Fahir Atakoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fahir Atakoğlu
Fahir atakoglu.gif
Doğum Mustafa Fahir Atakoğlu[1]
28 Ocak 1963 (1963-01-28) (59 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim İstanbul Devlet Konservatuvarı
Meslek besteci, piyanist

Mustafa Fahir Atakoğlu[1] (d. 28 Ocak 1963, İstanbul), Türk besteci ve piyanisttir. Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da da tanınmaya başlamıştır.[kaynak belirtilmeli] Müziği, farklı müzik kültürlerini etnik enstrümanlar ve klasik ifadeler gibi değerler sayesinde orijinal ve sıra dışı[kaynak belirtilmeli] nitelik taşımaktadır.

Müzik Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük yaşlarında eski piyanosuna hayat veren Atakoğlu, 7-8 yaşlarına geldiğinde annesine yaptığı ısrarların sonucunu almış ve yeni piyanosuna kavuşmuştu. Hocası Muzaffer Uz tarafından Cemal Reşit Rey ile tanıştırldı. 1977 - 1979 yılları arasında Rey tarafından çalıştırıldı. Ardından İstanbul Devlet Konservatuvarı'na giren Atakoğlu 1980'de Londra'ya giderek, Croydon College'da (Kıraydın Kolej'de) eğitim aldı. Londra'da çeşitli deneyimler edindi.

Profesyonel Müzik Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1983'te Türkiye'ye geri dönerek reklam müzikleri üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca belgesel müzikleri yaparak bu alandaki başarısını da kanıtlamış oldu. Bunun dışında Türkiye'deki çeşitli sanatçılar ile beraber müzik yapmıştır. Bunların başında Mazhar-Fuat-Özkan, Sertab Erener ve Sezen Aksu gelmektedir. Yurt dışında beraber çalıştığı kişiler arasında ise Yunan şarkıcı Notis Sfakinakis gelmektedir. Yunanistan'da oldukça ses getiren Telos-Dios-Telos şarkısı 480.000 adet satmıştır. Eserleri belgesellerle beraber özdeşleşmiştir.

Cumhuriyet”, “Sarı Zeybek” ve ''Demir Kırat'' gibi Türkiye'nin yakın tarihini anlatan üç önemli belgeselin fon müzikleriyle kariyerine başlayan sanatçı böylece geniş kitlelerle buluşmuştur. 2008 yılında yayınladığı ve “İz” adını verdiği yeni albümüyle müzikseverler tarafından geniş ilgi görmüş bestecinin, kariyeri boyunca bestelediği tüm şarkılarını bu albümünde; Sezen Aksu, Nilüfer, Tarkan, Sertab Erener ve Levent Yüksel gibi sanatçılar Atakoğlu'nun fonlarıyla yorumlamışlardır.

Kariyerini Amerika'da sürdüren sanatçı, 25. sanat yılında 2008 yılında “Istanbul In Blue” albümü ile Grammy ödüllerine 3 dalda aday gösterilmiş, Istanbul in Blue albümünde Atakoğlu'yla birlikte çalışan Grammy ödüllü vurmalı çalgılar virtüözü Horacio ’El Negro’ Hernandez ve Kanadalı basçı Alain Caron birlikte Türkiye'ye gelerek 10 Mayıs 2011'de Beyoğlu'nda bulunan Indigo Kulüp'te konser veren sanatçı senfonik çalışmaları ve film müzikleriyle olduğu kadar caz albümleriyle de bilinmektedir. Başarısı pek çok uluslararası ödülle tescil edilen piyanist ve besteci Fahir Atakoğlu, albüm çalışmalarının yanı sıra belgesel, film ve dizi müzikleri çalışmalarıyla adından söz ettirmektedir.[2]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı Kayıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2005: Live At Umbria Jazz
  • 1998: Live in Istanbul

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "MÜYORBİR Asil Üye Listesi" (PDF). muyorbir.org. 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2022. 
  2. ^ Fahir Atakoğlu “İstanbul in Blue” ile Babylon’da NTVMSNBC Alıntı: 31 Ekim 2012

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]