Carnegie Hall

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carnegie Hall binası

Carnegie Hall, New York - Manhattan'da bulunan dünyanın en ünlü konser salonlarından biridir.

Yedinci bulvarla, Batı 56. ve 57. caddelerin kesiştiği yerde olan Carnegie Hall, İskoçya'lı hayırsever iş insanı Andrew Carnegie tarafından yaptırılmış olup, 5 Mayıs 1891'de açıldı ve, 1902 yılında geçirdiği bir yangının ardından yeniden aslına uygun inşa edilerek, kız okulu olarak hizmete sokuldu. Bugünkü amacıyla kullanıma geçmesi ise 1983 yılında gerçekleşmiştir. Dünyanın en iyi müzisyenlerinin, her sezonda yaklaşık 100 performans sahnelediği Carnegie Hall, 1962 yılından bu yana New York Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.

Carnegie Hall, mimar William Tuthill tarafından "Roma tuğlası" denilen özel bir çeşit tuğla ile inşa edilmiş, "Terra cotta" denen özel süslemelerle bezenmiştir. Pilaster denen özel dayama sütun tekniğinin kullanıldığı Carnegie Hall'un iç mekanları beyaz ve altın renkleriyle donatılıdır.

Salonun işletmesi ve denetimi, "Carnegie Hall Vakfı Weill Müzik Enstitüsü" tarafından yapılmakta olup, 2005 Temmuz'undan bu yana, Londra Senfoni Orkestrası şefi Clive Gillinson tarafından yönetilmektedir. Carnegie Hall'un arşivinde 12.000 program kayıtlıdır.

Ana salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Binanın ana salonuna 105 basamak merdivenden çıkılarak ulaşılır. Judy Garland ve Shirley Bassey gibi bazı sanatçılar, albüm kayıtlarını bu salonda yapmışlardır. Salon, 2804 koltuk kapasitelidir.

Küçük salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük salon: Zankel Hall[değiştir | kaynağı değiştir]

Zankel Hall salonu, 599 koltuk kapasiteli olup, "resital salonu" olarak bilinir. 1959'da sinema salonu olarak kullanılan Zankel Hall, 1997 yılında oditoryuma dönüştürüldü. Geçirdiği yenileme çalışmalarından sonra 2003 Ekim ayında yeniden hizmete açıldı.

Küçük salon: Weill Recital Hall[değiştir | kaynağı değiştir]

Weill Recital Hall, 268 koltuk kapasiteli olup, " Sanford I. Weill" adını taşır, ancak daha çok, "Chamber Music Hall" ya da "Carnegie Chamber Music Hall" adıyla bilinir. 1940 ve 1986 yılarındaki isim değişikliklerinin ardından bugünkü adı olan Weill Recital Hall şeklini almıştır.

Carnegie Hall'un ağırladığı bazı sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Wikipedia