Alan Moore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alan Moore
Doğum18 Kasım 1953 (70 yaşında)
Northampton, İngiltere
MeslekKarikatürist
Roman, kısa hikâye, senaryo yazarı
Müzisyen
Oyuncu
Sihirbaz
Milliyetİngiltere
TürMizah, Çizgi roman, Bilimkurgu, Hayali kurgu
Edebî akımMizah, Çizgi roman edebiyatı

Alan Moore (d. 18 Kasım 1953, Northampton) İngiliz yazar ve çizgi roman yazarıdır. Frank Miller ile birlikte çizgi roman dünyasını değiştiren sanatçı olarak anılmaktadır. Yazdığı birçok çizgi roman Hollywood tarafından filme çekilmiştir. Bunlardan başlıcaları olarak "Watchmen", "From Hell", "V for Vendetta" ve "The League" sayılabilir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında İngiliz Sounds müzik dergisinde karikatür çizeri olarak çalışmaya başlayan Moore, zamanla çizim konusunda yeterince iyi olmadığını anlayarak yazarlığa yoğunlaştı. İngiltere'nin meşhur '2000AD' dergisinde çeşitli karakterler yaratan Moore, özellikle 'Marvelman' serisi ile ödüller toplamaya başladı. (British Eagle Awards for Best Comics Writer, 1982 and 1983)

DC firmasının "Swamp Thing" dergisi ile ABD'ye yöneldi. Edebi değer taşıyan metinlerinde çevre, toplum, bireyin toplum içindeki yeri sorgulanıyor, bu ise dönemin genelgeçer çizgi roman anlayışıyla çelişki yaratıyordu.

Yine aynı firma için çeşitli işler yaptıktan sonra 1986 yılında yayımlanan 'Watchmen' sınırlı serisi çizgi roman camiasını ve tarihini kökten sarstı. Bu gelişkin kurgu yapıtta süperkahraman kavramı etrafında topluma dair sert bir siyasal eleştiri vardı.

Alan Moore, türün kalıplarını ve araçlarını bozan, parçalayan, onları farklı içeriklerde tekrar kurarak okuyucuyu şaşırtan ve düşünmeye zorlayan bir tarz kullanır.

Bazı yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Watchmen: An Oral History" 3 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Entertainment Weekly
  2. ^ "Alan Moore Interview 1988" 16 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Johncoulthart.com
  3. ^ Alan Moore and the Graphic Novel: Confronting the Fourth Dimension 12 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Image Text, Vol. 1 no. 2 (Sonbahar 2004)
  4. ^ The Supreme Writer: Alan Moore, Interviewed by George Khoury 12 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TwoMorrows Publishing