İçeriğe atla

Oğuz Kağan Köksal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oğuz Kağan Köksal
Doğum4 Eylül 1948 (75 yaşında)
Kırıkkale, TürkiyeTürkiye
MeslekMilletvekili

Oğuz Kağan Köksal (d. 4 Eylül 1948, Kırıkkale), Türk bürokrat ve siyasetçi.

İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale'de tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Bu fakültenin ekonomi ve maliye bölümünden 1972 yılında mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı'nca açılan Kontrolörlük sınavını kazanarak, Muhasebat Kontrolörü olarak atandı. 4 yıl süren bu görev sırasında Genel ve Katma Bütçeli İdareler, Defterdarlık Muhasebe Müdürlükleri ve Mal Müdürlüklerinde teftiş ve denetim yaptı. Bu arada Devlet Muhasebesi Uygulaması ile ilgili bir de kitap yazdı.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakam Adaylığı imtihanını kazanarak, Ankara ve Konya Kaymakam Adaylıklarında bulundu. Altındağ ve Mucur ve Mudurnu ilçelerinde Kaymakam vekilliği yaptı. Sırasıyla Bozkurt ve Cizre Kaymakamlıklarında asaleten bulundu. Aynı zamanda her iki ilçede Belediye Başkanlığı görevini de üstlendi.

Atandığı Gaziantep Vali Yardımcılığında 3,5 yıl görev yaptı, bu süre zarfında Gaziantep Valiliğinin boşalması sebebiyle 7 ay da Vali Vekilliği görevini yürüttü.

1988 yılı Şubat ayında Tekirdağ Valisi olarak asaleten atandı. 9 Nisan 1990'da Malatya Valiliğine, 8 Şubat 1992 tarihinde Denizli Valiliğine, 18 Nisan 1996'da Adana Valiliğine atandı. 18 Şubat 2003 tarihinde Bursa Valiliğine atandı. Bursa Valiliği süresince Kırsal Kalkınma, Sevgi Köyü, Eğitim ve Spor Vadisi gibi birçok projeleri hayata geçirerek üst üste iki yıl Yılın Valisi seçilmiş ve ödül almıştır.

Spor Şurası Üyesi ve Milli Eğitim Vakfı Onur Üyesi olan Vali Oğuz Kağan KÖKSAL, Amatör Spor ve Memur Suçları ile ilgili araştırmalarda bulundu. Mülkü İdare Amirlerine Kanun ve Tüzüklerle verilen görevlerle ilgili çalışması 2. Dönem Kaymakamlık Kurslarında ders notu olarak okutulmuştur.

18 Temmuz 2005 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile İzmir Valiliğine atanarak 29 Temmuz 2005 tarihinde görevine başlamıştır. 7 Mart 2007 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürü olarak atanmış, 10 Mart 2007 tarihinde bu görevine başlamıştır. 10 Mart 2011 tarihinde 12 Haziran 2011 Milletvekilleri Seçimlerinde aday olmak üzere bu görevinden istifa etmiştir. 24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Kırıkkale Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. 25. Dönem Kırıkkale Milletvekili olarak tekrar TBMM'ye girmiştir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Polis
Önce gelen:
Gökhan Aydıner
T.C. Emniyet Genel Müdürü
12 Mart 2007 - 10 Mart 2011
Sonra gelen:
Mehmet Kılıçlar