Zahidan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zahidan
‏زاهدان
Zahidan'da İstiklal oteli
Ülke İran İran İslam Cumhuriyeti
Eyalet Sistan ve Belucistan Eyaleti
Şehristan Zahidan şehristanı
Bahş Zahidan merkezî bahşı
Rakım 1.352 m (4.435 ft)
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 580,071
Zaman dilimi UTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU) UTC+04.30 (IRST)
Resmî site
(Farsça) iranchamber.com

Zahidan (Farsça: زاهدان, Zāhedān), İran'ın güneydoğusunda, Sistan ve Belucistan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, Pakistan ve Afganistan sınırı yakınlarında, denizden 1352 m. yükseklikte bulunur. Başkent Tahran'a 1.605 km. uzaklıktadır.

Etnik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılı itibarıyla, 580.071 nüfusa sahiptir. Şehir halkının büyük çoğunluğunu Beluciler oluşur. Diğer halklar Sistaniler ve Peştunlar'dır.

Ekonomi ve Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Zahidan'da İran ekonomisi için önemli sayılabilecek bir faaliyet bulunmaz.Daha çok yerel ölçekli küçük sanayi tesisleri vardır. Özellikle tekstil (pamuklu dokuma), kilimcilik, seramik ve gıda sanayi gelişmiştir. Önemli bir tarım bölgesi değildir. Nüfusun özellikle, SSCB'nin Afganistan işgalinden kaçan halkın bu şehre gelmesinden dolayı artmasıyla şehrin ekonomik önemi artmıştır.

Zahidan kuzeyindeki büyük şehir Meşhed'e karayolu ile bağlıdır. Şehir İran-Pakistan arasında 2.derecede önemli olan karayolu üzerindedir. Bu yol üzerinden Pakistan'ın Quetta kentine bağlanır. Eyaletin daha güneyinde Bam üzerinden ayrılan anayol ise Pakistan'ın en büyük kenti ve limanı Karaçi'ye bağlanır. Şehir ayrıca inşası yeni tamamlanan İran-Pakistan demiryolu bağlantısı üzerinde önemli bir istasyondur. Şehirde uluslararası bir havaalanı bulunur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde önemli sayılabilecek eğitim kurumları: İslamic Azad University, Zahedan University of Medical Sciences ve University of Sistan and Baluchestan.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]