Alt metin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alt metin (İngilizce: subtext), karakterler veya yazar tarafından açıkça söylenmeyen, örtülü olan, seyirci veya okuyucu tarafından anlaşılan yaratıcı bir sanat çalışmasının herhangi bir içeriğidir. Alt metin, tarihsel olarak, sansürcülerin dikkatini çekmeden tartışmalı konuları ima etmek için kullanılmıştır. Bu özellikle komedide kullanıldı. Şimdiki zamandan farklı bir zamanda geçiyorsa, sosyal bir eleştiri sunmanın daha kolay ve/veya daha güvenli olduğu bilimkurguda da yaygındır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Alt metin "alt" yani "altında gizli" anlamında kullanılır. Metnin açık ve tam bir şekilde anlaşılması için okuyucu ya da izleyicilerin alt metni anlaması gerekir. Bunun için "satırlar arasında okumaları" veyaanlam çıkarımı yapmaları gerekir. Açıkça ifade edilen bir anlam, tanım gereği alt metin değildir (gizleme eksikliği nedeniyle) ve yazarlar, alt metni ustaca oluşturup kullanmadıkları için eleştirilebilirler. Bu tür eserler, karakterlerin kelimenin tam anlamıyla söylediklerini kastettikleri, dramatik gerilimi baltaladıkları ve işi fazla yavan bıraktığı için eleştirilebilirler.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chapter 1: Subtext: Definition and Exploration". Writing Subtext. Studio City, CA: Michael Wiese Production. 1 Kasım 2011. ISBN 978-1-932907-96-4.