Oranjestad, Aruba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aruba haritası. Oranjestad'ın konumu gösterilmektedir.
Oranjestad'ın tarihî şehir merkezi.
Karakteristik Hollanda mimarisi.
Oranjestad'ta Aruba Parlamentosu binası.

Oranjestad, Hollanda Krallığı'na ait olan Aruba adasının başkentidir.[1] 2005 itibarıyla 30.000 kişilik nüfusu ile de adanın en büyük şehridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha 1796 yılında Fort Zoutman Hollanda tarafından kurulmuştur. Az sonra bu bölgedeki ilk evler kurulmuştur. Bu dönemden beri Oranjestad Aruba'nın merkezidir. 1986'da Aruba, Hollanda Krallığı'nda Hollanda ve Hollanda Antilleri ile aynı seviyede olduğu için bu üç bölgenin bir tanesinin başkenti olarak Oranjestad'ın önemi büyüdü.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oranjestad'tan Queen Beatrix Uluslararası Havaalanı ile Karayipler, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da birçok devlete ulaşmak mümkündür. Ayrıca birçok yolcu gemisinin bulunduğu bir liman vardır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Oranjestad'taki en büyük turistik mekânlar Fort Zoutman, Willem III. Kulesi, birçok duty free mağazası ve çeşitli tesisleri olan Schoonerhafen, spor tesisleri ve rengarenk bir alışveriş sokağı olan Wilhelminastraat'tır.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir ve özellikle eski Oranjestad eşsiz mimarisi için tanınır. Şehir mimarisinin büyük bir Hollanda etkisi vardır. Bütün eski Oranjestad'ın bir Hollanda-Karayip havası vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.