Kullanıcı mesaj:Eğitmen/Arşiv/Kasım 2014-Aralık 2014

Vikipedi, özgür ansiklopedi

devriyeliğe otomatik terfi[kaynağı değiştir]

 • İyi akşamlar syn.Eğitmen Mahmut. Devriyeliğe otomatik terfi özelliklerini sağlamıyor muyum? Daha otomatik devriyelik verilmedi de... Teşekkürler. n.y.k.s (mesaj) 20:18, 31 Ekim 2014 (UTC)


Merhaba Sn.Nykswood,

Devriyelik terfi ölçütlerini inceleyip, an itibariyle durumunuzu bu ölçütlerle karşılaştırırsanız henüz otomatik olarak devriye olmanız için şartların oluşmadığını siz de görebilirsiniz. Biraz daha gayret lütfen.. Önemli olan yararlı katkılarınızı sürdürmeniz, kolaylıklar diliyorum...İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 18:47, 1 Kasım 2014 (UTC)

Beyaz listeye alınmam söz konusu mu peki? n.y.k.s (mesaj) 17:04, 3 Kasım 2014 (UTC)

Ramazan Bayramı[kaynağı değiştir]

 • İyi geceler. Ramazan Bayramı maddesinin girişinde 'yada şeker bayramı' olarak nitelendirilmiş, fakat İslam'da herhangi bir şekilde bu bayrama şeker bayramı denmez. Hatta İslam Alimleri de karşı çıkmışlardır. Bu bayramın böyle bir adı yoktur. Uydurmacadır. Yani kötü bid'attır. Vikipedi gibi ciddi bir ansiklopide de böyle yanlış bilgilere yer verilmemelidir. Bu basbaya bilgi kirliliğidir. Ayrıca daha önce değiştirmeme rağmen değişikliğim geri alındır. syn.Eğitmen Mahmut teşekkür ederim. Ayrıyeten maddedin tartışma sayfasındada açıklığa kavuşturmaya çalıştım. n.y.k.s (mesaj) 22:47, 1 Kasım 2014 (UTC)

Madde girişinde yapılan adlandırma, her maddenin girişinde yapılmaktadır. Sözkonusu maddede yapılan adlandırma, maddenin anlaşılmasına yöneliktir. Ansiklopedinin evrensel olduğu malum. Şeker Bayramı adlandırması müslümanlar tarafından veya islami açıdan kabul görmeye bilir. Kurban bayramına belki birileri 'et bayramı' demiyor ama Ramazan Bayramında insanların birbirine şeker/tatlı ikram etmelerinden esinlenerek bu adlandırma kullanılabiliyor. Ama herhangi bir dayatma yok. Nitekim dikkat ederseniz maddenin girişinde bu ifade kaynaklandırılmış. Türk Dil Kurumu Ramazan Bayramını Şeker Bayramı, Şeker Bayramını ise Ramazan Bayramı olarak tanımlamış. Üstelik tartışmada başlatmışsınız. Topluluk adlandırmada farklı bir karar alırsa değiştirilebilinir. Ben şahsen bir mahsur görmüyorum:) İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 23:09, 1 Kasım 2014 (UTC)

Duygu Canbaşın silinmesi[kaynağı değiştir]

Lütfen silinmesin kaynakta var çok eski bir sunucu kalmalı kararınızı silme yönünde vermeyin--212.253.148.45 21:43, 2 Kasım 2014 (UTC)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Erdogan_Sedef bu sayfa neden siliniyor anlamış değilim.

 • Merhaba. Vikipedi ilgili politika ilgili yönergesine uygun olmadığı için oluşturduğunuz madde silinmesi için tarafımdan etiketlenmiştir. İlgili yönergeyi lütfen iyice inceleyiniz ve eklediğiniz bilgileri kaynaklandırınız.Kolay gelsin...--Eğitmenmahmut msj 11:21, 3 Kasım 2014 (UTC)

Telif[kaynağı değiştir]

Sözlük alıntıları telif kapsamına girer mi?..--Eğitmenmahmut msj 21:01, 3 Kasım 2014 (UTC)

elbette. onların da bir yazarı var. uygun bir cümle ekleyerek bu tanıma bağ verebilirsiniz. geri alarak telif ihlali yapmakta ısrarcı olmayın. --kibele 21:09, 3 Kasım 2014 (UTC)
Tartışarak, konuyu neticelendirerek geri alma eyleminizi gerçekleştirmenizin bir nezaket kuralı olduğunu bilmeniz gerekir. Ya kendinize has üslubunuzla herhangi bir maddeye adeta dalıp, kullanıcıları hiçe sayarak geri alma işlemi gerçekleştiriyorsunuz ya da madde için "olumlu bir iş yapılmış görüntüsü vermek için" hizmetli olmanızdan kaynaklanan konumunuz/yetkiniz kapsamında kişisel müdahalelerde bulunuyorsunuz. Burası kimsenin keyfi davranacağı bir yer değil. Hangi politikada sözlük alıntısının yapılamayacağı, telif içerdiği yazıyor. Sözlükten sözlük yazmak için alıntı yapmıyoruz..Bilâkis hazırlanma maksadına uygun olarak kullanıyoruz. Gerekirse bu konuda tartışma açabilirsiniz. Aldığınız değişikliği geri almanızı bekliyorum. Aksi halde ben alacağım..--Eğitmenmahmut msj 21:20, 3 Kasım 2014 (UTC)
ısrarla sürdürdüğünüz kişisel yorum yapma konusunda bir kez daha uyarmış olayım. geri almanızı da telif ihlali olarak değerlendireceğimi bildireyim. --kibele 21:25, 3 Kasım 2014 (UTC)
İlgili maddenin tartışma sayfasında konu zaten tartışılmakta. Görüşünüzü buralarda değil orada bildirmeniz hem politika gereği ve hem de sizden beklenilendir. Kimin neyi ne şekilde yaptığı ortada. Ben de sizi kullanıcılara karşı adil ve gerektiği şekilde davranmanız hususunda uyarmiş olayım.Ayrıca bir kelimenin sözlük tanımının/açıklamasının yapıldığı yerden alınan bilginin, "telif" kapsamında mı yoksa adil kullanım kapsamında mı (telifsiz) olduğu konusunda araştırma yapmanızın ve ondan sonra "telifli" tanımlaması ile geri alma işleminizi yapmanızı size öneriyorum. Bu konuyu ayrıca topluluğun tartışması için ilgili yere taşıyacağım. Bilginize..--Eğitmenmahmut msj 21:37, 3 Kasım 2014 (UTC)
maddedeki içerik tartışmalarıyla ilgili değilim. maddede geri alma işlemi yapmadım, telif ihlali olan alıntıyı çıkarttım. bunca yıllık bir kullanıcı olarak 'adil kullanım' ve 'telif' konularını bilmiyor olmanız üzücü. --kibele 21:48, 3 Kasım 2014 (UTC)
Müsaade buyurursanız, topluluğun görüşüne sunacağım. Bildiklerimizi orada anlatmaya ne dersiniz?..--Eğitmenmahmut msj 21:51, 3 Kasım 2014 (UTC)
müsaade sizin.. --kibele 21:54, 3 Kasım 2014 (UTC)
Eyvallah..--Eğitmenmahmut msj 21:57, 3 Kasım 2014 (UTC)

Onay Gerektiren Değişikler[kaynağı değiştir]

Merhaba. Benim değişiklik yaptığım bazı sayfalarda daha önce anonim kullanıcı veya onay yetkisi olmayan kullanıcıların yaptığı değişiklikler incelenemediğinden benim değişikliklerim de maalesef onay kategorisine giriyor. Yoksa kontrol edilmiş bir sayfanın üzerinde onay gerektirmeden değişiklik yapabiliyorum. İyi çalışmalar.--Türk Süvarisi ileti 16:48, 4 Kasım 2014 (UTC)

telif uyarı[kaynağı değiştir]

telif konusunu anlamıyor oluşunuz bu ihlali yapmanızı meşru kılmıyor. bu konudaki son uyarıdır, tekrarında engelleneceksiniz. --kibele 19:52, 5 Kasım 2014 (UTC)

 • Önceki geri alınan eklenti gösterdiğim kaynaktan (sözlük olduğu için) birebir alınmıştı. Ama son eklentim ise gösterdiğim kaynakta olduğu gibi birebir aynı değil. üzerinde uzun uzadıya çalıştım. Bilgiyi derledim kendi cümlelerimle düzenledim. Niçin tam olarak incelemiyorsunuz? Kaldı ki, köy çeşmesinde de topluluğu bu konuda bilgilendirdim. ( bunun iki gündür topluluk tarafından görüşüldüğünü de biliyorsun) . Neyin telifi? Lütfen. Bu soruyu gerçekten konuyu anlamak dışında farklı bir niyetle yöneltmediğimi bilin. Sizce mevcut bilgi nasıl düzenlenmeli? Sonuçta siz de bir kullanıcısınız. Bu anlamda katkınız beni sevindirecektir. Bilginize. Kolay gelsin..--Eğitmenmahmut msj 20:04, 5 Kasım 2014 (UTC)
Peki buna ne dersiniz? Ben söylemiyorum, oldukça deneyimli bir arkadaşımız söylüyor bunları. Yoksa içerikte anlatılan anlam mi sizi kişisel olarak rahatsız ediyor?. Dilerim bir açıklama yaparsınız..--Eğitmenmahmut msj 20:48, 5 Kasım 2014 (UTC)
Hatta şuna ne dersiniz? Bunu da ilgili hizmetli arkadaş söylüyor. Geri aldığınız değişiklik asla telif ihlâli oluşturmamaktadır. Zira uyarlanmış bir çalışmadır, katkıdır, kaynaklıdır. Derhal geri ekleyiniz. Aksi halde hakkınızda şikayet başlatacağım. Lütfen adil olunuz ve 'hizmetli değeneğinizi' iki de bir biz kullanıcılara sallamayınız. Buna hakkınız yok. İnsanları ansiklopediden ve ona katkı yapmaktan bu davranışlarınızla soğutuyorsunuz. Ansiklopediye zarar verenler şayet dünya görüşünüze uyuyorsa onları bir şekilde koruyor ve bu halinizle yetkinizi kötüye kullanıyorsunuz. Siz topluluğumuzun üzerinde olağanüstü yetkide birisi de değilsiniz..--Eğitmenmahmut msj 21:10, 5 Kasım 2014 (UTC)

tartisma sayfalari kimsenin calisma sayfasi degil[kaynağı değiştir]

koy cesmesinde bag mevcut, kullanicilar oradan ulasabilir. kendinize bir calisma sayfasi edinin. --kibele 12:03, 6 Kasım 2014 (UTC)


 • Köy çeşmesinde maddenin tartışma sayfasına, (tarafınızdan sonradan çıkartılan) eklediğim tartışma niteliğindeki öneri metnine bağ vermiştim. Öncelikle bunu doğru bir şekilde baştan belirtelim.
Vikipedi Tartışma sayfasının nasıl kullanılacağı hususunu da tekrar inceleyelim. Ayrıca Tartışma sayfalarında kabul edilemez davranışları da hatırlayalım. Peki tartışma sayfası formatı nasıl olmalı? Buradan da "Belgeleme" ve "Tartışma" unsurları çerçevesinde tartışma yapacağımızı tekrar öğrendik. Şimdi gelelim hal böyleyken kimin ne yaptığına:
Köy çeşmesinde konunun tartışıldığı kısımda, 20:00 5 Kasım 2014 tarihli eklentim içeriğinde "alıntıladığım içeriği burada fazla yer işgal etmemek adına maddenin tartışma sayfasında uyarlamaya çalıştım. Uygun olup olmadığı hususu, bilgi ve görüşlerinize sunulur" açıklamamla maddenin tartışma sayfasına bağ oluşturdum. Sebep "'uygun olup olmadığı hususunda bilgi ve görüş talebi'" yani 'tartışma'. Nerede? İlgili maddenin tartışma sayfasında. Nasıl? "Belge" sunarak. Belge niçin sunuluyor? "Tartışmak" için.
Peki siz ne yaptınız? "kullanicilar maddeden izleyebilir. burası kimsenin çalıșma sayfası değil" değişiklik notunuz ile Maddenin tartışma sayfasına tartışılmak üzere yazdıklarımı kazıyıp attınız
Şimdi soruyorum: İlgili politikanın hangi bölümünde maddelerin tartışma sayfasında benim yaptığımın aykırılığı/uygun olmadığı; sizin bir hizmetli olarak yaptıklarınızın da uygunluğu/uygun olduğu yazıyor. Size önerim bu yönergeyi iyi okumanız ve hizmetli üstünlüğü anlayışı ile 'dediğim dedik' türünden kendi mantığınız çerçevesinde ortaya koyduğunuz uygulamalarınızdan vaz geçerek, sağlıklı çalışma ortamına erişmede katkı sağlamanızdır...--Eğitmenmahmut msj 08:51, 9 Kasım 2014 (UTC)

Sunucu Duygu Canbaş[kaynağı değiştir]

Sayın Eğitmen hocam kolay gelsin içerik yenilendi bir kontrol edelim gözden geçirin Duygu Canbaş ile ilgili kararınızı--Yer Demir Gök Bakır (mesaj) 16:50, 11 Kasım 2014 (UTC)

 • Maddeyi kaynaklandırmanızdan dolayı size teşekkür ederim. Bu değişikliğe binâen İlgili bölümde yeniden görüş bildirdim. Tabi görüşüm kişiseldir. Maddenin kalıp kalmaması yönünde verilecek karar topluluğa aittir. Bilginize...İyi çalışmalar, kolay gelsin..--Eğitmenmahmut msj 19:01, 11 Kasım 2014 (UTC)

Şikayet : "kibele" isimli kullanıcı[kaynağı değiştir]

Öncelikle doğru yere doğru şekilde yazıp yazmadığımdan emin değilim yeni olduğum için yanlışsa kusura bakmayın. Konuya gelince 'Hz.Muhammed(s.a.v) maddesindeki peygamberi tasvir eden karitatürün silinmesini istedim fakat onaylamak bir yana "propaganda yapıyorsun Devam edersen engellenirsin burası ansiklopedik bilgiler içerir" diye kibele ismindeki kullanıcıdan bir mesaj aldım. Burda yanlışı yapan kim . Ansiklopedik bilgiler içerebilir ama bütün müslüman halkların kaldıramadığı islamiyete göre kabul edilemez karikatürleri burda yayınlanmasının müslümanların haklarını , inançlarını aşağıladığını düşünüyorum. Hatırlarsanız yakın zamanda bu tarz karikatürler yüzünden ciddi eylemler ayaklanmalar olmuştu. Vikipedia ailesinin bu tarz konularda daha hassas davranmasını istirham ediyorum. Saygılarımla Bu imzasız yazı Kullanıcı:ErginCogun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şikayet (Cevap verirseniz Memnun Olurum)[kaynağı değiştir]

Merhabalar Mahmut bey . Kibele Kullanıcı adlı hesap sahibi yaptığım herseyde sorun çıkartıyor. Bir konuda anlaşamadık ve neyi değiştirsem eklesem geri alıyor. Geçenlerde açtığım "yeni ümit(dergi)" sayfasınıda Saçma sapan gerekçelerden dolayı silmiş . Bu Kullanıcı hakkında ikinci şikayetim bu . Yardımcı olursanız sevinirim...Bu imzasız yazı Kullanıcı:ErginCogun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


 • Merhaba Sn.ErginCogun, (Öncelikle size geç döndüğüm için özür dileklerimi belirtmek isterim:))

Yukarıdaki yakınmalarınızdan anlaşılan bir kullanıcı hakkında şikayetçisiniz ama ben de sizin gibi bir Vikipedi kullanıcısıyım. Yani benim de bireysel olarak yapabileceğim pek bir şey yok. Bu arada anladığım kadarıyla da Vikipedide yeni bir kullanıcısınız. Bu sebeple: Kullanıcılar olarak bahsettiğiniz bu tür durumlarda öncelikle, ilgili yönergede yer alan "İyi niyet varsayma" anlamında tutum sergilemeye çalışıyoruz. Şayet bu tavrımız çözüme ulaşmamıza yetmiyorsa, hakkında yakındığımız kullanıcı:

 1. Vikipedi'nin resmi politikalarından birini veya birden fazlasını ihlal etmişse/ediyorsa, veya bu politikalardan birine veya birden fazlasına itaatsizliğe yönelik veya davranışları
 2. Kişisel saldırı niteliğinde ise;
bunu somut bir şekilde kanıtlamak şartıyla hakkında şikayet başlatıyoruz. (Kişisel saldırıya, küçük düşürücü veya aslı olmayan ithamlar ve küfür/hakaret girer. Ayrıca, oylama, tartışma ve şikayet sırasında itham, küfür/hakaret veya küçük düşürücü ifadelerde bulunmak da kişisel saldırıya girer ve gerekli işlemlere tabii tutulabilir.)
Bunun için de başvurduğumuz kısım şuradadır. Topluluk olarak ilgili şikayetleri orada görüşüp, değerlendirmekteyiz...Bilginize.İyi çalışmalar dilerim...--Eğitmenmahmut msj 20:45, 24 Kasım 2014 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Yeni ümit dergi sayfasını diğer görevliler gibi taraflı bir gözle bakıp silmek yerine gerekli düzenlemeyi yaptığınız için çok teşekkürler...12:07, 25 Kasım 2014‎Bu imzasız yazı ErginCogun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Rica ederim. Kolay gelsin..--Eğitmenmahmut msj 15:08, 25 Kasım 2014 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Geçmiş öğretmenler günün kutlu olsun. İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 23:00, 26 Kasım 2014 (UTC)

Teşekkür ederim Uğur, çok sağol. Sana da iyi çalışmalar...--Eğitmenmahmut msj 12:30, 28 Kasım 2014 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
teşekkürler Akinoktav (mesaj) 13:09, 30 Kasım 2014 (UTC)

Öğretim Elemanları Sendikası[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Mahmut bey, sayfanın silinmesini dileyenler, öğretim elemanları sendikası sayfanın kayda değer olmadığı, sayfada kullanılan kaynakların bağımsız olmadığını ifade etmişler. Halbuki, kaynaklar arasında YÖK, Çalışma Bakanlığı ve bazı internet haber siteleri var. Öte yandan, kıyaslama maksadıyla benzer sayfalara eğitim sen, Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası baktığımda, açıkcası farklılık göremiyorum. Bu durumda, adalet için ya tüm sendika sayfaları kaldırılsın, ya da ögesen de silinmesin diye düşünüyorum. Saygılarımla. 21:09, 3 Aralık 2014‎ Bu imzasız yazı Akinoktav (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Merhaba Sn. Akinoktav,

Konu ile ilgili görüşlerimi gerek maddenin tartışma sayfasında ve gerekse şurada belirttim. Dilerseniz ilgili yerlerde görüşlerinizi/düşüncelerinizi siz de bir kullanıcı olarak ifade edebilirsiniz..Teşekkürler, iyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 20:48, 3 Aralık 2014 (UTC)

kukla engeli[kaynağı değiştir]

daha önce uyarılmanıza ve bu konuda bir engel almanıza rağmen anonim olarak, etkin olduğunuz bir konuda değişiklik yaparak VP:K ihlali yaptığınız için engellendiniz. tekrarında engeliniz uzatılacaktır. bilginize. --kibele 12:08, 4 Aralık 2014 (UTC)


* @Kibele,

Sana ne söyleyeceğimi tam olarak bilmemekle birlikte aslında var olan söylemek istediklerimin de önüne kişisel edep ve terbiyem geçiyor/engel oluyor. Her neyse, sen az çok tahmin edebiliyorsundur sana ne söylenmesi gerektiğini ve benim söylemek istediklerimi.. Tahmin edebildiğinden de hiç mi hiç şüphem yok.
Sonuç itibariyle bu şekilde sessiz de olsa aramızdaki bu tür bir communication ile meramımı iletmem hâsıl olmuş oldu.

Yukarıda bağlantısını verdiğin bu kısımdaki açıklamalarımı önce iyi oku! "bu konuda bir engel almanıza rağmen" diye konuşacağına oraya 'kukla' gerekçesiyle taşınan 88.225.52.152 dinamik IP numaramla yaptığım değişikliğimi de iyi incele. Ne görüyorsun? Sanırım yorum yapmama gerek yok. Kuklanın alâsı bunu kuklacılık olarak belirtendir/sayandır. Bilmem anlatabildim mi?

Gel gelelim esas konuya: Her ne kadar elindeki hizmetli değeneğini sağa sola rast gele sallasan da unutma ki, burası evinin önündeki bir çöplük değil! Burası bir ansiklopedi. Burada karşılıksız katkı sağlayan/sağlamaya çalışan biz kullanıcıların çok büyük bir bölümü üzerinde estirdiğin kâbusu, ya sen sonlandır ya da sana güç yetirebilecek, ellerinin altında 'engel tuşu' olan diğer hizmetliler seni durdursun. Yaklaşık üç yıldır etkin olarak Türkçe vikipedide emek sarf ediyor ve bu arada olup bitenlere tanık oluyorum. Sayende piyasada gerçek anlamda pek az sayıda kullanıcı kaldı. İstersen söylediklerimin doğru olup olmadığını 'köy çeşmesinde' topluluğa da danışabilirsin.

Konuyu fazla dağıtmamak adına derim ki, beni "Kukla" karalaması ile durdurup, yaptıklarını meşrulaştırmaya çalışıyorsun. Hoş ve uygun olmayan kendi yaptıklarını bu yolla gölge altına almaya, karartmaya çalıştığın apaçık ortada. Bak fazla detaya girmeden açıklıyorum: Sen benim kadar burada hassas davranmıyorsun. Ansiklopedideki içeriğe ve kullanıcılara karşı olumsuz tutum ve davranışlarınla zarar veriyorsun. Herkesi geriyorsun. Özellikle son zamanlarda gerek içerikler üzerine ve gerekse tartışma ortamlarında bilginle tartışmıyorsun. Zaten müdahil olduğun konularda da yeterince bilgi sahibi olmadığın aşikâr. İnsanları örtülü olarak tehdit ediyorsun.Buna yönergenin müsaade etmediğini/hakkın olmadığını bilmen gerekir.
İlgili yönergede "dinle ilgili maddelerde, ilahiyat ile ilgilenen alimlerin yayınladığı materyaller, dini davranışlar ve dinlerin inançları konusunda, güvenilir olarak kabul edilirler." denmesi doğrultusunda eklenen kayna(ğı)kları hiçe sayıyorsun. Bu tür davranışlarınla politikalara dikkat ve riayet etmiyorsun. Kişisel eğilimlerinle/kanaatlerinle hizmetlilik yetkini kullanıyorsun. Yani bir türlü tarafsız olamıyorsun, tarafsız davranmıyorsun.
Özellikle İslamofobi ve etnisite konularında fevri davranıp, ortalıkta huzursuzluk estiriyorsun. Gereksiz ve çok zaman alıcı tartışma ortamlarının oluşmasına, boş tartışmalara neden oluyorsun. Sabır zorluyorsun..
Tartışma sayfalarının kesinlikle silinmemesi gerekirken, hoşuna gitmeyen kullanıcı açıklamalarını kafana göre siliyorsun. Hatta başka kullanıcılara ait kişisel mesaj sayfalarından da işine gelmeyen ifadeleri kafana göre çıkartıyorsun. Değişiklik esnasında yazdığım hiçbir hakaret vs. anlamı taşımayan 'değişiklik özetini/notunu' kaldırıp "yorum silindi" ifadesini ekliyorsun. Okuyucu onu görünce, "Acaba Eğitmen Mahmut buraya ne döşemiş de Kibele dürüst davranmıp onu silmiş?" desin diye. Hatta bunu yaparken, asıl bana yapılan saldırı içerikli değişiklik notunu silmen gerektiği ayan beyan ortada olduğu halde ona dokunmuyorsun. Derhal, sildiğin tarafımdan yazılan değişiklik notunu geri getir. Zaten hakkında yapacağım şikayette de bu konuda topluluğa hesap vermen kaçınılmaz. Unutmamalısın...

Şu maddeye eklenen içerikle ilgili revizyon çalışması yapmıştım. O maddede revizyon çalışması yaptığım, tartışma sayfasında yazan bir kullanıcının ifadesinden de açıkça anlaşılıyor. Fakat maddenin geçmiş sayfasında ilgili revizyon çalışmam gözükmüyor, kayıp. Niçin? Çünkü sen sildin. Buna hakkın var mı? Bir devriyenin yaptığı revizyon çalışması, ya olduğu gibi kalır veya geri alınır. Bu da maddenin geçmiş sayfasına bakıldığında görülür/anlaşılır. Peki niye yok? Niçin gözükmüyor? Çünkü sildin. Hangi hakla?

Şu madde ile ilgili olarak maddenin tartışma sayfasında günlerce tartıştık. Tartışmacılardan birisi de sendin (tartışmanın sonlarına doğru çok az bilgiyle katılmış olsan da). Sonuç itibariyle tartışma sonlandı. Daha sonra kullanıcı Zohak kabusu girdi araya. Rastgele maddeye içerik doldurmaya/çıkarmaya başladı. Değişikliğini geri aldım. Yaptığım geri alma işleminin Zohak tarafından tekrar geri alınmasına göz yuman sen bununla da kalmayıp, Zohak'ın maddeye ilave eklentilerini de yapmasının ardından, benim müdahale etmemem gerektiğini düşünerek, maddeyi koruma altına aldın. Çünkü Zohak, gerçeğin dışında/asılsız, tam senin istediklerini maddeye eklemeyi tamamlamıştı. Sen kimden yanasın Allah aşkına? Topluluğun seçtiği bir devriyeden yana mı, yoksa ilgili politikalara ters fakat kafana uyan değişiklikleri yapan ve bu yolla ansiklopediye zarar veren bir vandaldan yana mı? Ona ve yaptıklarına göz yumup, onun beyaz listede kalmasına ses çıkarmadan korumanı nasıl izah edebilirsin? [1]Hâlâ onu engelli olmasına rağmen korumaya devam ettiğin gözlerden kaçmıyor bilesin.] Bu happitus firucusun (Kullanıcı Habitus Habitus) mesayiye yeniden başlamasına niçin ses çıkarmıyorsun? Eski bir tanıdığın, değil mi? Herneyse, kolay gelsin ona (!). Çok şükür ki, sayıları az da olsa duyarlı hizmetlilerimiz/bürokratlarımız var onlar da olmasa, halimiz ne olurdu senin elinde acaba? Bizlere Allah yardım etsin, senin zulmünden zarar görmememiz için..

Bütün bu anlattıklarımı nasıl beceriyorsun? El-cevap: Hizmetli yetkisi ile. Senin bu tür manevralarla kullanıcıları küçük düşürmeye ve yanıltmaya hakkın yok. Sana hizmetli yetkisini geçmişte topluluğumuzu oluşturan kullanıcılar vermiş. Hangi kriterleri taşımandan dolayı bu yetkiyi aldığını bilemiyorum..Ama senin şimdi yaptıklarını aklı başında hiç bir kullanıcı tasvip etmez, edemez... Yetkini kötüye kullanıyorsun. Üstüne üstlük bu halinle bir de kullanıcılara TBA uyarısında bulunuyorsun..
Maddelerden keyfi olarak içerik çıkartıp, içerik ekliyorsun. Kesinlikle 'tarafsız' değilsin. Neyin ve kimin tarafında olduğunu açıklamama gerek yok çünkü burada herkes bunu biliyor ama nedense kimse bir şey yapamıyor sana. Niçin?? Niçin??.. Rastgele 'kayda değerlik' ve 'SAS' şablonları maddelere ekleyip, kullanıcıları gereksiz yere meşgul ediyorsun. Son günlerde özellikle üzerinde yoğun olarak çalıştığım, farklı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş yeni maddeleri, SAS olarak görüşmeye açmana 1, 2 kısaca hırçınlaşmana asıl sebep olarak herkesin bildiği gibi, İslam Peygamberi hz. Muhammed(a.s)'a ait olduğunu düşündüğün resmi/minyaturu maddeye ekleme dayatmanla, kullanıcıları bir bakıma 'ısırdığın', onların konu ile ilgili yorumlarını/görüşlerini tartışma sayfasından çıkardığın ortada. Bu keyfiyetin daha ne kadar sürecek? Sana kim dur diyecek? Tartışma sayfasından çıkardığın farklı bir kullanıcıya ait önemli bir görüşü, yaklaşık bin kişinin statik IP olarak kullandığı/yararlandığı bir kurumun bilgisayarından alel acele geri getirmem neyin kuklası olmam anlamına geliyor? İlgili IP ye 6 ay süreli engel verilmesinin akılla izahı mümkün müdür? İnsanların bilgiye erişimini engellemeye hakkın var mı? Kaldı ki, IP üzerinden yapılan değişikliklere bakıldığında açıkça benim değişiklik yaptığım zaten ortada. Bu kuklacılık mıdır? Kim kimin kuklasıdır? Kukla olmamı gerektiren nedir? İlgili tartışmada ikimizde tarafız. IP üzerinden değişiklik yaptığımı bahane ederek ve hizmetli üstünlüğünü kullanarak senin bana bir hafta engel vermen etik midir? Bu, açıkça senin acizliğinin bir göstergesidir. Daha önceden şahsıma 'kukla' yaftası eklemeye çalıştığın, o gayrette olduğun zaten belliydi. Hatta an itibariyle devam eden tartışmalardan beni uzaklaştırmaya kalkışman da iddiamı doğruluyor. Tarafından engellenmem benden bir şey eksiltmez. Ansiklopediye zarar verir. Ama inanıyorum ki, sorumluluk sahibi diğer kullanıcılar istediğin gibi at oynatmana da müsaade etmeyeceklerdir.

Belki yazdıklarım çok uzun oldu ama yazmadığım oldukça fazla şey var geride. Fazla uzatmak istemiyorum. Dilerim başka bir hizmetli buraya kadar yazdıklarımı okur ve gereğini yapar..--Eğitmenmahmut msj 20:36, 4 Aralık 2014 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Mübarek, kendini boşu, boşuna yoruyorsun. Okumadan yazdıklarını geriye alan bir zihniyete, neden derdini anlatmaya çalışıyorsun? Ben artık bu Vikipedi'de Kibele adını kullanan bir kullanıcı yokmuş gözüyle hareket ediyorum. Hatta bu geri almaları böyle devam ederse, durumu köy çeşmesinde dile getirelim. Bundan sonra herkes kibele yokmuş gibi davransın. Bizde bu zulümden kurtulalım. Hiç uğraşma bence. --i.e.msj 07:29, 12 Aralık 2014 (UTC)


Bariz durum[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bulgularınız yerinde görünüyor, ancak son kararın denetçiler tarafından verilmesi uygun olacaktır. İyi vikiler. --Superyetkinileti 17:12, 16 Aralık 2014 (UTC)

Engel[kaynağı değiştir]

Sevgili Mahmut,

Linkte göreceğin üzere 1 ay süre ile dinlenme hakkı kazandın, sevgiler. --e.c. 22:00, 19 Aralık 2014 (UTC)


Yaklaşık üç yıldır katkı sağlamaya çalıştığım bu sitede sizinle ilgili olarak bugüne kadar ki düşüncelerimi kendi ifadelerinizde yer alan: ".. bana güvendiniz ki bunca yetkiyi verdiniz, dünyadaki vikilerin çoğunda tek kullanıcıda bende olan yetkiler yok, bu yetkilerimi elimden geldiğince şu emek verdiğimiz sayfalar için kullanmaya gayret gösteriyorum, belki görmüyorsunuz ama global çapta harcadığım efor gerçekten fazla. Burayı seviyor ve daima izliyorum. " sözleriniz, izah eder nitelikte idi. Ama belirtmeliyim ki, şu anda bu duygu ve düşüncelerimi maalesef yeniden göz geçirmem gerektiği zarureti hasıl olmuş durumda. Bilmenizi isterim..

Kullanıcı adımla da müsemma olan gerçek uğraşımın (eğitim ve öğretimle ilgili) ifasında da hep öncelikli prensiplerimi " doğruluktan, hak ve hukuktan yana, adaletli ve ilkeli olmak " gibi, unsurlar oluşturmuştur/oluşturmaktadır. 30 yılı aşkın bir süredir bu prensiplerle hep yaşam ve çalışma hayatımı sürdürmeye çalıştım/sürdürmekteyim. Bu anlamdaki duruşumla şükürler olsun hep kendimle iftihar ettim.

Sayın, e.c., siz ki, topluluk tarafından seçilmiş, emsalleri arasındaki en yetkili kişisiniz o halde size sormak isterim:

 1. "İzliyorum" derken, Allah aşkına siz neyi izliyorsunuz, kimi izliyorsunuz? Kararlarınız, maalesef sizi bu eyleminizi gerçekleştirdiğiniz konusunda doğrulamıyor.
 2. ".. şikayet ve tartışmalarla çok fazla vakit kaybetmelerindendi.." derken; 'vakit kaybetme' olgusu sanki işveren-işçi arasında olası rahatsızlığı andırır görünümde. Burada yevmiye ile çalışan biri olmadığımı düşünüyorum. O halde zamanımın kaybı sorgusu takdir edilir ki bana bırakılmalı, hiç bir yaptırıma tabii tutulmamalı. Hele hele özgür bir ansiklopedide.

Vikipedide "'Tartışma'" eylemini, vikipedinin mayası diye düşünüyordum ama maalesef o konuda da an itibariyle hayal kırıklığına uğramış bulunmaktayım. Burada tartışırken, özel işlerimi kimseyle tartışmıyorum. Ya maddelerin tartışma sayfalarında maddelerin gelişimine yönelik doğruyu-yanlışı ayırt etme anlamında ya da SAS larda görüş bildirerek katkı sağlamaya, ansiklopediye can-hareket katmaya yönelik olarak tartışıyorum. Bu konuda emeklerimden dolayı başkalarından doğrusu teşekkür beklerdim, hele hele sizin konumunuzdaki birisinden. Bu arada, hakkımda açılmış herhangi bir şikayette savunma yapmak veya bir kullanıcı olarak herhangi bir şikayet bölümünde görüş bildirmek sanırım bir hak ve sorumluluğun yerine getirilmesidir. Buna da kimsenin karşı çıkmaması gerekir. O halde?

Şikayet sayfasında bu güne kadar dikkat çeken iki eyleminize tanık oldum. Her ikisi de şikayetleri inceleyip değerlendirmek yerine, hepsini gündemden kaldırmaya yönelik toplu temizlik işlemleriniz. Halbuki onların hakkaniyet çerçevesinde değerlendirilip- sonuçlandırılması, şikayet edenin de edilenin de sizlerden en büyük beklentisidir..Belki bunda (kusura bakmasınlar) diğer hizmetli arkadaşlarımızın da ihmalleri gözden kaçmıyor. Her neyse.. Bu anlamda en çok dikkat çeken ise şahsi nazarımda son temizlik işlemi olarak şikayet sayfasının tamamını arşivleminize rağmen, sizin o kararınıza saygı göstermek yerine şu değişiklikle adeta sizi hiçe sayan bir davranışta bulunan hizmetli kibele'ye karşı sessiz kalmanız beni gerçekten üzmüştür. Çünkü siz kendinizi tanımlarken "Bürokrat ~ Gözetmen ~ Denetçi ~ Hizmetli ~ Yazman ~ OTRS Personeli" ifadelerini kullanıyorsunuz. Evet, bu kadar yetkili birinin kararına karşı saygı ve kanaat gösterilmesi, uyulması gerektiği konusunun aksine hareket eden bir hizmetlinin davranışı beklentilerin aksine karşılıksız kalmıştır. Şimdi de görüyorum ki, şikayet sayfasındaki değişikliğinizi kısmi olarak geri alma eylemini sorgulamıyor ve ona bu konuda yaptırım uygulamıyorsunuz.

Kibele, yine benzeri bir davranışla kendisine verdiğiniz engeli kaldırdığını söylüyor. Bu kullanıcı/hizmetli ile ilgili olarak kullanıcı sayfanızda size önceden de gerekli açıklama ve izahatta bulunmuştum.

Şimdi tekrar size soruyorum: Siz de karar ve uygulamalarınızın hakkaniyet çerçevesinde ve yerinde olduğunu söyleyebiliyor musunuz? Kısaca, bu anlamda vicdanen rahat mısınız? Cevabınız 'evet' ise müsterih olun, hiç bir sorun yok. Sevgiler.. --Eğitmenmahmut msj 00:43, 20 Aralık 2014 (UTC)

Ek: Şuradan da anlaşılacağı üzere, 13 Aralık tarihinde Şikayet sayfasını toplu olarak arşivlemiştiniz. Benim o günden sonra hiç kimse ile herhangi bir tartışmam olmamıştır. Hatta şikayet sayfasında dahi hiç bir şekilde tek kelime dahi yazdığım/eklediğim bir şey yok. Bu durum katkılarımın toplu olarak yer aldığı şu sayfadan da anlaşılmaktadır. O halde bu 1 aylık engel neyle ilgili bir durum/yaptırım? Köy çeşmesindeki genel uyarınızdan sonra mesaj sayfamda yazılı olan ne varsa hepsini arşivlemiştim. Hiç kimse ile de tartışmadım, hiç bir tartışmaya da katılmadım. Lütfen bu konuda bir açıklama yaparsanız sevinirim..İyi geceler.. --(Eğitmenmahmut msj)