Oranjestad, Sint Eustatius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oranjestad
Sint Eustatius adasındaki konumu
Sint Eustatius adasındaki konumu
ÜlkeHollanda Hollanda
Kamu yönetimiSaint Eustatius Sint Eustatius
Zaman dilimiUTC-04.00 (Atlantik Zaman Dilimi)

Oranjestad Karayip Hollandası'ndaki Sint Eustatius adasının başkenti olan küçük bir kasabadır. Yaklaşık 1000 nüfusa sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Oranjestad iki ana kısma ayrılan tarihi bir liman kasabasıdır. Aşağı Kasaba (İngilizceLower Town) kıyı şeridi boyunca uzanan, deniz seviyesinden biraz yüksekte kurulan binalardan oluşur. Adanın en güvenli sahili buradadır. Aşağı Kasaba'da dalış aletleri satan dükkanlar, sömürge döneminden günümüze ulaşan sayısız kalıntılar vardır. Yukarı Kasaba (İngilizceUpper Town) ise onarılmış tarihi bir bölgedir ayrıca adanın ana ticari ve yerleşim merkezidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerkstraat'taki onarılan 'Gezaghebber Evi'

Oranjestad'daki ana tarihi alan Fort Oranje'dir. 17. yüzyılda yapılan kale kasabanın tam merkezindedir ve limana bakmaktadır. Kale savaş toplarına, sağlam tahkimatlara ve bir avluya sahiptir. Yakınında müze vardır. Batı yarıküredeki en eski sinagogun kalıntıları ve bir Yahudi mezarlığı bulunur.

Kasabanın tarihi yapıları arasında 1755 yılında inşa edilen Hollanda Reform kilisesi de bulunur. Çeşitli bölümleri harap olmasına rağmen hala erişilebilmektedir (kilise kulesine uzun mesafeli manzaralar görmek için tırmanılabilir). Bunun yanında onarılmış çeşitli 18. yüzyıl tüccar konutları da bulunur. En eskileri olan Gezaghebber Evi (önceden Vali Vekili'nin konağıydı) Kerkstraat'tadır. Yine, onarılan Karayip tarzı ahşap evler de bulunur. Harabe binalar deniz kıyısında suya batırılmıştır ve şnorkelle yüzülerek keşfedilebilir.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oranjestad'da bakkallar, lokantalar, barlar, okullar, kütüphane, muayenehane ve hükûmetin yönetim binaları bulunur. Oranjestad'da birçok ürünün özellikle ithal edilen gıda maddelerinin ucuzluğu sebebiyle komşu Saint Kittslilerin uğrak alışveriş noktasıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

F.D. Roosevelt Havalimanı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]