Markion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sinoplu Markion

Sinoplu Markion (Yunanca: Μαρκίων d. MS 85, ö 160), erken dönem Hristiyan teoloğu. Roma kilisesinin öğretilerine alternatif farklı görüşler öne süren ve MS 2. yüzyıl sonlarında etkili olan Markion Roma'daki Hristiyan kilisesi tarafından Sapkın (Heretik) kabul edilmiştir.

Kilise Babası Tertullianus (y. 150-223/225) kendi zamanında Markionculuğun “bütün dünyayı kapladığından” söz etmektedir. Markion'un kendisi ve öğrencileri tarafından yazılan eserler günümüze ulaşmamıştır.

Markion hareketiyle ilgili elde bulunan veriler tümüyle kilise babalarının onlarla ilgili eserlerinden kalmadır. Hippolytus Markion'un Sinope (günümüzde Sinop) piskoposunun oğlu olduğunu aktarır. Rhodon ve Tertullian kendisinin gemisinin olduğunu bildirirler.

Düşünceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Markion, dünyayı yaratan tanrıyı, diğer tanrılara özenen kıskanç bir ilah olarak düşünmüş ve bu düşünceleri etrafında kendi kilisesini kurmuştur. Ayrıca kendi kilisesinde okunmak üzere içinde Luka İncili ve 10 farklı Pavlus mektubundan oluşan bir kanon oluşturmuştur. Eski Ahit'i neredeyse tümüyle reddeden Markion, kendi oluşturduğu kanon Kilise tarafından reddedilen bu düşüncelerin Adolf von Harnack'a göre günümüzde yerleşik olan hristiyan kanonunun oluşmasında etkisi büyüktür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]