Niyazi Dalokay

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Niyazi Dalokay 1960'lı yılların başında çeşitli mülki amirliklerde bulunmuş, 30 Ağustos 1964 İzmir olayları nedeniyle Merkez'e alındıktan sonra genç yaşta vefat etmiş bir bürokrattır.

1909 yılında Pertek'te doğan Niyazi Dalokay, Mekteb-i Mülkiye'yi bitirdikten sonra Nazimiye, Osmancık, Taşköprü, Sarıkamış, Menemen ve (o dönemde ilçe olan) Uşak Kaymakamlıklarında bulundu. İlk valiliği Van'dadır. 1952–1960 yılları arasında Toprak İskan Genel Müdürlüğü Teftiş Heyeti Başkanlığı yaptı. 27 Mayıs Darbesini müteakip Çanakkale Valiliği'ne tayin edildi. Daha sonra Amasya Valiliği'ne nakledilen Dalokay, 20 Haziran 1964 tarihinde İzmir Valiliği'ne atandı.

Niyazi Dalokay'ın İzmir Valiliği sırasında, Kıbrıs olayları nedeniyle, yurdun her yerinde Kıbrıs Rumlarına karşı yapılan mitinglerden birinde, 30 Ağustos gecesi İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ABD, Sovyet Rusya, Çekoslovakya, Birleşik Arap Cumhuriyeti (Mısır), İngiltere ve Bulgaristan pavyonları tahrip edilir. Fuar dışına taşan bir başka grup da Birinci Kordon'daki Yunanistan Konsolosluğu'nun kapılarını ve camlarını kırar. Bu olayların üstesinden gelemediği gerekçesiyle Bakanlık emrine alınan kadersiz vali Dalokay, 8 Eylül 1964 tarihinde İzmir Valiliği'nden ayrılmak zorunda kalmıştır. Yerine İzmir valiliği 9 yıl sürecek olan Namık Kemal Şentürk atandı. Dalokay Merkez Valiliği sırasında ölmüştür.

1970'li yılların efsane Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay ile akrabalık bağı olabilir. Niyazi Dalokay'la Vedat Dalokay (babaları aynı "İbrahim Dalokay, anneleri ayrı olup -YARI KARDEŞ- bağlılıkları vardır.)