Muhteşem Yüzyıl Kösem (1. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Muhteşem Yüzyıl Kösem
(1. sezon)
Afiş.jpg
Muhteşem Yüzyıl Kösem: Başlangıç (üst), Muhteşem Yüzyıl Kösem (alt) dizi afişi
Ülke  Türkiye
Bölüm sayısı 30
Yayın
Kanal Star TV
Orijinal yayın tarihi 12 Kasım 2015 – 9 Haziran 2016
Sezon kronolojisi
Sonraki →
2. sezon
Muhteşem Yüzyıl Kösem bölümleri
Muhteşem Yüzyıl Kösem afiş

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin ilk sezonu 12 Kasım 2015 tarihinde Türkiye'de yayınlanmaya başladı ve 9 Haziran 2016'ta sezon finali'ne girdi. İlk sezonda babasının ani ölümünden sonra hiç beklenmedik şekilde tahta çıkan Sultan Ahmed küçük yaşında olan kardeşini katletmeyeceğini söylemiştir. Bu arada Safiye Sultan'in emriyle saraya getirilen Anastasia, Sultan Ahmed'e hediye edilir. Anastasia ilk başlarda evine ve ailesine dönmek istesede saray onun burada kalmasını öğretir. Ve böylece Sultan Ahmed'e aşık olur. Ve Kösem adını alır. Kösem dört şehzade ve dört sultan doğurarak ve bütün düşmalarını alt ederek sarayda hakimiyeti artırır. Ve Haseki Sultan olur ve böylece Safiye Sultan'ın hükümdarlığı sona erer. Ve yıllar sonra Sultan Ahmed vefat edince Kösem için kara kış yeni başlar. Ve Ahmed'in kardeşi "Ekber ve Erşed" sistemi ile Sultan Mustafa tahta çıkar lakin akli ve sağlık dengesi yerinde olmadığı için tahttan indirilir ve Kösem'in üvey oğlu Sultan Osman tahta çıkar ve ancak yerine yeni bir ordu kurmak istediği için yeniçeriler tarafından tahtan indirilip Yedikule Zindanları'nda acımasızca katledilir ve Sultan Mustafa iki kez tahta çıkar. Dizi henüz şehzade olan I. Ahmed'in, babası III. Mehmed'in ölümü üzerine tahta geçmesi ve bu zamanlarda saray haremine cariye olarak getirilen Kösem Sultan ile birbirlerine aşık olmaları, ardından Kösem Sultan'ın intikam için başladığı iktidar oyunu konu alınır.

Teknik ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiTürkiye seyircisi
(milyon)
11"Aslan, Kurt ve Kuzu"Zeynep Günay Tan, Deniz Koloş,
Mert Baykal ve Yağız Alp Akaydın
Yılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı12 Kasım 2015 (2015-11-12)5,88[1]
1603 yılında III. Mehmed'in ölmesiyle şehzade Ahmed I. Ahmed olarak tahta geçer. Safiye Sultan'ın kethüdası Nasuh Paşa emriyle Anastasya'yı Kefalonya adasından kaçırır. Tahta geçen Ahmed kardeşi Mustafa'yı katletmeyeceğini duyurur. Nasuh Paşa ve Anastasya İstanbul'a doğru ilerlerken Celalilere rastlarlar, onlardan kaçarken yeniçeri turnalarına katılırlar, Anastasya burada Alex ile tanışır. Oğlu Mustafa'yı tahta geçirmek isteyen Halime Sultan'ın emriyle Musa Çelebi, Celali başı Kalenderoğlu Mehmed'le görüşür, Ahmed'i tahttan indirmek için anlaşırlar. Sultan Ahmed, Giray kardeşlerin hediye ettiği aslanı beslerken, zincirinin kesilmiş olması nedeniyle ölüm tehlikesi geçirir, Derviş Mehmed'in son anda tüfekle aslanı vurmasıyla kurtulur. Bölüm sonunda Anastasya ilk defa Sultan Ahmed'in odasına gider.
22"Alametler ve Mucizeler"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin, Nükhet Bıçakçı ve Sevgi Yılmaz19 Kasım 2015 (2015-11-19)4,76[2]
Halime Sultan Şehzade Mustafa'yla birlikte Celalilere katılmak üzere saraydan kaçar, fakat gemiye varamadan Şahin Giray tarafından yakalanır. Sultan Ahmed kardeşinin katline karar verir. Haremde Anastasya ile Mahfiruz kavga ederler. Mustafa abisinin emriyle idam edilecekken Ahmed son anda fikrini değiştirir.
33"Adalet Kulesi"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin, Nükhet Bıçakçı ve Sevgi Yılmaz26 Kasım 2015 (2015-11-26)4,01[3]
Cülus bahşişini alamayan yeniçeri ve sipahiler sarayı basarlar. Ahmed'in saraydan kovmaya karar verdiği Safiye Sultan sarayda kalma şartıyla kendi hazinesinden ödemeyi teklif eder, Ahmed kabul etmez. Askerlerin divanı basmalarına ramak kalmışken Aziz Mahmud Hüdayi tarafından yatıştırılırlar. Anastasya Reyhan Ağa'yı hekimbaşını öldürürken görür, onun III. Mehmed'in hayatına kastedenlerden olduğunu öğrenir. Gerçeğin ortaya çıkmaması için Reyhan Ağa Anastasya'yı denize atar. Gölge Hatun Anastasya'yı kurtarır, ancak Anastasya korktuğu için ne olduğunu hatırlamadığını söyler. Sultan Ahmed yeniçeri ocağını ziyaret ederken Alex'i görüp onunla talim etmek ister, Alex padişahı alt ettiği için hapsedilir. Mısır'dan beklenen vergi Safiye Sultan'ın engellemesi nedeniyle saraya varmaz, tekrar isyan tehdidi olunca Ahmed Safiye Sultan'ın teklifini kabul etmek zorunda kalır. Ancak Handan Sultan Halime Sultan'ın akıl vermesiyle Safiye Sultan'ın bütün hizmetçilerini saraydan attırır.
44"Kaderin İpleri"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı3 Aralık 2015 (2015-12-03)4,45[4]
55"Çiçeklerin Ateşi"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı10 Aralık 2015 (2015-12-10)3,68[5]
66"Enkırazın Eşiğinde"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı17 Aralık 2015 (2015-12-17)4,04[6]
Kaçma teşebbüsü anlaşılan Anastasya, Ahmed'in zehirlenmesinin şüphelisi olarak sorgulanır ve kırbaçlanır. Daha sonra Ahmed'in çiçek hastalığına yakalandığı ortaya çıkınca serbest bırakılır. Safiye Sultan Şahin Giray'dan Ahmed ve Mustafa'ya çiçeği bulaştıranın Fahriye Sultan olduğunu öğrenir. Raşa Hatun'un Ahmed'den gebe olduğu öğrenilir, Edirne Sarayı'na gönderilir. Halime Sultan bunu öğrendiğinde Celalilere Raşa Hatun'un yerini bildirerek yolda öldürülmesini sağlar. Osmanlı Hanedanının soyunun tükenmesi ihtimaline karşı Safiye Sultan Mehmed Giray'ı desteklemeye ve Fahriye Sultan'la evlenmesine izin vermeye karar verir. Padişahın sağlık durumuyla ilgili söylentiler çıkması sonrası şehirde isyan çıkar. Safiye Sultan ve şürekası hanedanın sonunun geldiğine inanarak saraydan kaçmaya teşebbüs eder, Anastasya onlara katılmayı reddeder ve Ahmed'le kalacağını söyler. Derviş Mehmed Paşa III. Mehmed'in ölümünden kendisinin sorumlu olduğunu Handan Sultan'a itiraf eder, ve bunu ona olan aşkından dolayı, onun oğlunu kurtarmak için yaptığını söyler.
77"Masumiyetin Gücü"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı24 Aralık 2015 (2015-12-24)4,65[7]

Kösem, hiçbir şeyi umursamadan isyancıların karşısına çıkıyor. Sonrasında bir mucize gerçekleşiyor ve isyancıların karşısında dimdik duran Kösem'in ölüme meydan okuyuşu, herkesi büyülüyor!

Enzo kızını gördükten sonra ona ulaşmaya çabalarken, Kösem Ahmed’in iyileşmesi için şifa arayışlarına giriyor. Ahmed’i kurtarmanın tek çaresini bulunca, çok büyük bir bedel ödemek zorunda kalıyor! Sultan Ahmed, hastalıktan kurtulduktan sonra, yokluğunda yapılan taht kavgalarının hesabını soruyor. Kösem Hanedanın kaderini değiştirdikten sonra kendi ismini yani Kösem adını alıyor. Böylece sarayda yeni bir dönem başlıyor. İskender Kösem'den umudunu kestikten sonra gerçek ailesini aramaya karar veriyor. Ahmed, Safiye Sultan’ı saraydan sürgün ediyor! Handan Sultan ise, Derviş hakkında inanılmaz bir karar veriyor! Kösem Safiye’ye meydan okuyor ve iki kadın arasında amansız bir savaş başlıyor!
88"Sultanların Savaşı"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı7 Ocak 2016 (2016-01-07)3,43[8]
Sultan Ahmed ve Kösem aşkın doruklarındayken, Safiye kendisine karşı çıkan Kösem’e gözdağı veriyor! Celalilerin elinden kaçmayı başaran Zülfikar, payitahta dönüyor. Raşa’nın hayatta olduğunu haber alan Ahmed, onu kurtarmak için Celaliye baskın yapıyor! Ahmed’in yokluğunu fırsat bilen Safiye, akıl almaz bir tuzak kuruyor, adeta tüm haremi ateşe veriyor! Korkularının kurbanı olan Handan büyük bir hata yapıyor ve Safiye’nin eline büyük bir koz veriyor! Kösem’in son anda yaptığı müdahale ile sarayda oyun yeniden başlıyor! Geçmişten gelen sürpriz biri Fahriye’nin karşısına çıkıyor. Fahriye, Derviş’i ölüme götürecek sırrı öğreniyor! Safiye ve Kösem arasında büyük bir kavga başlıyor! Kösem’in en büyük zaafını ele geçiren Safiye, Kösem’i can evinden yaralıyor!
99"Rüzgar Eken Fırtına Biçer!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı14 Ocak 2016 (2016-01-14)2,74[9]
Safiye Sultan saraydan ayrılmak istemediği için, Kösem’i tehdit ediyor, hem de babasının hayatıyla! Kösem ise hiç beklenmedik bir şekilde, babasını kurtarabilmek amacıyla yaptığı hamle ile Safiye Sultan'a pes etmeyeceğini gösteriyor! Fakat Raşa’nın olaylara katılması Kösem'in bütün planlarını mahvediyor! Kösem ve Raşa arasında gerilim dolu bir savaş başlıyor. Raşa’yı bütün haremin duyacağı şekilde tehdit eden Kösem, Raşa düşük tehlikesi yaşayınca herkesin şüphe duyduğu kişi oluyor! Kösem'in, Handan Sultan’ın veya babasının hayatını seçmesi gerekiyor. Sultan Ahmed ise Kösem'in anlattığı şeyler karşısında çok sinirleniyor! Ve Kösem öyle bir karar veriyor ki tüm saray şaşkınlık içinde kalıyor! Kösem, tam rahat edeceğini zannederken ihanete uğruyor! Safiye’nin yeni bir oyun daha çevirmesi, Kösem'i alt üst ediyor ve Kösem, babası son nefesini vermeden, ona yetişmek için zamanla yarışmaya başlıyor.
1010"Ölüm ve Doğum"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı21 Ocak 2016 (2016-01-21)2,93[10]
Babası öldükten sonra çöküntüye uğrayan Kösem, Safiye Sultan’dan intikam alma kararı vererek kendine söz veriyor. Kösem, Safiye’den intikamını almak için haremde onun aleyhine iş çeviriyor. Cennet’i hedef alan ve onu ölüme çok yaklaştıran Kösem, Cennet’ten inanılmaz bir teklif alıyor! Handan Sultan ise eski saraya gönderiliyor. Kösem’den kurtulmak isteyen Safiye Sultan, Ahmed için en güzel cariyelerden birisi olan Katerina’yı seçiyor. Bu yüzden Kösem’in içine Ahmed’i kaybetme korkusu yayılıyor. Fahriye Sultan ise Derviş Paşa ile evleniyor. Mehmed Giray Fahriye’yi kurtarmaya çalışırken Deviş ise Şahin’i öldürme kararı veriyor! Büyük, güçlü komutan Kuyucu Murad Paşa geliyor! Kösem’le yarışmaya çalışan Mahfiruze doğum yapıyor ve Sultan Ahmed’e ilk şehzadesini, Osman’ı veriyor. Kösem, Cennet’in peşini bırakmıyor ve Safiye Sultan’ın öyle karanlık sırlarını keşfediyor ki, Safiye Sultan için büyük tehlike doğuyor.
1111"Güneş Doğuyor"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı28 Ocak 2016 (2016-01-28)3,09[11]

Safiye Sultan, Fahriye Sultan’ın ortadan kaybolduğunu farkettiğinde büyük telaşa kapılıyor. Ve bu olanları kimseye söylemiyor! Fakat Ahmed, Cennet Kalfa’nın Kösem’e Fahriye’nin kaçtığı haberini vermesiyle çok öfkeleniyor. Derviş ise Fahriye Sultan’ı aramaya başlıyor. Bu sırada Mehmed Giray, Şahin’in hapisten çıkmasını sağlıyor. Şahin ise herkesi etkileyecek sürpriz bir karar veriyor! Kösem, Ahmed’in Katerina’yla çok ilgili olmasından büyük kıskançlık duyuyor. Ve Kösem Katerina’yı saraydan göndermek için bir oyun oynuyor! Ahmed Han bunu öğrenince Kösem ile arasında büyük bir tartışma çıkıyor. Kösem’in hamile olması ise sarayda bir bomba etkisi yaratıyor. Fahriye, saraya dönünce herkeste büyük bir şaşkınlık oluyor. Derviş ise Fahriye’yi teselli etmeyi başarıyor.

Kösem ile Ahmed arasındaki aşk Kösem’in hamileliği ile iyice kuvvetleniyor. Kösem, Fahriye’ye kurduğu büyük tuzakla Fahriye sırrını açıklıyor. Safiye aldığı bir haberle umutlanırken, Kösem onun karşısına çıkıyor ve Kösem Safiye’ye öyle bir teklifte bulunuyor ki, Safiye yenilgisini kabul etmek veya kızının ölümünü izlemek arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor!
1212"Gözyaşı Sarayı"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı4 Şubat 2016 (2016-02-04)2,91[12]

Kösem savaş vermeye daha yeni başlıyor! Artık Kösem’in herkesten sakınması gereken bir oğlu ve kuvvetli bir rakibi var. Safiye Sultan ise gözyaşı sarayına sürülmesinden sonra büyük bir intikam duygusuyla yanıp tutuşuyor. Sultan Ahmed’in gerçekleri öğrenmesi nedeniyle Fahriye Sultan’ı öldürteceğini bilen Safiye Sultan, Fahriye Sultan’ın kimsenin bulamayacağı bir yere saklanmasını sağlıyor. Ve Derviş buna yardım ediyor. Zülfikar Ağa, Derviş’in buna yardım ettiğini öğrenince ikisinin arası geriliyor. Ahmed ise Kösem’in kendisinden gizli bir şekilde iktidarlık savaşına girmesinden çok rahatsız olur ve aralarında büyük bir tartışma çıkar. Kösem masum olduğuna Ahmed’i ikna etmeye çalışsa da Ahmed Kösem'e bir türlü inanmaz.

Ahmed Han ise Edirne’ye Zitvatorok anlaşması için gidiyor. Ahmed sarayda yokken, Şehzade Mehmed kaçırılıyor! Derviş ise hiç beklenmedik bir suçlama ile zindana gönderiliyor! Kösem Sultan ise hayatındaki en büyük korkuyla burun buruna geliyor!
1313"Kalp Ağrısı"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı11 Şubat 2016 (2016-02-11)2,88[13]

Safiye Sultan, Kösem’i oğlu ile sınıyor! Kösem Sultan ve Safiye Sultan kendilerini, evlatlarının da işin içine girmesiyle çok daha sert bir savaşın içinde buluyorlar! Kösem Sultan Safiye Sultan’a karşılık vermek için Fahriye Sultan’ı hedefliyor! Fakat biri Kösem’in tüm yaptıklarından haberdan oluyor! Öte yandan Handan Sultan, Derviş’e olanları öğrendiğinde, onu tüm bu olanlardan kurtarmaya çalışıyor. Ancak bu yasak aşk hiç ummadıkları biri tarafından keşfediliyor. Ahmed payitahta geri döndüğünde ise her şeyi öğrenerek öfkeye kapılıyor. Ahmed’in Derviş için aldığı karar ise sarayda büyük yankı uyandırıyor.

Derviş ölüme biraz daha yaklaşıyor! Kösem ise Fahriye’yi Dar’ül Eman’dan çıkarmak ve gereken cezayı alması için bir yol buluyor! Safiye Sultan bunu öğrenince Fahriye’yi kurtarmak için inanılmaz bir savaş veriyor!
1414"Ok Yaydan Çıktı!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı18 Şubat 2016 (2016-02-18)3,11[14]

Ahmed’in kendisini öldürmesini bekleyen Derviş Paşa için, Sultan Ahmed herkesi şaşkına çeviren bir karar alıyor! Kösem, Fahriye Sultan’ı dergahtan çıkarttıktan sonra, onun Ahmed Han’la yüzleşmesini sağlıyor! Ancak Ahmed’in Fahriye ile ilgili verdiği karar, Safiye’yi yerle bir ediyor! Safiye Sultan sessizlik içinde beklerken, Kösem’in Safiye’nin odasındaki deliği bulması, Kösem’in eline yine bir koz veriyor!

Sultan Ahmed sefere çıktığı gibi Safiye Ahmed’i nasıl tahttan indireceğine dair planlar yapmaya başlıyor! Ahmed ölümle karşı karşıya kalıyor! Kösem Safiye’yi yıkmak için kurduğu planların peşinden giderek saraydan ayrılırken, şehzadelerin yalnız ve tehlikede olduklarından habersiz kalıyor!
1515"En Uzun Gece"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı25 Şubat 2016 (2016-02-25)3,66[15]
Kösem Sultan'ın saraya gelmesiyle karşılaştığı manzarayla şok olur. Zülfikar Ağa ile şehzadeleri ve Valide Sulatn'ı saraydan alıp kaçarlar. Şehzade Mustafa ve Dilbura Sultan da onlarla birlikte giderler. Ama Dilbura Sultan kardeşini payitahta geri götürür ve Kösem Sultan'ın yakalanmasına neden olur. Kösem Sultan, Safiye Sultan'ın huzuruna çıkar ve Kösemin idamına karar verir. Şehzade Mustafa'nın cülus töreni yapılırken o sırada Sultan Ahmed gelir ve dengeler değişir. Safiye Sultan zindana atılır. Kösem ve Ahmet birbirlerine kavuşur ve o en uzun gece biter ve saraya gelen Ahmet isyanı çıkaranların hepsinin kellesini alır. Mahfiruze Sultan saldırıda ölmüştür ve Şehzade Osman annesiz kalmıştır ama Kösem Sultan onu evladı gibi sevmiş ve onu sahiplenmiştir. Sultan Ahmed, Mustafa'nın ve Safiye Sultan'ın idamına karar verir.
1616"Yaralı Kuş"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı3 Mart 2016 (2016-03-03)3,06[16]
1717"Sırların Gölgesinde"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı10 Mart 2016 (2016-03-10)2,87[17]
1818"Kırmızı Kaftan"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı17 Mart 2016 (2016-03-17)2,88[18]
1919"Gönül Evinde Yas"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı24 Mart 2016 (2016-03-24)2,79[19]
2020"Kayıp Şehzadeler Zamanı"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı31 Mart 2016 (2016-03-31)2,80[20]
2121"Feleğin Çemberi!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin7 Nisan 2016 (2016-04-07)2,60[21]
2222"Kardeş Kavgası..."Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin14 Nisan 2016 (2016-04-14)2,56[22]
2323"Kanlı Ay!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin21 Nisan 2016 (2016-04-21)2,61[23]
2424"Kış Bahçesi"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin28 Nisan 2016 (2016-04-28)2,30[24]
2525"Ekber ve Erşed!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin5 Mayıs 2016 (2016-05-05)2,72[25]
2626"Divane Padişah"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin12 Mayıs 2016 (2016-05-12)2,63[26]
2727"Genç Osman!"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin19 Mayıs 2016 (2016-05-19)2,41[27]
Kösem Sultan Davud Paşanın yardımıyla son anda şehzadelerinin hayataını kurtarır. Sultan Mustafa eskiden kapalı tutulduğu dairesine hapsedilir. Ardından Şehzade Osman tahta çıkar. Ancak Kösem Sultanın yazdığı sahte ferman sebebile Kösem Sultanın Eski Saraya gitmesini emreder. Yıllar geçer ve II. Osman artık genç bir padişahtır. Sefere çıkmak istese de, Kösem Sultan ve onu destekleyen vezirler buna karşı. Tam bu sırada II. Osmanın bir şehzadesi doğar - Şehzade Ömer. II. Osman Kösem Sultanın gizli divanını basar ve sadrazamı katleder. Bu sebebple Kösem Sultanın şehzadeleri görmesini engeller. Hacı ağa ise Mısıra sürülür. Safiye Sultanın kurduğu tuzağa düşen Şehzade Mehmed saraydan kaçarak Yeniçeri Ocağına sığınır. Asi ilan edilen şehzadeyi almak için ocağa giden II. Osman burada Kösem Sultanla karşılaşır ve onun ricası ve yeniçerilerin ısrarıyla kardeşini affeder. Ancak kardeşini idam etmek isteyen II. Osman Şeyhülislam Esat Efendiden fetva alamayınca Rumeli kazaskerinden aldığı fetva ile kardeşinin idamına hüküm verir. Kösem Sultan Şehzade İskenderin hayatda olduğunu öğrenir ve soluğu Zülfikar Paşanın yanında alır. Zülfikar Paşa Hümaşah Sultanı takip eder ve Şehzade İskenderi yakalar.
2828"Küçük Buzul Çağı..."Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin26 Mayıs 2016 (2016-05-26)2,55[28]
Kazaskerden aldığı fetva ile kardeşi Şehzade Mehmedi idam eden II. Osman payitahtda bitmeyen bir kış başlatır. II. Osmanı artık oğlu olarak görmeyen Kösem Sultan onu tahtdan indirmek için çalışır. İlk iş oğlu için fetva veren Rumeli kazaskeri Taşköprülüzadeyi ortadan kaldırır. Diğer yandan Safiye Sultan ve oğlu Şehzade İskendere karşı Halime Sultanla ittifak kuran Kösem Sultan Zülfikar Paşanın yardımıyla Şehzade İskenderin yerini öğrenir ve onu da ortadan kaldırır. Hümaşah Sultan ise kardeşine kurduğu tuzak yüzünden Zülfikar Paşayı boşamak ister. II. Osman payitahtın soğuk günlerinde Şeyhülislam Esat Efendinin kızı Akile Hanımı görür ve beğenir. Saray kaidelerine uygun olmayarak hür ve müslüman bir kadın olan Akile Hanımla evlenir. Yapılan düğünün ardından sefere çıkan II. Osman seferde yeniçerilerle karşı-karşıya gelir.
2929"Yüzüğün ve Kılıçların Ateşi..."Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin2 Haziran 2016 (2016-06-02)2,47[29]
Evlat acısına dayanamayan Safiye Sultan iktidar yüzüğünü Kösem Sultana verip gözleri önünde kendini zehirler. II. Osman ise yeniçerilerin isteği üzerine seferi bitirip döner. Döner-dönmez yeniçeri ocağını kapatıp yeni bir ordu nizamı kurmak için hazırlıklara başlar. İlaveten Kösem Sultan ve Halime Sultanı Bursaya sürgün eder. Sarayda yapılan kutlamalar zamanı Davud Paşanın kurduğu tertiple küçük Şehzade Ömer öldürülür. Bunun arkasında Kösem Sultanın olduğunu düşünen II. Osman yeniçeriler yüzünden sürgün kararından vaz geçer. Ertesi gün ise Akile Hanım Şehzade Mustafa ve Zeynep Sultan isimli ikiz çocuklarını doğurur. Ancak II. Osman haccı bahane ederek Şama gidip ordu toplamak fikrinde kararlıdır. Böylece 18 Mayıs 1622`de II. Osman Üsküdara geçti. Haberi Davud Paşadan duyan yeniçeriler ayaklanarak önce Şeyhülislam Esat Efendiden bazı kişilerin katli için fetva alır. Payitahtda ortalık karışır. Cennet Kalfa Bülbül ağa ile birlikde şehzadeleri saraydan kaçırır. Ancak şehzadeler kaybolur ve Dilruba Sultanın eline geçer. II. Osman mecburen döner ancak asi yeniçerilerin istedikleri kişileri teslim etmez. Saraya giren yeniçeriler önce hapis tutulan Sultan Mustafayı kurtarır ve ona biat ederler. II. Osman Sadrazam Dilaver Paşa ve Darüssaade ağası Süleyman ağayı mecburen asilere teslim eder.
3030"Dem-û Devran"Mert Baykal ve Yağız Alp AkaydınYılmaz Şahin9 Haziran 2016 (2016-06-09)2,71[30]
II. Osman tarihte görülmeyen bir şekilde tahtından indiriliyor! Asiler sarayı basıp II. Osman'ı arıyor! Kösem ise oğlunun öldürülmesinden korkuyor. Ana oğul tekrar birbirine kavuşarak barışıyor! Halime Sultan'ın bilgisi olmadan Dilruba çocukların öldürülmesini emrediyor! Zülfikar yeniçeri ocağına giderek yeniçerileri yatıştırmayı planlarken, hayatını geçirdiği ocakta öldürülüyor! Osman'ın nerede saklandığını keşfeden isyancılar ağa kapısına gidiyor. Sultan Osman'ı zorla yeniçeri ocağına götürüyorlar! Öte yandan Kösem, oğlunu kurtarmak için Mustafa'nın tahta çıkmasını sağlıyor! Davud Paşa ise Sultan Osman'ın ölümünü emrediyor! Sultan Osman yedikule zindanına götürülerek canice öldürülüyor! Kösem tüm bu olanlardan sonra intikam almak için Osman'ı ölümüne neden olanların tümünün canını alıyor!

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Numarası Yayınlandığı Gün Reyting Sırası Total Grubu Rating Oranı Reyting Sırası AB Grubu Rating Oranı Reyting Sırası ABC+ Grubu Rating Oranı
1 12 Kasım 2015 2 5.88 1 8.80 1 8.57
2 19 Kasım 2015 7 4.76 1 7.63 2 6.85
3 26 Kasım 2015 9 4.01 2 6.73 3 6.11
4 3 Aralık 2015 9 4.45 1 7.17 2 6.41
5 10 Aralık 2015 15 3.68 3 5.86 4 5.42
6 17 Aralık 2015 15 4.04 1 6.5 4 5.73
7 24 Aralık 2015 6 4.65 1 8.13 1 6.82
8 7 Ocak 2016 15 3.43 4 5.26 6 5.2
9 14 Ocak 2016 21 2.74 3 4.93 7 4.23
10 21 Ocak 2016 25 2.93 4 5.03 7 4.68
11 28 Ocak 2016 22 3.09 2 4.93 6 4.61
12 4 Şubat 2016 21 2.91 4 4.27 8 3.91
13 11 Şubat 2016 26 2.88 2 4.78 9 4.37
14 18 Şubat 2016 16 3.11 2 5.45 4 5.3
15 25 Şubat 2016 13 3.66 2 6.02 5 5.11
16 3 Mart 2016 19 3.06 2 5.33 5 4.96
17 10 Mart 2016 20 2.87 2 4.89 5 4.41
18 17 Mart 2016 25 2.88 2 5.87 5 4.81
19 24 Mart 2016 23 2.79 3 4.36 7 4.14
20 31 Mart 2016 16 2.80 4 3.66 6 4.21
21 7 Nisan 2016 17 2.60 3 3.83 5 3.98
22 14 Nisan 2016 19 2.56 3 4.36 5 4.22
23 21 Nisan 2016 19 2.61 3 4.40 5 4.36
24 28 Nisan 2016 22 2.30 3 3.82 6 3.66
25 5 Mayıs 2016 19 2.72 4 4.51 5 4.59
26 12 Mayıs 2016 16 2.63 2 4.69 4 4.55
27 19 Mayıs 2016 16 2.41 2 3.82 2 3.76
28 26 Mayıs 2016 17 2.55 4 3.98 5 3.94
29 2 Haziran 2016 12 2.47 3 4.03 4 3.81
30 9 Haziran 2016 20 2.71 2 5.00 2 4.56

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "12 Kasım 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 2. ^ "19 Kasım 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 3. ^ "26 Kasım 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 4. ^ "3 Aralık 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 5. ^ "10 Aralık 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 6. ^ "17 Aralık 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 7. ^ "24 Aralık 2015 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 8. ^ "7 Ocak 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 9. ^ "14 Ocak 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 10. ^ "21 Ocak 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 11. ^ "28 Ocak 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 12. ^ "4 Şubat 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 13. ^ "11 Şubat 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 14. ^ "18 Şubat 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 15. ^ "25 Şubat 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 16. ^ "3 Mart 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 17. ^ "10 Mart 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 18. ^ "17 Mart 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 19. ^ "24 Mart 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 20. ^ "31 Mart 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 21. ^ "7 Nisan 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 22. ^ "14 Nisan 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 23. ^ "21 Nisan 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 24. ^ "28 Nisan 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 25. ^ "5 Mayıs 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 26. ^ "12 Mayıs 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 27. ^ "19 Mayıs 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 28. ^ "26 Mayıs 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 29. ^ "2 Haziran 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 30. ^ "9 Haziran 2016 reyting sıralaması". ucankus.com. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)