Madur Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°38′41″K 39°59′14″D / 40.6448381°N 39.9872545°E / 40.6448381; 39.9872545

Madur Dağı
Madur.jpg
Madur Dağı'nın fotoğrafı
En yüksek noktası
Yükseklik 2.742 m
Koordinatlar Enlem: 40° 64′ 48″ Kuzey Boylam: 39° 98′ 72″ Doğu 
Coğrafya
Konum Köprübaşı, Trabzon  Türkiye
Tırmanma
En kolay rota Kuzey rotası

Madur Dağı; Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde yer alan 2.742 rakımlı en yüksek dağın adıdır. Madur Dağı'nın çevresi yaylalarla kaplıdır: Köşk yaylası, Taşlı yaylası, Sulak yaylası, Kalecik yaylası , Kutlusu yaylası vb.

Doğu Karadeniz kültürünün önemli bir ögesini oluşturan yaylacılık Madur dağının eteklerinde de yapılmaktadır. Yöredeki yaylacılık kültüründe ayrı bir kutsallığı bulunan Madur dağının zirvesi önemli oranda kayalıklardan oluşur.

En yakın yerleşim yerlerinden Madur dağına tırmanmak yaklaşık 2,5-3 saat sürmektedir. 2000 metrenin üzerinde bulunan yaylalardan Madur dağına çıkış havadaki oksijen miktarının azalması nedeniyle yavaş bir şekilde yapılmaktadır. Madur Dağı'na en güzel çıkış yolu Lişit Yaylasındandır. Dağın kuzey yamacında olan Lişit Yaylası'ndan Madur Dağı'na çıkarken ses verdiğinizde size yanıt veren kayalarla ve başında Türk bayrağı ile ama şehit olmayan yaylacılar tarafından tek mezar olarak adlandırılan sahipsiz bir mezarla karşılaşırsınız. Bu sahipsiz mezara Madur Dağı'na çıkan herkes durup dua eder. Ayrıca yine Lişit Yaylası'ndan çıkarken Küçünoğlu Yaylası denen yerde I. Dünya Savaşı'ndan kalma Türk askerinin yerdeki çadır izlerini ve Rus askerlerinin mezar yerlerini görebilirsiniz. Madur Dağı'nı kuzey yamacında doğan Karasu adlı kaynak suyu ise yörede kutsal hale gelen ve Madur'a çıkan herkesin içmesi gerekli bir su kaynağı olarak görülür. Madur Dağı'na çıkış, dağının güney cephesinden ise iki yoldan gerçekleştirilir. Bu yollar dağa çapraz olarak çıkar. Yarı yolda bir de kaynak suyu vardır. Yaylada yaşayan çocuklar Madur Dağı'na çıktıklarında erkekliklerini ispat etmiş sayılırlar. Cesaretlerinin bir göstergesi olarak bunu herkese anlatırlar. Coşk ve Taşlı yaylarından Madur Dağı'na çıkmak yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Bu tırmanış biraz da alışkanlığa bağlı olarak daha kısa veya biraz daha uzun olabilir. Çünkü Madur Dağı'nın etrafında bulunan yaylalarda (~2300 metre yükseklikte) oksijen miktarı az, azot miktarı daha fazladır. Alışkın olmayan insanlar nefes almakta geçici olarak problem yaşayabilirler. Bu da tırmanışı geciktirebilir. Madur Dağı'nın eteklerinde bulunan bitki florası Amerikalı ve Avrupalı uzmanlarca sürekli ziyaret edilir. Dünyada eşi olmayan bazı bitkilerin orada yetiştiğini, bu bitkilerin ilaç sektöründe kullanıldığı ve insanların hizmetine sunulduğu ispatlanmış bir gerçektir [kaynak belirtilmeli]. Orkidenin değişik çeşitleri, yayla çayı, kırtıl, fındık otu, guvaga (naturel mantar), ısırgan otu, Vargit Çiçeği, papatya, gibi bir sürü bitki yaylada doğal olarak yetişmektedir. Madur Dağı'nın etrafında hiç ağaç olmadığı için çimde yalınayak yürüyerek tırmanmanın sağlığa iyi geldiğine dair görüşler de vardır. Yeşilyurt yılantaş yaylasından kuş bakışı çok güzel bir görünüme sahiptir.