Sümbüllü, Artvin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sümbüllü
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 141
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08100
İnternet sitesi: [2]

Sümbüllü, Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski Adı Sinkot olup sonradan değişmiştir.Ayrıca Sinkot Kaleside tarihi eserleri arasındadır.Kale Çoruh vadisine hakim bir konumdadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin merkezine 6 km uzaklıktadır. Şehrin Kuzeydoğusunda yer almaktadır. Köyün 8 km'lik sınırı Çoruh Nehri kıyısında olup, nehir üzerine kurulan Borçka Barajına su tutulması ile coğrafik görünümü daha da güzelleşmiştir. Çoruh Nehri'nin asırlardan beri süregelen aşındırma etkisiyle birlikte nehir kenarlarında dik yamaçlar oluşmuştur. 8 km.'lik nehir ile köy sınırı boyunca nehir kıyısındaki yerleşim yeri ve tarım yapılan köy sınırları 1 km.'yi geçmez. Nehir yatağı kenarlarının dik yükseltilerle çevrelenmiş olması Çoruh Nehri suyunun doğal akışı ile sulama amaçlı kullanımıını olanaksız kılmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 141
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber, geçim kaynağı köyden sağlanan gelire bağlı değildir. Köy yerleşim alanının şehir merkezine yakın olması, köy halkının merkezle irtibatını daha da arttırmış, bu sayede hemen her aileden 1-2 Kişinin ücretli çalışan memur-işçi ya da emekli aylığı alır duruma gelmesini sağlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]