Fort-de-France

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fort-de-France (kırmızı)'nın Martinique'deki konumu.

Fort-de-France ([fɔʀdəˈfʀɑ̃ːs]), Fransa'nın denizaşırı illerinden biri olan Martinik'de bulunan bir şehirdir. 2007 itibarıyla 89.794 kişilik nüfusa sahiptir.[1] Martinique ili ve bölgesinin merkezi olarak Fort-de-France'da önemli idarî, askerî ve kültürel fonksiyonları vardır. Ayrıca Küçük Antiller'in önemli ekonomik, ticari ve liman merkezlerindendir.

Fort-de-France komünü, Schœlcher, Saint-Joseph ve Case-Pilote komünlarını içeren 132.980 nüfuslu (2007) bir aglomerasyonun merkezidir. Ayrıca önemli iş parkları ve Martinique Aimé Césaire Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu sınır komünü olan ve tam stricto sensu olarak aglomerasyon kapsamına girmeyen Lametin'ın dahil olduğu 172.332 nüfuslu bir kümekentin merkezindedir; ekonomik bağımlılıklardan dolayı Fort-de-France bu komşu kenti ile bağlıdır. Bundan dolayı anakent alanı (211.000 kişilik nüfus) bütün ada nüfusun yarıdan fazlasını kapsasa bile Fort-de-France'ın doğrudan etkisi Rivière-Salée'ye kadar hissedilebilir. Fort-de-France'ın bu üstünlüğünden dolayı bazı coğrafyacılar "ada kenti" konseptini uydurmuşlardır.[2]

Fransızcada Fort-de-France'da yaşayanlara "Foyalais" (eril) ya da "Foyalaise" (dişil) denir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Fort-de-France ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Populations légales 2007 de la commune - Fort-de-France" (Fransızca). INSEE. 8 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2010. 
  2. ^ Doumenge, Jean-Pierre (2000). L'outre-mer français. Armand Colin.