Kipa (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik Ve Gıda Sanayi A.Ş.
Kipa logo.png
Slogan Haydi Kipa'ya
Kuruluş 18 Kasım 1994
Kurucu İzmirli 100 Girişimci ve 11 Kasım 2003 itibarıyla Tesco ile ortaklık
Ülke Türkiye Türkiye
Önemli kişiler Bill O’Neill (CEO) [1]
Alan Perakende
Hizmetleri Perakende Satış Mağazaları
Gelir 2,2 Milyar TL (2015) [2]
Sahibi Migros Ticaret A.Ş.
Bölgeler Ege, Akdeniz, Marmara, Trakya, İç Anadolu
Yan kuruluş Kipa, Kipa Bütçe, Tesco, Tesco Value,
Ana sayfa http://www.kipa.com.tr

Kipa, Türkiye`nin çeşitli illerinde Alışveriş Merkezleri bulunan hipermarket zinciridir.

Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş., 1992 yılında 100 girişimcinin katılımı ile İzmir’de kuruldu.[3] Türkiye’de önemli perakendeciler arasında yer alan Kipa’nın, ana hisseleri 11 Kasım 2003 tarihinde İngiltere merkezli Tesco tarafından satın alındı.[4] 10 Haziran 2016 Cuma günü Tesco Kipa'nın Yüzde 95.5'ini 302 Milyon Liraya Migros'a satmıştır.

Kipa, 29 Kasım 2015 tarihi itibarıyla; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin en büyük üç şehri de dahil olmak üzere, 20 şehirde 31 Alışveriş Merkezi ile birlikte toplam 169 mağaza, 3 akaryakıt istasyonu ve 1 dağıtım merkezine sahiptir. Toplam 354.384 m² satış alanında faaliyet gösteriyor. Ayrıca, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan otoprodüktör lisansı alan Kipa, 2009 tarihinden itibaren de elektrik üretimini yapıyor.

İzmir'in Torbalı ilçesinde kurulu olan Dağıtım Merkezi, 240 bin metrekare arazi üzerinde 41 bin metrekare kapalı alana sahiptir.[5] Şirket, Sosyal Sorumluluk projeleri ile Kızılay, TEGV ve LÖSEV gibi köklü kuruluşlarla uzun vadeli çalışmalar yürütmekte, ayrıca, halk sağlığı merkezleri, dernekler, vakıflar, rehabilitasyon merkezleri, üniversiteler, okullarla da ortak çalışmalar yapmaktadır.[6] Türkiye genelinde üyelerine ücretsiz kurs ve seminerler sunan Şirket, Toplum Elçileri ve Gönüllülük projesiyle de yerel toplulukların acil ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

2015 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi ile iş birliği içinde Kipa Gençlik Atölyesi programını başlatan şirket, iş hayatında kullanabilecekleri temel becerileri geliştirmeleri için gençlere destek vermektedir.[7]

2017 yılında Kipa hisselerinin yüzde 95,5`nin Tesco Overseas Investments Limited`den Migros Ticaret AŞ`ne sattı.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]