Mini-DIN konnektör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir kişisel bilgisayarın arkasındaki renklerle kodlanmış PS/2 bağlantı bağlantı noktaları (klavye için mor ve fareler için yeşil).

Mini-DIN konnektör, çok çeşitli uygulamalarda kullanılan çok kutuplu elektrik konektörlerinin bir ailesidir. Mini-DIN, daha büyük, eski DIN konnektör'e benzer. Her ikisi de Alman standartları kuruluşu olan Alman Standartlar Enstitüsü'nün standartlarıdır.[1]

PS / 2 yuvalı pin numaralandırma. Erkek fiş numaralandırmada sayılar soldan sağa doğru giden ayna görüntüsüdür
S-video könnektörü. Bu bir dişi konektör olduğundan, Pin 1 sağ alttadır.

Mini-DIN konektörler 9.5 mm çapında ve üçten dokuza kadar pim sayısıyla birlikte yedi desenden oluşmaktadır. Her desen, bir desene sahip bir tıpanın başka bir motifin herhangi bir soketi ile eşleştirilemeyeceği şekilde yerleştirilmiştir. Bu 7 mini-DIN konektörünün her birinin resmi standartlar olmasının önemli bir özelliğidir. (1) pin düzenlemesinde eşzamanlı ve doğrudan örtüşen benzerlikler olmadan, (2) kare anahtar boyut ve konumu, (3) dairesel koruyucu metal etek çentikleri ve metal ilaveleridir.[2] Standart olmayan mini-DIN konektörlerinin aksine, birbirlerine veya standart mini-DIN konektörlerine doğrudan örtüşen özelliklere sahip olabilir.

(Takılan veya takılı olan erkek konektörler, fişten çekildiğinde konektör içine bakıldığında görülebileceği gibi.)

Yukarıda gösterilen fişlerin pin numarası soldan sağa, alt sıra ile üst sıra arasında yapılır. Pin 1 sol altta ve en yüksek pin numarası sağ üsttedir.

Önemli kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Standart mini-DIN bağlantı uçlarının bazı dikkate değer örnekleri arasında şunlar bulunur:

 • Apple LocalTalk'un erken uygulamalarında Mini-DIN-3 konektörler kullanıldı.
 • Mini-DIN-4 konektörleri S-Video için kullanılır ve daha önce Apple Desktop Bus için kullanılmıştır.
 • IBM PC uyumlu PS / 2 klavye, fare portları ve Acorn Archimedes klavyeleri için Mini-DIN-6 konektörleri kullanıldı (A7000'den önce tescilli, A7000 ve sonrası standartlaştırılmış PS / 2 idi).
 • Sun Microsystems klavye ve fare bağlantı noktaları yanı sıra seri yazıcı, modem ve Apple LocalTalk bağlantıları için Mini-DIN-8 konektörler kullanıldı.[3] Ayrıca, PC Motor video oyun sistemi ve türevleri için oyun pedi bağlantısı olarak kullanıldı (TurboGrafx-16 ABD varyantı hariç, tam boyutlu bir DIN-8 kullanıldı)
 • Mini-DIN-9 konektörler Acorn Archimedes Quadrature Fare ve Microsoft'un InPort Bus Fareleri için kullanılmıştır. Ayrıca, Model 2 varyantlarındaki Sega Genesis / Mega Drive oyun konsollarının Ses / Video çıkış portunun yanı sıra Sega 32X addonları olarak da kullanılır.
 • Mini-DIN-7 ve Mini-DIN-9 konektörleri, çeşitli ses ve video uygulamaları için kullanılmıştır. Ayrıca, iRobot Roomba Vakum temizleme robotları, özel algılama ve kontrol için bir arayüzü ortaya çıkarmak için bir Mini-DIN-7 kullanıyor.
 • Mini-DIN-6 ve Mini-DIN-8 konektörler, veri paket iletişimi ve radyo programlama için bilgisayarlarla arabirim yapmak için jambonlu radyo uygulamalarında sıkça kullanılır.

Standart olmayan bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

MiniDIN-4 konektörünün standart olmayan 7 pimli bir varyantı.

Birkaç standart dışı soket, standart mini-DIN fişleriyle eşleştirmek için tasarlanmıştır. Bu konektörler fazladan iletken sağlar ve aksi halde iki standart konektör gerektiren bir konektördeki işlevleri birleştirerek alanı kurtarmak için kullanılır.[4]

Diğer standart dışı konektörler sadece eşleşen konektörleriyle eşleşir ve sadece 9,5 mm fiş gövdesini paylaşma anlamında mini-DIN konnektörlerdir. Bu mini-DIN stili fişleri, Alman standart kuruluşu olan Deutsches Institut für Normung tarafından onaylanmamıştır ve birçok uygulama tescilli kabul edilebilir.

(Fişin veya erkek konnektörün fişi çekildiğinde görünür halde gösterilir; dişi yuvalar ayna görüntülerdir.)

Diğer standart dışı konektörler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • JVC Mini-DIN 8
 • Allen-Bradley Micrologix PLC Mini-DIN 8
 • Beyerdynamic mikrofon konektörü
 • Bazı 3-pinli ve 4-pinli DC konektörüleri, bazen yanlışlıkla Mini-DIN konektörlerine benzemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2018. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2018. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2018. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]