Romantik komedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Romantik komedi filmi, gerçek aşk gibi romantik ideallerin merkezi açık yüreklilikle, mizahi bir komplo şeklinde filmlerde belirterek çoğu engellerin aşılmasıdır.[1] Sözlük tanımında ise; mutlu sonla biten komik bir aşk hikâyesine dayanan film, oyun ya da televizyon programıdır.[2] Başka bir ülkedeki tanımında ise; iki sempatik, birbirlerini seven, ayırt edici özellikleri bulunan, uyumlu ve barışık aşıklar arasındaki komplolar olarak belirtilmektedir.[3]

Romantik komedi filmleri komedi filmi ve romantik film olarak ayırt edilip, ele alınabilir. Ayrıca Screwball komedisi[4] ve Stoner komedisinde de (veya Stoner filmi) aynı unsurlar bulunuyor olabilir. Bazı televizyon dizileri de romantik komedi olarak sınıflandırılabilir.

Tipik bir romantik komedi filminde görünüşte iki aşık, genç sempatik çift, birbirlerini sevme eğilimindedirler. Ancak onlar komplike bir durum ( örneğin sınıf farklılıkları, ebeveynlerin girişimleri, bir önceki kız veya erkek arkadaşları) tarafından ayrı tutulur ve bu engeli yok ederek sonunda evlenirler.[3]

Bu türde filmlere bir örnek olarak; eleştirmenler tarafından türün en iyi filmlerinden sayılan Pretty Woman verilebilir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Johnson, Bill. "The Art of the Romantic Comedy". storyispromise. 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013. 
  2. ^ "romantic comedy". macmillandictionary. 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013. 
  3. ^ a b "Comedy and Tragedy". condor.depaul.edu. 2 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013. 
  4. ^ Romantic comedy: boy meets girl meets genre. Tamar Jeffers McDonald. Wallflower Press, 2007. p.3
  5. ^ Mandell, Zack (18 Mayıs 2012). "Julia Roberts' Romantic Comedy Career Flourishes with Time". Yahoo! Voices. 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013.