Peregrin Took

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.48, 31 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16595449 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Peregrin Took

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter

Pippin.jpg
Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinde Pippin.
Unvanı/Diğer adı Pippin, Pip,
İsminin anlamı "seyahat eden"
Irkı Hobbit
Silahı Dúnedain kaması
Doğum tarihi Ü.Ç. 2990
Ölüm tarihi D.Ç. 65 (tahminî)

Tolkien Evreninde Kurgusal Karakter, Pippin olarak da bilinir.

Peregrin Took, Shire'lı bir Hobbittir . Üçüncü Çağın 2990. yılında doğan Peregrin Took, Shire Şerifinin oğludur.

Frodo Baggins'in sadık bir arkadaşı ve 2. dereceden kuzeni olarak 3019 yılında Yüzük Seferine katıldı. Moria'da Gandalf'ın Balrog ile dövüşüne tanık oldu.Aragorn'un liderliğinde Lothlorien'e geldi ve Galadriel'in evinde ağırlanarak,ordan hediyeler alıp,kardeşliğin son durağı olan Amon Hen'de onların hayatını kurtarıp kimsenin yardımına gelmeden yüzlerce orka karşı savaşıp, birçok ok yiyip ölen Boromir'i çaresizce izlemek zorunda kaldı ve sonunda uruk-hai'lar tarafından kaçırıldı.Yüzük Kardeşliği bozulana dek Kardeşlik ile birlikte pek çok macera atlattı ve bu olayın ardından arkadaşı Merry (Meriadoc Brandybuck) ile birlikte Uğluk ve Grishnakh Uruk-Hailer ve orklar tarafından esir alındı.

Şanslı bir biçimde fangorn ormanı'na sığınan iki Hobbit, ent ağaçsakalı ile karşılaştılar ve entlerin Isengard'a saldırmaya ikna edilmesinde önemli rol oynadılar.

Daha sonra Gandalf,Pippin Saruman'ın küresine baktığı ve Gondor'un tehlikede olduğunu gördüğü için Pippin'i Gondor'a götürdü ve Pippin burada Gondor'un hizmetine girerek Kale Bekçisi unvanını aldı ve Kral Vekilinin oğlu Faramir'in hayatının kurtarılmasına yardımcı oldu. Mordor'un Kara Kapısı önünde yapılan savaşta Pippin bir Troll öldürerek ün kazandı ve savaş alanında Merry'yi de bularak ona göz kulak oldu.

Aynı yıl daha sonra Shire'a döndüğünde, Bywater Savaşı'nda dövüştü. Tam tamına yüz otuz beş santimetre boyunda olan Merry ile Pippin tarihteki en uzun Hobbitlerdi; bu boylarını içtikleri Ent İçeceklerine borçluydular. Dördüncü Çağın 14. yılında Pippin, Shire Şerifi oldu ve bu görevini 64 yılına dek sürdürdü. Merry ile birlikte hayatlarının geri kalanını Rohan ve Gondor'da geçirmeye karar verdiler ve burada öldüklerinde büyük bir onurla Kral Mezarlığına gömüldüler.