İçeriğe atla

Kurgusal konum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurgusal konumlar bir eyalet veya il büyüklüğünde olabilir. Bu örnekteki "Calisota" eyaleti gerçekte mevcut değildir.

Kurgusal konumlar, sadece kurguda yer alıp gerçek olmayan yerlerdir. Yazarlar bu tür konumları kurgusal çalışmalarına bir arka plan olmaları nedeniyle yaratabilir ve tasvir edebilirler. Zindanlar ve Ejderhalar gibi rol yapma oyunlarında da kullanılabilirler. Kurgusal yerler yeni sistemlerin geliştirilmesinde de kullanılabilir. Örneğin, European Article Number ülke kodları olan 978 ve 979 "Bookland" adlı bir ülkeye aittirler, böylece bu kodlar ISBN numaraları için kullanılabilmektedir.

Kurgusal konumlar boyutsal olarak büyük farklılıklar gösterebilir. Bir oda veya pek çok bina bu kapsamın dışında tutulur. Kurgusal konumlar bir üniversite boyutundaki yapılar, bir şehir, bir il, bir eyalet, bir ülke, bir kıta, bütün bir gezegen, bir galaksi veya bir paralel evren olabilir.

Dawn Arkin, kurgusal konumun avantajlı oldğunu şu sözlerle belirtmiştir:

Bir kurgusal konum yaratmanın yazar için pek çok avantajı vardır. Şehri, sokakları, binaları veya okulları adlandıran kişi siz olursunuz. Şehrin içindeki her şey sizin kontrolünüz altındadır.[1]

Kurgusal konumun inandırıcılığının arttırılması haritalarla ve resimlerle mümkün olabilir.[2] Haritalar dünyada geçmeyen bazı eserler için zorunluluk niteliğindedir.[3] Bir harita yaparken yazarın öyküdeki iki yer arasında gitmek için gereken uzaklık veya kalenin nehrin kuzeyinde mi, yoksa güneyinde mi olduğu gibi detaylara dikkat etmesi gereklidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What Should Your Story's Setting Be?", EzineArticles.com, EzineArticles, 7 Eylül 2006 
  2. ^ Elsa Neal. "Mapping a fictional location". Fiction Writing Site. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007. 
  3. ^ "Of World-Making: Some Problems of the Invented Milieu", Imaginary Worlds: the Art of Fantasy, New York: Ballantine Books, 1973