Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(TÜBİTAK-SAGE sayfasından yönlendirildi)
Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü
TUBITAK-SAGE-Logo-JPG.jpg
Kuruluş 1972
Tür Bilim ve Teknoloji
Merkez Ankara
Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş
Resmî site Resmî site

Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü kısa adıyla TÜBİTAK-SAGE, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'na bağlı, Türkiye'nin askerî ve teknolojik bilgi dağarcığını geliştirmek ve üretimini artırmak amacı ile kurulmuş bir enstitüdür. Savunma teknolojileri alanında uzmanlaşmıştır ve çalışmalarını başlıca Ankara Rüzgar Tüneli (ART) ile ODTÜ Güdüm Kontrol Laboratuvarı'nda devam ettirmektedir.

Amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

1972 yılında kurulan Güdümlü Araçlar Teknoloji ve Ölçüm Merkezi (GATÖM), 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE) ve 1987 yılında Savunma Sanayii Araştırma - Geliştirme Enstitüsü (SAGE) isimlerini almıştır. SAGE Ankara'da Beşevler, Lalahan ve ODTÜ olmak üzere üç yerleşkede çalışmalarını sürdürmektedir.

SAGE'nin kuruluş amacı TÜBİTAK'ın diğer organlarıyla ve gerektiğinde kurum dışı yerli ve yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmak suretiyle genel olarak ulusal kalkınma hedefleri ve dünyadaki gelişmeleri göz önünde tutarak savunma sanayii ile ilgili yurt dışı teknolojileri takip etmek, bu konularda yurt içi teknolojileri oluşturmak, diğer kuruluşlara savunma sanayii ile ilgili konularda yardımcı olmak ve özel olarak bu ihtiyaçların giderilmesine yönelik araştırma, geliştirme ve eğitim çalışmaları yapmaktır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu amaç çerçevesinde Enstitü'nün görevleri;

  • Yurt içinde üretilmesi gereken sistemlerin üretim prototiplerini diğer kuruluşlarla iş birliği yaparak gerçekleştirmek,
  • İhtiyaç duyulan teknik alanlarda araştırma, geliştirme hizmetlerini vermek,
  • Türk Silahlı Kuvvetleri'nce istenilmesi halinde, yurt dışından temin edilen sistemlerin muayene ve kullanımları ile ilgili problemlerin çözümlerinde yardımcı olmak,
  • Konusu ile ilgili yurt dışı teknolojileri takip etmek,
  • Enstitü personelini savunma sanayii dalında eğitmektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]