TUSAŞ TF-X Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

TUSAŞ TF-X veya TAI TF-X, TUSAŞ tarafından şekillendirilen Türkiye'nin 2020'li yıllarda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı savaş uçağı tasarım ve üretim projesidir.[1]

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 15 Aralık 2010 tarihindeki toplantısında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020’li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve savaş uçağı ihtiyacının ulusal olanaklarla geliştirilme projesi olarak ilk aşamada kavramsal tasarım yapılması için TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.[1]

5. Nesil savaş uçakları sınıfında, sahip olacağı aviyoniklerle ve radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilecek, radarda düşük görünürlüklü (stealth) bir gövde tasarımına sahip olması amaçlanan TF-X[not 1][not 2] olarak adlandırılan uçağın 2011 yılı itibariyle TUSAŞ tarafından kavramsal tasarım aşaması başlatılmış olup kavramsal tasarım çalışmalarının 2013 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.[1][2]

[1]Türk Hava Kuvvetleri 2020 yılında 250 + TFX tedarik ve oluşan bir ağ merkezli Hava Kuvvetleri yapısında entegre etmek niyetinde F-35 , F-16 Blok 50+, Gelecek İnsansız Savaş Uçağı, Havadan-Standı Kapalı Jammers ve Boeing 737 -AESA Barış Kartalı AWACS . [ kaynak belirtilmeli ] Türkiye ikili savaş uçağı filosunu içeren bu ve F-35A olan, 2023 yılına TF-X tanıtmayı planlıyor. TF-X, hava-hava muharebe F-35'in zayıflıklarını bazı telafi etmektir. Resmen gelişiminin ilk aşamasını başlatmak için izni 2014 yılı sonuna kadar bekleniyor.

Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak ihtiyacına yönelik olarak;

 • HvKK harekât ihtiyaçlarının belirlenmesi,
 • Gereksinimlerin analizi çalışmaları ve bunları karşılayan
 • Uçağın ve sistemlerinin kavramsal tasarımı,
 • Milli imkân ve kabiliyetler ile yapılabilirliğin araştırılması ve
 • Uluslararası işbirliği modelleri

başlıklarında çalışılacaktır.[3]

Proje tasarımı ve simülasyonları konusunda İsveçli uçak üreticisi SAAB Havacılık ile teknik bilgi ortaklığında bulunulacak ve geliştirilecek uçağın hangi gereksinimleri karşılayacağının tespiti için SAAB şirketinin kullandığı FLAMES Development Suite[4] yazılımı kullanılacaktır.Uçağın motorunun general electric olması tahmin edilmektedir Uçagin maliyetinin 10 milyar dolar olması beklenmektedir.Uçağin yapımı konusunda İsveçli SAAB şirketi ile ortaklık imzalanmiştir. [5][6][7]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ T: Türkiye
 2. ^ F: Fighter (İngilizce) (Türkçesi: Savaşçı/Muharip)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi" (Türkçe). T.C. M.S.B. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, ssm.gov.tr. 12 Ekim 2012. http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=147. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012. 
 2. ^ "Emekli Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp, Türkiye’nin yapacağı yerli savaş uçağı projesini yazdı…" (Türkçe). KT10 Yapım Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti., kokpit.aero. 3 Mart 2013. http://kokpit.aero/yerli-ucak-uzerine-bir-degerlendirme. Erişim tarihi: 05 Mart 2013. 
 3. ^ "Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi" (Türkçe). TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., tai.com.tr. 18 Ekim 2012. http://www.tai.com.tr/tr/proje/jet-egitim-ucagi-ve-muharip-ucak-kavramsal-tasarim-projesi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012. 
 4. ^ "FLAMES Development Suite" (İngilizce). Ternion Corporation. ternion.com. 18 Ekim 2012. http://www.ternion.com/products/flames-simulation-development-suite.htm. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012. 
 5. ^ "TAI Selects FLAMES for Conceptual Design" (İngilizce). Ternion Corporation, ternion.com. 02 Şubat 2012. http://www.ternion.com/news/news_releases/TAI_Selects_FLAMES_for_Concept_Design_.htm. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012. 
 6. ^ "GATechFLAMESDemo" (İngilizce). Phoenix Integration Inc., phoenix-int.com, asdl.gatech.edu, ternion.com. 2007. http://www.ternion.com/news/events/2007/GATechFLAMESDemo.html. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012. 
 7. ^ "TAI Conducts FLAMES Training Event" (İngilizce). Ternion Corporation, ternion.com. 29 Mart 2012. http://www.ternion.com/news/news_releases/TAI_Selects_FLAMES_for_Concept_Design_.htm. Erişim tarihi: 19 Ekim 2012.