The Bottom

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
The Bottom
The Bottom, sağ alt köşede Tıp Fakültesi kampüsü görülmekte.
The Bottom'ı gösteren Saba haritası
The Bottom'ı gösteren Saba haritası
Ülke Hollanda Hollanda
Kamu yönetimi Saba Saba
Nüfus
 • Toplam 462
Zaman dilimi UTC-04.00 (Atlantik Zaman Dilimi)

The Bottom (önceki adıyla Botte) Saba adasının başkenti ve en büyük kasabasıdır.[1] Adanın tek ve resmi limanı Fort Bay'den ulaşılan ilk yerdir. 1991 adalının yaklaşık 500 kadarı burada yaşar.

Geçmiş[edit | edit source]

Adanın özgün ismi De Botte idi (eski Felemenkçe'de çanak ya da kase demek). Bu isim kasabanın çeşitli dağlar tarafından çevrelenmiş bir vadinin içinde olmasından dolayı verilmiştir. "The Bottom" ise bu ismin İngilizce'ye uyarlanmış halidir.

Altyapı[edit | edit source]

Hükümet makamlarına, bir hastaneye, bir huzurevine, bir spor sahasına, üç kiliseye, bir kütüphaneye, çeşitli dükkanlara ve 200 öğrencili Saba Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne ev sahipliği yapar.[1]

Etkinlikler[edit | edit source]

Adanın başkenti olması sebebiyle yıl boyu çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Yaz mevsimi sırasında Saba Karnavalı burada gerçekleşir. Rengarenk giyinen insanların, yerel sanatçıların ve çelik baterilerin müziğiyle oluşturulan bir geçit törenidir. Saba takviminde en çok beklenen etkinliktir, birçok adalı dans etmek, şarkı söylemek ve festivalin tadını çıkarmak için bir araya gelir. Tüm ada The Bottom'da toplanmışken Saba Karnavalı bazen birkaç gün uzun sürer.

Bottom'da olan bir başka etkinlik ise Saba Günüdür. Bu, adanın ulusal günüdür ve tüm devlet daireleri, okullar ve dükkanlar kapalıdır. İnsanlar adanın çeşitliliğini ve kültürlerini etkinlikler ve geçitlerle kutlar. Yerel ve Karayipli sanatçıların sahne aldığı konser The Bottom'da gerçekleşir. Denizde balık tutma yarışması, çocuklar için çizim yarışmaları gibi etkinlikler olur.

Galeri[edit | edit source]

Ayrıca bakınız[edit | edit source]

Kaynakça[edit | edit source]

Dış bağlantılar[edit | edit source]

Wikimedia Commons'ta The Bottom ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.