, 18 Ağustos 2015 (UTC)

Değişiklikler Kaydedilemiyor[kaynağı değiştir]

'Değiştir' ile Güncel Nüfus Değerleri Tablosu (2016)'nu eklemek istedim, değişiklikler kaydedilmedi.Mehmet Ali Acar 22:46, 21 Şubat 2017 (UTC)

Radyo[kaynağı değiştir]

@Superyetkin, bilgi kutusundaki harita radyo düğmeleri ortalanacağına yine sola hizalanıyor. Bunu başka bir yerde söylemiştim, çözmüştün ama niye bilmem burada tekrar baş gösterdi sorun. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 01.27, 21 Aralık 2019 (UTC)[]

Değiştirici şablonunu yerleşim bilgi kutusuyla uyumlu duruma getirirsek sorun kalmayacaktır. --Superyetkinileti 14.03, 21 Aralık 2019 (UTC)[]

@Superyetkin, senden başka yapabilecek kimse yok, bir el atsan :/ --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.14, 21 Aralık 2019 (UTC)[]

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 15.07, 22 Aralık 2019 (UTC)[]