Türkiye Basketbol Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiye Basketbol Federasyonu
Türkiye Basketbol Federasyonu
Organizasyon Basketbol Süper Ligi
TBL
TB2L
EBBL
Türkiye Kupası
Cumhurbaşkanlığı Kupası
Federasyon Kupası
Kadınlar Basketbol Süper Ligi
TKB1L
TKB2L
Türkiye Kupası
Cumhurbaşkanlığı Kupası
FIBA Üyelik 1936
Başkan Türkiye Harun Erdenay
Antrenör Türkiye Ergin Ataman (Erkek)
Türkiye Ekrem Memnun (Kadın)
Kuruluş 1959
FIBA Erkekler Sıralama 7
FIBA Kadınlar Sıralama 13
Website TBF Resmi Site

Türkiye Basketbol Federasyonu ya da kısaca TBF, 1959 yılında İstanbul'da kurulan ve Türkiye'deki basketbol organizasyonlarını düzenleyen özerk yapılı spor federasyonu. FIBA ve ULEB üyesidir. Federasyonun mevcut başkanı Harun Erdenay'dır.

Türkiye Basketbol Federasyonu, üç erkek basketbol ligi ve iki kadın basketbol ligi düzenlemektedir. Ayrıca, TBF her yıl erkekler ve kadınlarda birer lig şampiyonası, Türkiye Kupası ve cumhurbaşkanlığı kupası düzenler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Federasyonun eski amblemi.

Türkiye'de Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlara göre, Türkiye'de ilk basketbol maçı Osmanlı Devleti devrinde 1904 İstanbul Robert Koleji Spor Salonu'nda oynandı. Kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesi'nden Ahmet Robenson, bu sporu keşfetti ve 1911 yılında lisesine taşıdı. İlk maçta Robenson'un öğrencileri birbirlerine karşı mücadele etti ama bu yeni spora alışamayan öğrenciler arasından yaralananlar oldu.

Bazı kaynaklara göre Fenerbahçe Spor Kulübü 1913'de basketbol şubesi açtı ancak araya giren I. Dünya Savaşı nedeniyle şube 1919'a kadar çalışmadı. 1920'de İstanbul'da Genç Hıristiyan Erkeklerin Birliği'nin (Young Men’s Christian Association) düzenlediği basketbol turnuvasına bir Türk takımının katılmasına karar verildi. 4 Nisan 1921'de Amerikanlar ile Türklerin karmasının karşı karşıya geldiği ve Amerikanların 18-14 kazandığı maç Cağaloğlu Öğretmen Lisesi'nde yapıldı.

Daha sonra İstanbul'un Beykoz, Balmumcu, Bebek, Üsküdar semtlerinde yapılan basketbol sahaları yapıldı. Basketbol bu dönemde, liselerde de yaygınlaşan bir spor oldu.

Türkiye'de sportif anlamda ilk kuruluş Türkiye İdman İttifakları Cemiyeti'yle basketbol sporu da bir yönetim organına kavuştu. Bu da basketbol yönetiminde uzman bir kadronun olması anlamında ilk adımdı. Her ne kadar federasyon düzenlemesiyle olmasa da İstanbul'da Kurtuluş, Beyoğluspor, Barkhoba, Maccabi, Protkeba, İtalyan Kartal ve Galatasaray kulüplerinin kendi aralarında mücadele ettiler.

1925’te İstanbul Basketbol Mıntıkası kuruldu. 1927’de ise İstanbul Basketbol Şampiyonası düzenlendi. İlk yıllarda şampiyonayı azınlıkların oynadığı takımlar etkin oldu. 1933 yılında Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Hilal takımlarının şampiyonaya katılınca başka bir şampiyona oluşturuldu. 1933 yılında Türk Spor Kurumu’nun yönetiminde resmi organizasyonlar ülke genelinde yapılmaya başlandı. 1934-1936 yılları arasında Galatasaray, üç sezon üst üste İstanbul şampiyonluğuna ulaştı.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.tbf.org.tr/tbf/tarihce/ulkemizde-basketbol

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]