Hizmet olarak yazılım

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hizmet olarak yazılım (SaaS) kullanıcılara internet üzerinden bulut tabanlı uygulamalara erişim ve kullanım olanağı sağlayan,[1] merkezi olarak barındırılan (hosting), aboneliğe bağlı bir lisanslama ve dağıtım modeli olarak tanımlanmaktadır. E-posta servisleri, elektronik takvim ve çeşitli ofis uygulamaları yaygın kullanım alanlarıdır.

Dağıtım ve fiyatlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulut (veya SaaS) modeli fiziksel olarak dağıtılmadığı ve neredeyse anında dağıtıldığı için dolaylı dağıtıma ihtiyaç duymaz, böylece geleneksel ortaklara ve satıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.[2][3] Genellikle peşin ücretlerle (ve devam eden destek için ek ücretlerle) kalıcı bir lisans olarak satılan geleneksel yazılımın aksine, SaaS satıcıları uygulamaları genellikle aylık veya yıllık olmak üzere bir abonelik ücreti kullanarak fiyatlandırır.[4][5]

Çok kiracılı bir ortamda kullanıcı ilk katılımının (yani yeni bir müşteri kurmanın) nispeten düşük maliyeti, bazı SaaS satıcılarının şunları sunmasına olanak tanır freemium modelini kullanan uygulamalar.[6] Bu modelde, sınırlı işlevselliğe veya hacme sahip ücretsiz bir hizmet sağlanır ve genişletilmiş işlevsellik veya hacim için bir ücret alınır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is SaaS". Microsoft. 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2020. 
  2. ^ "Nine Most Amazing B2b Saas Changing How We See The World". republiktekno.com. 9 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
  3. ^ "Web 3.0, SaaS and fintech will be big focus areas for 2022, even though early-stage investments are expected to slow down". www.inventiva.co.in. 23 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
  4. ^ "SaaS – Software as a service". mark-whitfield.com. 28 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
  5. ^ "How do SaaS Startups Make Money?". www.shaunnestor.com. 1 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
  6. ^ "How Much Does It Cost To Start A SaaS Startup? Discover The Capital Expenditures And Startup Costs". finmodelslab.com. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
  7. ^ "Software as a Service and the Pricing Strategy for Vendors". www.researchgate.net. 14 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023.