Muhteşem Yüzyıl karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Muhteşem Yüzyıl karakterleri listesi, Tims Productions yapımı olan dizide yer alan karakterlere ilişkin bir listedir. Dizide gerçek karakterlerin yanı sıra kurgulanan veya hayatı tam olarak bilinmeyen karakterler de vardır. Bu karakterlerin de hayatı kurgulanmaktadır.

Dizinin genel konusu Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan arasındaki aşk ve dönemin önemli olaylarıdır. Bu olaylar nedeniyle her bölüm oyuncu kadrosu değişir. Oyuncu kadrosunun geniş olmasının nedeni de budur.

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ana karakterlerinden olan Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Nur Fettahoğlu ve Selma Ergeç gibi ünlü oyuncuların yanında, Selim Bayraktar ve Burcu Tuna gibi kamuoyunca fazla tanınmayan oyuncular da dizide yer almaktadır. Ana karakter Halit Ergenç'in canlandırdığı rol Kanuni Sultan Süleyman'dır. Dizide karakterler gerçek hayattaki özelliklerine göre kurgulanmış ve oyuncuların seçiminde de kurgulanan bu kişisel özellikler etkili olmuştur.

Ayrıca Bergüzar Korel, Deniz Çakır, Burak Özçivit, Tuncel Kurtiz, Cansu Dere gibi kamuoyunca tanınmış oyuncular gerek konuk oyuncu gerekse de sezon oyuncusu olarak dizide yer almışlardır.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kanuni Sultan Süleyman (Halit Ergenç) — Babası Yavuz Sultan Selim'in ardından tahta geçen 10. Osmanlı padişahıdır. Dizide ilk olarak 1. bölümde avlanma sırasında ata binerken görülmüştür. Bu sırada Piri Mehmed Paşa'nın gönderdiği ulaktan babasının öldüğünü öğrenir. Hızla İstanbul'a gelerek tahta geçer. İlk emri de halktan haksız vergi alan ve vergiyi vermeyenlere zulmeden Kaptan-ı Derya Cağfer Ağa'nın yargılanması üzerinedir. Bu da kendisine yakıştırılan Kanuni unvanını hak ettiğini gösteren olaylardan biridir. 58. bölümde gençliğini Erol Ayvaz canlandırmıştır.
 • Hürrem Sultan (Meryem Uzerli/Vahide Perçin) — Kanuni Sultan Süleyman'ın nikahlı eşi ve haseki sultan. Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, II. Selim, Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir'ın annesi. Asıl adı Alexandra Lisowska ya da Roxelana olan Rutenyalı bir cariyedir. Lehistan Krallığı içerisinde bulunan Rutenya'da bir papazın kızıdır. Leo adlı nişanlısı, kardeşi ve annesi ile birlikte babasının yönettiği ayin sırasında Kırım Tatarları tarafından saldırıya uğrar. Kırım Hanlığı'na satılır, bir süre sonra tahta yeni çıkan Kanuni Sultan Süleyman'a hediye edilir. Padişahın karısı Mahidevran Sultan'ı gözden düşürür ve haremde yükselir, Pargalı İbrahim'in sonunu getirmesiyle büyük bir güce kavuşur. Zamanla güçlenenen Hürrem Sultan, Şehzade Mustafa'nın babası tarafından öldürülmesinde de önemli bir role sahiptir. Ve bu acıya dayanamayan Şehzade Cihangir'in ölümü Hürrem Sultan için bir sondur ve sonsuz bir kışa bürünmüştür. Yaşadığı acılar ve vicdan azapları onu ölümcül bir hastalığın pençesine düşürmüştür ve 1558'de vefat etmiştir.
 • Ayşe Hafsa Sultan (Nebahat Çehre) — Kanuni Sultan Süleyman, Hatice Sultan, Beyhan Sultan, Şah Sultan ve Fatma Sultan'ın annesi, Yavuz Sultan Selim'in eşidir. Dizide anılan adıyla Valide Sultan, Kırım Hanlığı'nın valisinin kızıyken Yavuz Sultan Selim'e "hediye" edilmiştir. Yavuz Sultan Selim öldükten sonra ise Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi olduğundan dolayı valide yani anne unvanını kullanmaya başlamıştır. Valide Sultan haremin sahibidir ve padişahın önünde eğilmeme hakkına sahip tek insandır. Nigar Kalfa ile Pargalı İbrahim'in yasak aşklarını öğrenince rahatsızlanarak felç geçirmiş ve 1534 yılında ölmüştür. 58. bölümde gençliğini Evrim Alasya canlandırmıştır.
 • Pargalı İbrahim Paşa (Okan Yalabık) — Dizinin kilit karakterlerinden biri olan Pargalı İbrahim, Parga şehrinden Manisa'ya getirilerek devşirilmiştir. Henüz Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzade olduğu dönemde onunla arkadaşlık kurmuş ve Kanuni'nin maiyetine girerek can yoldaşı olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman padişah olduktan sonra ise onunla birlikte İstanbul'a gelerek hasodabaşısı olan Pargalı, Mahidevran Sultan'a olan bağlılığı ile dikkat çeker. 1523 yılında Sultan Süleyman sadrazam Piri Mehmed Paşa'yı emekli edince vezir-i azamlığa gelmiştir. Hatice Sultan'la gizli bir aşk yaşamışlar ve evlenmişlerdir. Kibri, kendisini padişaha denk hatta padişahtan daha üstün görmesi ve Hürrem Sultan'ın entrikaları sonucu vezir-i azam iken Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle boğularak öldürülmüştür. 58. bölümde gençliğini Gökhan Altınışık canlandırmıştır.
 • Rüstem Paşa (Ozan Güven) — Hırvatistan'dan devşirilen, saraya seyis olarak gelen ve Hürrem Sultan'a olan bağlılığı sayesinde yükselen devlet adamı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezir-i azamlığa getirilmiş ve Mihrimah Sultan ile evlenerek Kanuni'nin damadı olmuştur.
 • Şehzade Mustafa (Yusuf Berkan Demirbağ/Tunç Oral/Mehmet Günsür) — Mahidevran Sultan'ın oğlu. Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk şehzadesi ve gözbebeği şehzade. Halkın ve askerin gözünde tahtın naibi. Kanuni'den sonra tahta geçeceği düşünülen veliaht şehzade. Görev yeri olarak taht sancağı Manisa'ya atanmış, Hürrem Sultan'ın oyunları yüzünden sancak yeri değiştirildikten ve uzun bir entrika sürecinden sonra babasının emriyle canı alınmıştır.
 • Mahidevran Sultan (Nur Fettahoğlu) — Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzadelik günlerinden beri gözdesi olan haseki sultan. Kanuni tahta çıkmadan önce doğan Şehzade Mustafa'nın validesidir. Arnavut kökenli bir aileden gelen ve asıl adı Rosne Pranvere olan sultanın Hürrem Sultan ile olan çekişmesi karakterin dizideki en önemli özelliğidir. Hürrem Sultan'la giriştiği iktidar kavgasında Valide Sultan, Hatice Sultan ve Pargalı İbrahim'in desteğini almıştır. Valide Sultan'ın felç geçirmesi ile birlikte haremi yönetme görevini almıştır fakat Hürrem Sultan'ın gayretleriyle bu görevden azledilerek bir şehzade annesi olarak görev gereği Manisa Sarayı'na, oğlu Şehzade Mustafa'nın yanına gitmiştir. Oğlunun katlinden sonra uzun bir süre Bursa'da yokluk içinde yaşamaya mahkûm edilmiştir. 55. bölümde ve 70. bölümde gençliğini Aslı Göksu canlandırmıştır.
 • Hatice Sultan (Selma Ergeç) — Valide Sultan'ın ve Yavuz Sultan Selim'in kızı, Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşidir. Ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlenmiş, ancak kısa bir süre sonra eşi ölünce genç yaşta dul kalmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıkmasıyla birlikte hasodabaşı olan Pargalı İbrahim ile gizli bir aşk yaşamış, ilerleyen bölümlerde ise evlenmişlerdir. 58. bölümde çocukluğunu Ece Yüksel canlandırmıştır.
 • Şehzade Mehmed (Arda Anarat/Gürbey İleri) — Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın ilk oğlu ve Şehzade Mustafa'nın erkek kardeşi. Şehzade Mustafa'ya rakip olduğu düşünülünen ve Sultan Süleyman'nın gözbebeği olan şehzade.
 • Mihrimah Sultan (Ayda Acar/Melis Mutluç/Pelin Karahan) — Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın kızı, vezir-i azam Rüstem Paşa'nın eşi ve II. Selim'in kız kardeşi.
 • Şehzade Selim (Yiğit Üst/Engin Öztürk) — Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu, 11. Osmanlı padişahı. Kardeşi Şehzade Bayezid ile girdiği taht mücadelesinden babası Kanuni Sultan Süleyman'ın desteğiyle galip çıkmıştır.
 • Nurbanu Sultan (Merve Boluğur) — Şehzade Selim'in hasekisi. Venedikli soylu bir ailenin kızı olan Cecilia Venier-Baffo Barbaros tarafından köle olarak payitahta getirilmiştir. Şehzadelik döneminde Sarı Selim'i kendisine aşık etmeyi başarmış ve daha sonradan oğlu III. Murad 'ın tahta çıkmasıyla Valide-i Atik Sultan unvanını almıştır.
 • Şehzade Bayezid (Erhan Can Kartal/Aras Bulut İynemli) — Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu. Kardeşi Sarı Selim ile girdiği taht mücadelesinde yenilmiş ve İran Şahı'na sığınmıştır. Bu hareketi sebebiyle 1561 senesinde babası Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 5 oğluyla birlikte boğdurulmak suretiyle öldürülür.
 • Şehzade Cihangir (Aybars Kartal Özson/Tolga Sarıtaş) — Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın dördüncü oğlu, beşinci şehzade. Doğuştan kamburdur.
 • Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) — Padişaha bağlı olarak görev yapan ve kendi askerî birliği bulunan kişi. 26. bölümde diziye katılmıştır. Sonradan hasodabaşı olmuştur.
 • Gülfem Hatun (Selen Öztürk) — Hatice Sultan'ın nedimesi. Kanuni Sultan Süleyman'dan hamile kalmış fakat bebek ölü doğmuştur. Son bölümlerde tekrar haznedar olmuş ve bu görevi ölene kadar devam ettirmiştir.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler alfabetik sıraya göre listelenmişlerdir.
 • Afife Hatun (Sabina Toziya) — Kanuni Sultan Süleyman'ın süt annesi ve İstanbul müderrislerinden Yahya Efendi'nin annesi. Yavuz Sultan Selim'in eşi Ayşe Hafsa Sultan yani valide sultanın sütü kesilince bebeği Süleyman'ı emzirmiştir. Bundan dolayı Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşidir. Gülfem Hatun'un haznedarlıktan çekilmesi üzerine tecrübesi ile bilinen Afife Hatun haznedarlığa getirilmiştir. 1549 yılında Hürrem Sultan'a yapılan suikastten sonra başına düşen ağır kaya yüzünden hastalanmış daha sonra yaşlılığı ve yorgunluğu sebebiyle ölür.
 • Alvise Gritti (Tansel Öngel/Erman Saban) — Venedik doçu Andrea Gritti'nin gayri meşru oğludur. İstanbul'da doğmuş ve büyümüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nun en zengin ticaret erbaplarından birisidir. İkinci sezona dek Tansel Öngel, ikinci sezon ile birlikte ise Erman Saban tarafından canlandırılmıştır.
 • Ahmed Paşa (Murat Tüzün) — Kanuni Sultan Süleyman'ın vezirlerinden birisi. Pargalı İbrahim ile olan çekişmesi işlenmiştir.
 • Ahmet Çelebi (Tansu Biçer) — Nakkaşhane'nin yöneticisi.
 • Armin Hatun (Müjde Uzman) — Joshua Efendi'nin kızı. Malkoçoğlu Bali Bey ile aşk yaşamıştır. Veba hastalığından dolayı ölmüştür.
 • Atmaca (Sarp Akkaya) — Şehzade Mustafa'ya yönelik suikastları ve komploları engellemekle görevlendirilen kurgu karakteri. Şehzade Mustafa'nın boğdurulmasının ardından aynı görevini Şehzade Bayezid için yapmıştır. Rüstem Paşa'yı boğduktan sonra adamları tarafından öldürülmüştür.
 • Ayas Paşa (Fehmi Karaarslan) — Kanuni Sultan Süleyman'ın kubbe veziri ve Pargalı İbrahim Paşa'nın ölümünden sonra vezir-i azam olmuş olan devlet adamı. Veba'dan dolayı 1539 yılında vefat etmiştir.
 • Aybige Hatun (Ezgi Eyüboğlu) — Kırım Hanlığı'nın 9. hanı Sahip Giray Han'ın kızı ve Ayşe Hafsa Sultan'ın yeğeni. 44. bölümde diziye katılmıştır. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Ayşe Hatun (Merve Oflaz) — Kanuni Sultan Süleyman'ın gözdelerinden. Hürrem Sultan'a olan nefreti karakterin belirleyici özelliğidir.
 • Ayşe Hatun (Serenay Aktaş) — Şehzade Mustafa'nın gözdesi ve Nergisşah Sultan'ın annesi.
 • Barbaros Hayreddin Paşa (Tolga Tekin) — Osmanlı İmparatorluğu'nun ünlü denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak imparatorluğun ilk kaptan paşası ve büyük amirali.
 • Behram Paşa (Adnan Koç) — Kanuni Sultan Süleyman'ın kubbe vezirlerinden biri.
 • Beyhan Sultan (Pınar Çağlar Gençtürk) — Yavuz Sultan Selim'ın kızı, Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi ve Ferhad Paşa'nın eşi.
 • Canfeda Hatun (Kübra Kip) — Nurbanu Sultan'in hizmetlisi.
 • Cihan Hatun (Patrycja Widlak) — Şehzade Mehmed'ın gözdesi.
 • Daye Hatun (Sema Keçik) — Ayşe Hafsa Sultan'ın nedimesi. Ayşe Hafsa Sultan haremin sahibi olduğundan dolayı harem hiyerarşisinin en üst noktasında bulunur. Daha sonraları Valide Sultan'ye gizliden gizliye ihanet edip Hürrem Sultan'i desteklemeye başlamıştır. Valide Sultan öldükten sonra saraydan ayrılmış ve hizmetçilik yaptığı handa hüzünlü bir sahne ile kendini asmıştır. Dizide gücü ve bilinmeyen hikâyesi ile dikkat çekmiştir.
 • Defne Sultan (Yasemin Allen) — Şehzade Bayezıd'in hasekisi.
 • Dilşah Hatun (Reyhan Taşören) — Şehzade Selim'in gözdelerinden.
 • Sinyora Gracia Mendes Nasi (Dolunay Soysert) — Zengin bir Yahudi kadın.
 • Divane Hüsrev Paşa (Luran Ahmeti) — Sultan Süleyman devri vezirlerindendir. Divan’da sadrazam Hadım Süleyman Paşa ile yaptığı kavga sonucu görevden alınmış; durumu protesto için açlık grevi yaparak hayatını kaybetmişti.
 • Ebussuud Efendi (Tuncel Kurtiz) — 1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde şeyhülislam olan İslam bilgini. Şeyhülislam olmadan önce Bursa ve İstanbul kadılığı yapmıştır. İstanbul kadısıyken yeniden kaleme aldığı kanunlarla ve Kur'an-ı Kerim tefsiriyle tanınır.
 • Efsun Hatun (Nora) (Melisa Sözen) — Hürrem Sultan'ın nedimesi ve Şehzade Mustafa'nın gözdelerinden biri. 47. bölümde diziye katılmıştır. 57.bölümde çocuğunu düşürerek ölür.
 • Eleni Hatun (Zühre Koç) — Meyhanede çalışan ve Malkoçoğlu Bali Bey ile ilişkisi bulunan rakkase.
 • Esma Hatun (Sebahat Kumaş) — Hürrem Sultan'ın nedimesi.
 • Esmehan Sultan (Ecem Çalık) — Şah Sultan ve Lütfi Paşa'nın kızı.
 • Esmanur (Deniz Tözün) - İbrahim Paşa ve Nigar Hatun'un kızı.
 • Fahriye Hatun (Burcu Güner) - Hürrem Sultan'ın hizmetlisi.
 • Fatma Hatun (Gonca Sarıyıldız) — Mahidevran Sultan'ın Gülşah Hatun'dan sonraki nedimesi ve Şehzade Mustafa'nın cariyesi. Şehzade Mustafa'nın en büyük oğlu olan Şehzade Süleyman'ın annesidir.
 • Fatma Sultan (Meltem Cumbul) — Yavuz Sultan Selim'in kızı ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi. Veziriazam Kara Ahmed Paşa'nın eşi.
 • Ferhad Paşa (Gökhan Çelebi/Kıvanç Kılınç) — Beyhan Sultan'ın eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri. Osmanlı Hanedanı'ndan bir kadın ile evlendiğinden dolayı Damat Ferhad Paşa olarak da adlandırılır.
 • Fidan Hatun (Gamze Dar) — Mahidevran Sultan'ın hizmetkârı ve Manisa Sarayı'nın başhaznedarıdır. Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra ise Bursa'da Mahidevran Sultan ile yaşamaya başlar.
 • Firuze Hatun (Hümeyra) (Cansu Dere) — Barbaros Hayreddin Paşa tarafından esir alınarak İstanbul'a getirilen Safevî köle. Mihrimah Sultan'ın nedimesi ve gözde cariye. Aslen Safevî Hanedanı'na mensuptur. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Gazanfer Aga (Cavit Çetin Güner) - Nurbanu Sultan'ın hizmetlisi.
 • Gül Ağa (Engin Günaydın) — Haremde cariyelere saray terbiyesi vermekle görevli olan kişi. Pargalı İbrahim tarafından saraydan atılmıştır.
 • Gülnihal Hatun (Maria) (Burcu Tuna) — Alexandra henüz Hürrem adını almadan önce onunla arkadaşlık kurmuştur. Haremde Alexandra'nın en yakın arkadaşı olmuş, o sultan olunca da nedimesi olmuştur.
 • Gülşah Hatun (Nihan Büyükağaç) — Mahidevran Sultan'ın nedimesi. Hürrem Sultan'a duyduğu nefret ve Mahidevran Sultan'a olan sadakatiyle dikkat çeker. Fakat Mahidevran Sultan tarafından hizmetinden kovulduktan sonra Hürrem Sultan'ın hizmetine girmiştir. Hürrem Sultan'ın entrikaları sonucunda Nigar Kalfa tarafından 69. bölümde öldürülmüştür.
 • Hadım Süleyman Paşa (İbrahim Raci Öksüz) — İki kez Mısır Valiliği yapmış ve Hindistan'a sefere çıkan ilk Osmanlı Donanması'na komuta etmiştir.1539 yılında kubbe veziri olup 1541 yılında vezir-i azam olmuştur.1544 yılında Deli Hüsrev Paşa ile Mısır Beylerbeyi olduğu sıradaki uygulamaları hususunda suçlamalarda bulununca aralarında tartışma çıkıp hançerler çekildi,bunun üzerine Sultan Süleyman iki paşayıda azletti.
 • Hekim Pedro (Burak Sağyaşar) — Mihrimah Sultan'ın gizlice aşk yaşadığı hususi doktoru.Rüstem Paşa tarafından gönderilmiştir.
 • Helena Hatun (Cemre Ebuzziya) - Şehzade Mustafa'nın gözdesi.
 • Huricihan Sultan (Mina Tuana Güneş/Burcu Özberk) — Pargalı İbrahim Paşa ve Hatice Sultan'ın kızı. 50. bölümde diziye katılmıştır. Büyümüş olarak 106. Bölümde tekrar diziye girdi. Şehzade Bayezıd ile evlenecektir.
 • Isabella Fortuna (Melike İpek Yalova) — IV. Frederick'in nişanlısı olan Kastilya prensesi. 27. bölümde diziye katılmıştır. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • İlyas (Çağkan Çulha) — Mehmet'in arkadaşı ve yeniçeri.
 • İskender Çelebi (Hasan Küçükçetin) — Kanuni Sultan Süleyman tarafından defterdar yapılan zenginliği ve entelektüelliğiyle ünlü devlet adamı. Pargalı İbrahim muhalifi olan İskender Çelebi onu paşalıktan azletmek için Hürrem Sultan ile ittifak içerisindedir. Ayrıca kendisi Efendi Hazretleri'dir. İbrahim Paşa'yla girdiği iktidar mücadelesini kaybederek Bağdat'ta idam edilmiştir.
 • Jean de La Forêt (Barış Aksavaş) — 1534 ile 1537 yılları arasında Fransa'nın Osmanlı elçisi. Diziye 73. bölümde katılmıştır.
 • Kara Ahmed Paşa (Yetkin Dikinciler) — Fatma Sultan'ın eşi.Rüstem Paşa'nın sadaretten azli üzerine vezir-i azamlığa tayin edildi (1553). Sefer dönüşünde Rüstem Paşa'nın tekrar sadrazamlığa getirilebilmesi için kışkırtılan padişahın fermanıyla suçlu görülerek bir divan toplantısı sonrasında arz odası önünde idam edildi (1555).
 • Kiraz Ağa (Ünal Yeter) — Afife Hatun'un nedimesi.
 • Lala Mustafa Paşa (Macit Koper) — Şehzade Bayezid ve Şehzade Selim'in lalalığını yapmış,daha sonra Van,Erzurum,Halep ve Şam beylerbeyliklerini yapmıştır.Kıbrıs'ın Fethi'nde donanmayı komuta etmiştir.III. Murat saltanatında üç ay dokuz gün sadrazamlık yapmıştır.
 • Lajos (Kadir Çermik) — Macaristan ve Bohemya Kralı. Kanuni Sultan Süleyman'ın önemli rakip ve düşmanlarındandır.
 • Leo (Seçkin Özdemir) — Alexandra'nın Rutenya'da yaşadığı dönemki sevgilisi. Ressamdır. Hürrem Sultan'a olan ümitsiz aşkı İbrahim Paşa tarafından fark edilince şantaj sonucu intihar etmiştir. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Lokman Ağa (Kaya Akkaya) — Sultan Süleyman'nın kapı ağası.Esasen Hürrem Sultan'a hizmet eder.
 • Lütfi Paşa (Mehmet Özgür) — Şam valiliği, Anadolu beylerbeyliği, Rumeli beylerbeyliği ve kubbe vezirliği görevlerinden sonra 1539 ile 1541 yıllarında vezir-i azamlık yapmış olan devlet adamı. Şah Sultan'ın eşi olmasından dolayı damat unvanına da sahiptir.
 • Matrakçı Nasuh (Fatih Al) — Devrin ünlü minyatürcü, tarihçi ve matematikçisi. Pargalı İbrahim ile olan arkadaşlık bağı dikkat çeker.
 • Mehmet Çelebi (Ozan Dağgez) — Şehzade Mustafa'yı eğiten müderris. Piri Mehmet Paşa'nın oğludur. Ayrıca Hatice Sultan'ın nişanlısıdır.
 • Mercan Ağa (Saygın Soysal) — Önce Şah Sultan'ın hizmetindeydi, sonradan Kapı ağası oldu
 • Mihrünnisa Sultan (Berrak Tüzünataç) — Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa'nın kızı. Şehzade Mustafa'nın hasekisi ve Şehzade Mehmed'ın annesi.
 • Mimar Sinan (Gürkan Uygun) — Dönemin en önemli baş mimarı.
 • Mustafa Paşa (Murat Şahan) — Kanuni Sultan Süleyman'ın kubbe vezirlerinden biri.
 • Nazenin Hatun (Almeda Abazi) — Nurbanu'nun Venedik'teki nedimesi daha sonradan rakibi. Sultan Süleyman'ın gözdesi.Raziye Sultan'ın annesi.
 • Nergisşah Sultan (Alize Gördüm) — Şehzade Mustafa'nın kızı.
 • Nigar Kalfa (Filiz Ahmet) — Haremin başkalfası. Harem hiyerarşisinde Daye Hatun ve Sümbül Ağa'dan sonra en yetkili üçüncü kişidir. Haremde cariyelerin nizamını sağlamakla yükümlü bir kalfayken dizi kurgusu gereği İbrahim Paşa'yla yaşadığı yasak aşk onu birden sarayın merkezine taşımıştır. Hürrem Sultan'ın eski dostu, Hatice Sultan'ın en büyük düşmanıdır. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Nilüfer Hatun (Hayal Köseoğlu) — Hürrem Sultan'ın Gülnihal'den sonraki nedimesi. Bir entrika sonucu öldürülmüştür.
 • Nurbahar Hatun (İrem Helvacıoğlu) — Şehzade Mehmed'ın gözdesi, hamile kalıyor, fakat bebek alınıyor ve saraydan gönderiliyor.
 • Perçem Ağa (Gökhan Tercanlı) - Hürrem Sultan'ın gizli işlerine yardım edip sadık hizmetkarlarından olmuştur.
 • Piri Mehmet Paşa (Arif Erkin Güzelbeyoğlu) — Yavuz Sultan Selim ve sonrasında da Kanuni Sultan Süleyman döneminde görev yapmış vezir-i azam.
 • Rakel Hatun (Güner Özkul) — Valide Sultan ve Mahidevran Sultan gibi saraydaki nüfuzlu kadınlara borç veren Yahudi sarraf.
 • Rana Hatun (Özge Gürel) — Şehzade Bayezıd'in gözdesi.
 • Rümeysa Sultan (Elif Atakan) — Şehzade Mustafa'nın gözdesi. 105.bölümde hamileyken öldürmüştür.
 • Sadıka Hatun (Saadet Işıl Aksoy) — Macar Kontes. Kocası Kanuni Sultan Süleyman tarafından öldürülmüş, bunun üzerine kocasının intikamını alacağına dair ant içmiştir.
 • Safiye Sultan (Gözde Türker) — Osmanlı Padişahı III. Murat'ın eşi ve Sultan III. Mehmet'in annesi. Dizinin final bölümünde yer almıştır.
 • Saliha Hatun (Hande Subaşı) — Malkoçoğlu Bali Bey'in Armin'den önceki sevgilisi.
 • Salim Efendi (Diler Öztürk) — Efendi Hazretleri'nin dergahında görev ifa eden ve onun emrinde bulunan Pargalı İbrahim karşıtı derviş.
 • Semiz Ali Paşa (Fatih Dokgöz) — Şehzade Bayezid'i destekleyen paşa. Yeniçeri Ağalığı, kubbe veziri ve Rüstem Paşa'nın ölümünün ardından dört sene vezir-i azamlık yapmış devlet adamı.
 • Sinan Paşa (Serdar Orçin) — 1550-1553 yılları arasında Osmanlı Donanması'nın kaptan-ı deryasıydı.Rüstem Paşa'nın erkek kardeşidir.
 • Sokollu Mehmed Paşa (Yıldırım Fikret Urağ) — Kanuni Sultan Süleyman döneminde Enderun'da yetişmiş,kapıcıbaşılığı,1546'da Kaptan-ı Derya'lık,1550'de Rumeli Beylerbeyi,1555'te kubbe vezirliği,1561'de ikinci vezir ve 1565'ten ölümü 1579'a kadar sadrazamlık yapmıştır.
 • Sultanzade Osman (Efe Mehmet Güneş) — Pargalı İbrahim Paşa ve Hatice Sultan'ın oğlu. 50. bölümde diziye katılmıştır.
 • Sümbül Ağa (Selim Bayraktar) — Haremin başağası. Harem hiyerarşisinde Daye Hatun'dan sonra en yetkili kişidir. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Şah Sultan (Deniz Çakır) — Yavuz Sultan Selim'ın kızı ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi. Lütfi Paşa'nın eşi.
 • Şarlken (Ünal Silver) — 20. Kutsal Roma imparatoru. 39. bölümde diziye katılmıştır.
 • Şah Tahmasp (Gökhan Alkan/Sermet Yeşil) — 2. Safevî Devleti şahı. 1524 yılında çıktığı tahtta 52.5 sene kalmış ve 1576 yılında ölmüştür. Kanuni ile üç kez karşı karşıya gelmiş fakat savaş meydanında karşısına çıkmamıştır.
 • Şeker Ağa (Yüksel Ünal) — Saray aşçısı. Dizideki kurgusal karakterlerden birisidir.
 • Şehzade Murad (Serhan Onat) — Şehzade Selim ve Nurbanu Sultan'ın oğlu.
 • Şehzade Orhan (Koray Efe Yazgan) — Şehzade Bayezid'ın büyük oğlu. Diziye 121.bölümde girmiştir
 • Taşlıcalı Yahya (Serkan Altunorak) — Yaşadığı dönemin Fuzûlî'den sonra en ünlü mesnevi şairi ve dukakinzade. Şehzade Mustafa'nın sağ kolu ve can yoldaşı. Şehzade Mustafa'nın ölümü nedeniyle yazdığı Şehzade Mersiyesi ile ünlüdür.
 • VII. Clemens (Alp Öyken) — Devrin Katolik aleminin ruhani lideri. Avrupa devletlerinin krallarının danıştığı ve akıl aldığı kişi.
 • Yavuz (Hilmi Cem İntepe) — Şehzade Mustafa'nın bir silahtarı. Atmaca ile birlikte Piri Reis'e hizmet eder.
 • Zal Mahmut Paşa (Suat Karausta) — Rüstem Paşa'ya hizmet eden ve başarısıyla paşa olmaya hak kazanmış devlet adamı.Rivayete göre Şehzade Mustafa'yı boğduğu söylenir.
 • Zenbilli Ali Efendi (Oktay Dener) — Dönemin şeyhülislamı, en üst kademe din alimi.

Konuk karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler alfabetik sıraya göre listelenmişlerdir.
 • Ahsen Hatun (Ceren Hindistan) — Hürrem Sultan'in sadık cariyesi.
 • Nazlı Hatun (Seda Arslan)
 • Behram Çavuş (Yalçın Bulut) — Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıkışından sonra Macaristan'a gönderdiği elçi. Dizinin 3. bölümünde yer almıştır.
 • Bekir Ağa (Altan Gördüm) — Manisa'da Şehzade Mustafa döneminde rüşvet, iltimas suçlamaları ile yargılanarak idam edilmiş olan Osmanlı yönetici. Dizinin 64. bölümünde yer almıştır.
 • Cafer Ağa (İlker Aksum) — 1516 ve 1520 yılları arasında görev yapan Kaptan-ı Derya, Osmanlı Donanması'nın en üst rütbeli komutanı. Dizinin ilk bölümünde yer almıştır.
 • Cariye (Fatmagül Fakı) — Hürrem'in adsız cariyesi. 104. Bölümde yer aldı.
 • Cevher (Goncagül Sunar) — Kumaş satan bir hatun. Sümbül ile bir yakınlaşma başlıyor.
 • Deli Sabit (Demir Demirkan) — Mohaç Muharebesi'nde yer alan Deliler adlı askerî birliğin başı. Dizinin 26. bölümünde yer almıştır.
 • Elif Hatun (Gözde Cığacı) - Şehzade Mustafa'nın gözdesi.
 • Elkas Mirza (Pamir Pekin) — Safevi Devleti'nin hükümdarı Şah Tahmasb'ın kardeşi.Tahta çıkmak için isyan etmiş,fakat başarılı olamayınca kaçıp Sultan Süleyman'a sığınmıştır.
 • Fahişe Hatun (Esra Akkaya) — Lütfü paşa tarafından yargılanan Müslüman fahişe.
 • Gabriella (Ayşe Özdemir) —Rümeysa Sultan'ın kardeşi.
 • Hanımağa (Yıldız Kültür) — Parga'dan köle olarak Manisa'ya getirilen Teo'yu satın alarak ona İbrahim adını veren çiftlik sahibesi. İbrahim'in kişisel gelişiminde büyük etkileri olmuş, onu oğlu gibi saymıştır. Dizinin 82. bölümünde yer almıştır.
 • Hasan Can (Ali Uyandıran) — Akkoyunlu sarayının mescid işlerine bakan müezzini Hafız Mehmed oğludur. Yavuz Sultan Selim'im sırdaşı ve yakın arkadaşıdır. Dizinin ilk bölümünde yer almıştır.
 • Hüsrev Bey (Alper Kul) — Bosna'da uzun süre görev yapan sancak beyi. Dizinin 5. bölümünde yer almıştır.
 • İsmail Maşuki (Deniz Celiloğlu) — Müslümanlığın temel kuralları sorgulayan bir sufi, sonradan At meydanda idam edildi
 • Molla Kabız (Polat Bilgin) — İran'dan İstanbul'a gelen ve İsa'nın Muhammed'den üstün olduğunu savunan bir molla. Dizinin 34. bölümünde yer almıştır.
 • Monica Gritti (Bergüzar Korel) — Venedik doçu Andreas Gritti'nin kızı ve Alvise Gritti'nin kız kardeşi. Dizinin 24. bölümünde yer almıştır.
 • Muskacı Hatun (Binnur Kaya) — Muska yazan ve büyücülük yapan kişi. Dizinin 9. bölümünde yer almıştır.
 • Remmal Elmas (Hümeyra) — Kum falı bakan ünlü bir müneccim. Dizinin 46. bölümünde yer almıştır.
 • Şarkıcı (Şevval Sam) — Mihrimahın kına gecesinde şarkı söyleyen kadın
 • Silvia (Melisa Kavsak) — Malkoçoğlunun Sevgilisi
 • Şehirli (Metin Coşkun) — İstanbul'da yaşayan birisi. Karısını zina yaptığı suçlamasıyla Kadı Ebussuud Efendi'ye şikayet etmiştir. Dizinin 71. bölümünde yer almıştır.
 • Şirin Hatun (Büşra Pekin) — Haremdeki cariyelere kumaşlar getiren bohçacı kadın. Dizinin 60. bölümünde yer almıştır.
 • Yahya (Aşkın Şenol) — Osmanlı tebaasından bir köylü. Dizinin 21. bölümünde yer almıştır.
 • Yahya Efendi (Hamdi Alkan) — Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi. Şehzade Mustafa'nın idamı sonrası Sultan Süleyman'a darılıp bir daha onunla konuşmamıştır. Dizinin 78. bölümünde yer almıştır.
 • Zümrüt Ağa (Burak Sarımola) — Daha çok Mihrimah Sultan'a hizmet eden bir saray hizmetlisi. Dizinin 72. bölümünde yer almıştır.

Gerçek Dönem Karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Kanuni Sultan Süleyman
 2. Hürrem Sultan
 3. Ayşe Hafsa Sultan
 4. Pargalı İbrahim Paşa
 5. Rüstem Paşa
 6. Şehzade Mustafa
 7. Mahidevran Sultan
 8. Hatice Sultan
 9. Şehzade Mehmed
 10. Mihrimah Sultan
 11. Şehzade Selim
 12. Nurbanu Sultan
 13. Şehzade Bayezid
 14. Şehzade Cihangir
 15. Malkoçoğlu Bali Bey
 16. Gülfem Hatun
 17. Afife Hatun
 18. Alvise Gritti
 19. Kemankeş Ahmed Paşa
 20. Ayas Paşa
 21. Barbaros Hayreddin Paşa
 22. Behram Paşa
 23. Beyhan Sultan
 24. Canfeda Hatun
 25. Sinyora Gracia Mendes Nasi
 26. Divane Hüsrev Paşa
 27. Ebussuud Efendi
 28. Esmehan Sultan
 29. Fatma Sultan
 30. Ferhad Paşa
 31. Gazanfer Ağa
 32. Hadım Süleyman Paşa
 33. İskender Çelebi
 34. Jean de La Forêt
 35. Kara Ahmed Paşa
 36. Lala Mustafa Paşa
 37. Lajos
 38. Lütfi Paşa
 39. Matrakçı Nasuh
 40. Mimar Sinan
 41. Mustafa Paşa
 42. Nergizşah Sultan
 43. Piri Mehmed Paşa
 44. Safiye Sultan
 45. Semiz Ali Paşa
 46. Sinan Paşa
 47. Sokollu Mehmed Paşa
 48. Sultanzade Osman
 49. Şah Sultan
 50. Şarlken
 51. Şah Tahmasp
 52. Şehzade Murad
 53. Şehzade Orhan
 54. Taşlıcalı Yahya
 55. VII. Clemens
 56. Zal Mahmud Ağa
 57. Zenbilli Ali Efendi
 58. Behram Çavuş
 59. Cafer Ağa
 60. Deli Sabit
 61. Elkas Mirza
 62. Hasan Can
 63. Hüsrev Bey
 64. İsmail Maşuki
 65. Molla Kabız
 66. Yahya Efendi

Kurgu Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Ahmed Çelebi
 2. Armin Hatun
 3. Atmaca
 4. Aybige Hatun
 5. Ayşe Hatun
 6. Ayşe Hatun
 7. Cihan Hatun
 8. Daye Hatun
 9. Defne Sultan
 10. Dilşah Hatun
 11. Efsun Hatun (Nora)
 12. Eleni Hatun
 13. Esma Hatun
 14. Esmanur
 15. Fahriye Hatun
 16. Fatma Hatun
 17. Fidan Hatun
 18. Firuze Hatun (Hümeyra)
 19. Gül Ağa
 20. Gülnihal Hatun (Maria)
 21. Gülşah Hatun
 22. Hekim Pedro
 23. Helena Hatun
 24. Huricihan Sultan
 25. Isabella Fortuna
 26. İlyas
 27. Kiraz Ağa
 28. Leo
 29. Lokman Ağa
 30. Mehmet Çelebi
 31. Mercan Ağa
 32. Mihrünnisa Sultan
 33. Nazenin Hatun
 34. Nigar Kalfa
 35. Nilüfer Hatun
 36. Nurbahar Hatun
 37. Perçem Ağa
 38. Rakel Hatun
 39. Rana Hatun
 40. Rümeysa Sultan
 41. Sadıka Hatun
 42. Saliha Hatun
 43. Salim Efendi
 44. Sümbül Ağa
 45. Şeker Ağa
 46. Yavuz
 47. Ahsen Hatun
 48. Nazlı Hatun
 49. Bekir Ağa
 50. Cariye (Fatmagül Fakı)
 51. Cevher
 52. Elif Hatun
 53. Fahişe Hatun
 54. Gabriella
 55. Hanımağa
 56. Monica Gritti
 57. Muskacı Hatun
 58. Remmal Elmas
 59. Şarkıcı
 60. Silvia
 61. Şehirli
 62. Şirin Hatun
 63. Yahya
 64. Zümrüt Ağa

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]