Microsoft Azure

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Azure
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma1 Şubat 2010 (14 yıl önce) (2010-02-01)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiLinux, Microsoft Windows
ErişilebilirlikÇokdilli
TürBulut bilişim
LisansPlatform için kapalı kaynak (Sahipli yazılım), Müşteri SDK'ları için açık kaynak
Resmî sitesiazure.microsoft.com/en-gb/

Microsoft Azure (daha önce bilinen adıyla Windows Azure) hem açık çevre ortamlarından hem de İnternet'ten (kendisi açık çevre için hazır hâle getirilmeyen platform olsa da)[1] tüketilebilen çok çeşitli İnternet hizmetini sağlamakta" olan bir bulut platformu hizmetidir.[2] Microsoft Online Services hizmetinin lansmanından sonra gelen bulut bilgi işlemi içine alınan Microsoft'un ilk adımıdır.[3] Kısaca bir hizmet olarak Microsoft yazılım firmasının altyapısıdır. Azure, Ekim 2008'de açıklandı ve 1 Şubat 2010 tarihinde Windows Azure olarak serbest bırakıldı.

Azure öğrenci sürümü Microsoft Imagine hizmetiyle öğrencilere ücretsiz olarak sunulmuştur.[4]

Microsoft servisin adını 25 Mart 2014 tarihinde Microsoft Azure olarak değiştirmiştir.[5]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Azure adının kullanıldığı döneme ait logo

Azure Services Platform Microsoft veri merkezlerinde barındırılacak ve çalıştırılacak uygulamalara imkân tanıyan buluttaki bir uygulama platformudur. Uygulamalar için bir çalıştırma olarak hizmet veren Windows Azure adlı bir bulut işletim sistemini sağlar ve kapalı arazi uygulamalarının geliştirilmesine, yönetilmesine ve sunucularda barındırılmasına imkân veren bir dizi hizmeti sağlar.[6] Bütün Azure Hizmetleri ve uygulamaları Windows Azure'a ek olarak onları çalıştırmak amacıyla kullanılarak inşa edildi.

Windows Azure'un üç tane çekirdek bileşeni vardır: Compute, Storage ve Fabric. İsimleri öne sürerken Storage büyük ölçekli ihtiyaçlar için ölçülebilir depolama (Blobs, Tables, Queue, Drives) sağlayarak üzerinde odaklanırken; Compute bileşeni, Web Role ve Worker Role ile birlikte hesaplama ortamı sağlar.[7]

Windows Azure hosting ortamına, --o gereksinimlerle beraber açık bir şekilde iş yapacak barındırılmış uygulamaları gerektirmeden kaynakları, yük dengelemeyi, jeo-kopyayı ve uygulama yaşam ömrünü otomatik olarak yöneten bir ağın içine bireysel sistemleri bir araya getiren-- Fabric Controller denilir. Üstelik, --- ikili büyük nesneler, queue, sürücüler ve ilişkisel olmayan tablolar gibi yapılandırılmamış verileri depolamak için yeteneği ile uyggulamaları sağlayan Windows Azure Storage Service gibi --- pek çok uygulamanın gerektirdiği diğer hizmetleri de sağlar. Uygulamalar, Azure Services Platform'un bir parçası olan diğer uygulamaları da kullanabilir.

Azure Services Platform bir geliştiriciye Windows Azure tarafından karşılanan hizmetlerle etkileşim sağlama olanağını tanıyan REST, HTTP ve XML üzerine kurulmuş bir API'yi sağlar. Bir istemci tarafında yönetilen kod sınıfı kitaplığını hizmetlerle etkileşim sağlama işlevlerini içeren de sağlanır. Microsoft Visual Studio ile entegre olur onun için Azure-hosting uygulamalarını geliştirmek ve yayınlamak için bir IDE olarak kullanılabilir.[8] Windows Azure 1 Şubat 2010'dan itibaren piyasada bulunmaktadır. Kullanıcılar http://azure.microsoft.com/tr-tr/17 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. web sitesinden Windows Azure hizmet süresi satın alabilirler. Azure bir seçenek olarak Content Delivery (CUN, İçerik Teslimi) hizmetlerini de sunuyor. Şu anda hiçbir masrafı olmadan "Teknoloji Önizleme Topluluğu" Azure CDN, Azure Storage'ten ve kullanıcılara dünya çapında 18 merkezi merkezinden statik içeriğin düşük gecikme süresi ile teslimine olanak verir.[9]

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Azure platformu, "fabric katmanı"nı --- Windows Azure'a ilâveten çalışan uygulamalara yönelik (onların bir altkümesinin) kaynaklarını, bilgisayarların ve maddelerin hesaplama ve depolama kaynaklarını yöneten, Microsoft'un veri merkezlerinde barındırılan bir kümeyi--- çalıştırmak için Windows Azure denilen, uzmanlaşmış bir işletim sistemini kullanır. Windows Azure; Windows Server 2008'i ve sanallaştırma hizmetlerini sağlamak için Windows Azure Hypervisor olarak bilinen,[10] Hyper-V'nin özelleştirilmiş bir sürümünü kullanan, Windows Server sistemlerinin bir çeşidine ilâveten bir "bulut katmanı" olarak tanımlanmış.[11]

Platform, geliştiricilerin bulutta çalışacak olan uygulamaları inşa etmeleri için kullanabilecekleri beş hizmeti --- Live Services, SQL Azure (önceden SQL Services), AppFabric (önceden .NET Services), SharePoint Services ve Dynamics CRM Services --- içerir.[12] Yönetilen koddaki bir istemci kitaplığı ve birleşmiş araçları Visual Studio'da bulut uygulamaları geliştirmeyi de sağlanır. Yükselme ve güvenilirlilik Windows Azure Fabric Controller tarafından denetlenir bu yüzden, eğer hizmetlerden birisi Microsoft veri merkezi içinde çökerse hizmetler ve ortam çökmez ve bellek kaynakları ve yük degeleme gibi kullanıcının ağ uygulamalarını yönetmesini sağlar.

Azure Services Platform, bulut platformu üzerine uygulamaları dağıtmak için ASP.NET uygulama çatısını ve birleşmiş dağıtım metodlarını desteklerken, CLR için derlenmiş .NET Framework uygulamalarını hâlen çalıştırabiliyor. PHP web sitelerini de destekleyebilir. İki tane SDK (Server Development Kit) Azure Hizmet Platformu ile birlikte işlerliğe göre uygun hâle getirilmiş: AppFabric için Java SDK ve AppFabric için Ruby SDK. Bunlar Java ve Ruby geliştiricilerine AppFabric ile birleştirmeye olanak tanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Microsoft Nixes Private Azure Clouds" (İngilizce). informationweek.com. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 2. ^ "Azure: Microsoft'un Bulut Bilgi İşlem Platformu". azure.microsoft.com. 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2016. 
 4. ^ "Software and services catalog | Imagine". 29 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2017. 
 5. ^ "Microsoft to rebrand 'Windows Azure' as 'Microsoft Azure'" (İngilizce). zdnet.com. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2016. 
 9. ^ "Introducing the Windows Azure Content Delivery Network" (İngilizce). azure.microsoft.com. 5 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 10. ^ "Windows Azure uses a hypervisor but it's not Hyper-V" (İngilizce). virtualization.info. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 11. ^ "More Azure Hypervisor Details" (İngilizce). virtualizationreview.com. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 12. ^ https://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2013/08/11/windows-azure-pack-nedir.aspx [yalın URL]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]