İçeriğe atla

Tüm Rusya Merkezî Yürütme Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi sayfasından yönlendirildi)

Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi veya VTsIK (Rusçası: Всероссийский Центральный Исполнительный Комитет, ВЦИК, Latin harfleriyle Vserossiyskiy Tsentralnıy Ispolnitelnıy Komitet VTsIK) Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyetinde Sovyet Kongreleri ara dönemlerinde ülkedeki en yüksek otoriteydi.[1] Anayasal değişiklik yapmaya yetkili tek organdı. Tüm Rusya Sovyetler kongresi tarafından seçilirdi. 1917 – 1937 yılları arasında görev yapmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi, VtsIK Sankt-Peterburg’da 3-24 Temmuz 1917 tarihlerinde yapılan kongrede seçilmiştir. İlk VtsIK yönetim organı değildi ve başkanı da Rus devlet başkanı değildi. Bu durum Ekim Devriminin yapıldığı güne denk gelen 2. Tüm Rusya Sovyetler Kongresi'nde değişti.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Tüm Rusya İşçi, Köylü, Kızılordu ve Kazak Vekilleri Merkezi Yönetim Komitesiydi (Rusçası: Всероссийский Центральный Исполнительный Комитет Советов рабочих, крестьянских, красноармейских и казачьих депутатов). Ekim Devrimi ile birlikte iktidarı alan Bolşevikler iktidarı toplanmakta olan 2. Tüm Rusya Sovyetler Kongresine verecek, kongre de Merkezi Yönetim komitesini seçecektir. Bu kurum daha sonra ülkenin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğinden önceki hali olan Rusya Sovyet Federe Sosyalist Cumhuriyetinin yönetici kurumu olacaktır. Bu komite 62 Bolşevik, 29 Sol SR ve 10 Menşevik ve SR’dan oluşmaktaydı. İlk başkanı Lev Kamenev idi.

İsim değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1922 yılında Sovyetler Birliğinin kurulmasından sonra bu kurum federal ve cumhuriyet seviyelerinde de temsil edilecektir. Ayrıca 1936 Anayasasının kabul edilmesinden sonra kurumun adı Yüksek Sovyet olarak değiştirilecektir. Kurum ve kurumun başkanlığı daha çok törensel bir anlama sahiptir.

Kurum başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1918 Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti 1918 Anayasasında VTsIK tanımı 2 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 31 Mayıs 2021 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]