Thomas Lipton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sir Thomas Lipton, Bt
Thomas Johnstone Lipton.jpg
Thomas Lipton'un 1909 yılında çekilmiş resmi
Doğum Thomas Johnstone Lipton
10 Mayıs 1848(1848-05-10)
Glasgow, İskoçya
Ölüm 2 Ekim 1931 (83 yaşında)
Londra, İngiltere

Thomas Johnstone Lipton (10 Mayıs 1848 Glasgow – 2 Ekim 1931 Londra) Lipton markasının kurucusudur.

1890 yılında dünyada önde gelen çay üreticilerinden biri olan Lipton şirketini kurdu. Sahibi öldükten sonra 2000'li yıllarda Unilever tarafından satın alındı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lipton markasının isim babası Thomas Lipton, 1850'de Glasgow'da doğdu. Babasının bakkal dükkânında iş hayatına atılan Thomas, 15 yaşındayken yeni atılımlar, yeni ufuklar için Amerika'nın yolunu tutmuştu.

Pazarlama ve satış teknikleri hakkında pek çok bilgi edinen Thomas, ülkesine dönüp babasıyla birlikte çalışmaya başladıysa da anlaşamadılar. Kendi işini kuran Thomas, 30 yaşındayken 20 dükkândan oluşan bir şarküteri zincirini yönetmeye başladı. 10 yıl sonra dükkân sayısı 300'e ulaşmıştı.

Lipton'u kurması[değiştir | kaynağı değiştir]

Lipton, yıllar önce gittiği Amerika'ya bu kez büyük bir marka olarak adım atıyordu.

New York ve Chicago'da satılan çaylardan örnekler toplatan ve Glasgow'daki merkezde bunları inceleten Lipton, ürünlerin düşük kalitesini görünce Amerikalılar'ı en kaliteli çayla tanıştırmaya karar verdi. ABD pazarına paket çayla giren Lipton, büyük bir başarı elde etti. Başarısı, 1893'te Chicago'da düzenlenen Dünya Fuarı'nda aldığı kalite belgesiyle de onaylandı. Bir süre sonra merkezi Londra'ya taşıyan Lipton'un, çay üretmeye başlamasından 4 yıl sonra, merkezde 500'ü aşkın olmak üzere toplam 10 binden fazla çalışanı bulunuyordu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]