Paranoya romanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Paranoya romanı, edebiyat′da bir roman türü. XX. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmağa başlamıştır.

Paranoya romanları bazen gerçekliğin özel doğasını araştırıyor. Bu tür romanlarda insan yapısının bir parçası olan paranoya en önemli konumdadır. "Paranoya romanları" terimi iktidara güçler tarafından nasıl manipüle edilebilmesi ile ilgili olan edebiyat eserleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir[1]. Bu güçler, totaliter bir hükümet gibi harici olabilir. Ya da bir karakterin dünyanı olduğu gibi kabul etmeyib, reddetmesi olabilir. Bu roman karakterleri aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilr. Onlar sıkça mantıksız kuruntularla bilinen rahatsızlıklar yaratıyorlar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Paranoya romanı öğeleri 20. yüzyılın ilk yarısı kadar olan eserlerde görülebilir. Özellikle Franz Kafka’nın eserlerinde bunu görmek olur.

Modern paranoid kurgu atası olarak ise ABD’li bilim-kurgu roman ve kısa hikâye yazarı Philip K. Dick görülüyor. Onun eserleri tam anlamıyla paranoya ve halüsinasyondan ibaretdir[2].

Howard Phillips Lovecraft ise kendi deliliklerinden ilhamlanarak çok önemli paranoya romanları yazmıştır. O, eserlerinde bilim kurgu ile korkuyu birleştiren ilk yazardır[3].

Paranoya romanı yazarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılmış filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

XX. yüzyılda paranoya romanıları en önemli film konularından biri olmuşdur. Esasen Amerikan filmlerinde bu konuya daha çok rastlıyoruz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]