Zabul, Sistan ve Belucistan Eyaleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zabul
زابل
Ülke İran İran
Eyalet Sistan ve Belucistan Eyaleti
Şehristan Zabul şehristanı
Bahş Zabul merkezî bahşı
Rakım 480 m (1.570 ft)
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 130,642
Zaman dilimi UTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU) UTC+04.30 (IRST)

Zabul (Farsça: زابل, Zābol), İran'ın Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde şehir.

Kent yaz aylarında kuzey-güney istikametinde esen toz fırtınaları ile meşhurdur. Şehrin güneyinde Pers İmparatorluğu devrine ait bazı tarihi eserler bulunur. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 2016 yılında yaptığı araştırmada dünya genelinde yapılan ölçümde 216 birimle Dünya'nın Havası en kirli şehri seçilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent, bağlı bulunduğu eyaletin kuzeyinde ve Afganistan ile Pakistan sınırlarına yakın bir noktada yer alır. İran'dan Afganistan'a açılan sınır kapısı yolu üzerinde bir geçiş noktasıdır. Başkent Tahran'a uzaklığı 1828 km.'dir.

Nüfus ve İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi adını taşıyan Zabol şehristanı'na bağlıdır ve bu şehristanın yönetim merkezidir. Kentin 2006 yılı nüfusu 130.642'dir.[1] Afganistan sınırı yakınlarındaki kentin eski adları Sistan ve Nimruz iken 1935 yılında Zabol ismini almıştır.[2] Halkı Sistaniler ve Afgan aşiretlerden oluşur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent ve çevresinin geçim kaynağı tarım olup su kaynakları Hirmand Nehri (veya Helmand Nehri) ve Hamun Gölü'dür.[3] Hamun Gölü yakınında bir antik kent de bulunur.[4] Zabol Üniversitesi eyaletin önemli eğitim kurumlarından birisidir. Kentte iki pistli yerel bir havaalanı da vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İngilizce)World Gazetteer
  2. ^ (İngilizce)ITTO:Zabol
  3. ^ (İngilizce) Hirmand River
  4. ^ (İngilizce) Kooh-e-Khajeh Hill