İçeriğe atla

Frank Miller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Miller, 2018
Frank Miller San Diego'da

Frank Miller (d. 27 Ocak 1957, Maryland), Amerikalı çizgi romancı, yazar ve film yönetmeni. Kara film tarzı çizgi roman ve resimli romanları Ronin, Daredevil: Yeniden Doğuş, Batman: Kara Şövalye Dönüyor, Sin City ve 300 ile tanınır. Ayrıca The Spirit filminin yönetmenliğini yapmış, Sin City'nin film versiyonunda yönetmen Robert Rodriguez'le birlikte çalışmış ve 300 filminin yapımcılığını üstlenmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Miller, çevresiyle uyumsuz, çizgi romanların içinde büyüyen bir çocuktu. Bunun farkına vardı, çizgi roman okumayı bıraktı ve sıradan insanlar gibi olmayı denedi. Zamanını korku-gerilim ağırlıklı olmak üzere, roman okuyarak ve film seyrederek geçirdi. Gençlik yıllarında seyrettiği bu filmler, onun ilerideki çizgi roman çalışmalarının gidişatını etkileyecekti. Çizgi roman kariyerine başladığı zaman durumu pek de parlak değildi.

İlk hikâyesi 1977'de "Twilight Zone" adlı çizgi roman dergisinde yayınlandı. Ama asıl 1979'da Daredevil'i çizmeye başladıktan sonra dikkat çekti; Daredevil ile hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Çizim tarzının çok farklı kaynaklardan beslendiği düşünülür: Will Eisner, Japon figürleri, Alfred Hitchcock filmleri, Bernard Kriegstein, karate filmleri, Guido Crepax ve Moebius gibi Avrupalı çizerler. Sayfayı kullanışıyla da (sayfayı boylamasına ve enlemesine boydan boya bölmesi, bazen bir paneli altı küçük parçaya ayırması gibi) alışılmış ölçülerin dışına çıktı.

1985-1986 yıllarında yazdığı "Elektra Assassin"de, Amerikalı çizgi romanının o dönemki normlarını altüst edecek denli çarpıcı şiddet, "Wolverine" ve "Ronin" ile sürdü. Aynı dönemde başlayan Punisher, 90'ların Preacher'ı ve Miller'ın Sin City'si de benzer bir şiddet içeriğini artırarak devam ettirdi.

Miller için dönüm noktası denebilecek işlerden biri de 1986 yılında gerçekleştirdiği Batman: Kara Şövalye'nin Dönüşü idi.

1990'da Miller, Elektra'ya geri döndü ve bu kez "Elektra Lives Again"i yaptı. Bunu, "Give Me Liberty", "Hard Boiled", "Martha Washington", "Sin City", "300" izledi.