Römorkör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Discovery Uzay Mekiği'ne ait dış yakıt tankı American isimli römorkör tarafından Canaveral Limanı'na itilirken (1 Mart 2006)

Römorkörler veya diğer isimleriyle kılavuz tekne ve pilot botlar genellikle diğer deniz araçlarının manevralarını kolaylaştırmak veya sağlamak üzere itme ve çekme işlerinde kullanılır. Römorkörler aynı zamanda, hurdaların, motorsuz deniz araçlarının ve petrol platformu gibi büyük yüzen yapıların çekilmesi amacıyla da kullanılmaktadırlar.

Sahip oldukları motor gücü, boyutlarına göre oldukça büyük olan römorkörler toplam beygir güçleri ve vinç/çekme kolu kuvvetleriyle anılmaktadırlar.

Kendi hizmet alanlarında,diğer bir deniz araçı için talep edilen; kurtarma-yardım,destek,ulaştırma ve manevraya yardım hizmetlerini; çekerek,iterek,istenilen konumda sabitleyerek veya refakat yaparak yerine getirme; yetenek,güç ve donanımında olan özgün tasarımlı deniz araçı.

Aynı zamanda acil durum –yangın söndürme ve deniz kirliliği önleme - müdahale araçlarıdır. Bu görevler için özel tipleri olması ile birlikte , modern römorkörlerin bir çoğunda yardımcı sistem olarak acil durum teçhizat ve ekipmanlarıda bulunur.

Görev alanları ve yürütecekleri işlere göre manevra yeteneklerini ve çekme-itme güçlerini en verimli duruma getirmek için;

  • Tekne dizayn ve boyutları değişebilir.
  • Makine güç ve sayıları değişebilir.
  • Dümen,pervane ile yürütme sistemleri farklı yapı ve tasarımlarda olabilir.
  • Güverteki ırgat, kanca-çekme düzeneği ve baş/kıç usturmaçaların yerleşimi farklı olabilir.

Bir römorkörü tanımlayan en önemli iki özellik ;Yürütme sistemi ve Çekme gücü(bollard pull) dür.

Liman römorkörünün şeması. Römorkörler yüksek manevra kabiliyetine, dayanıklı bir yapıya, alabora olmamasını sağlayan alçak bir ağırlık merkezine, güçlü bir vince ve ittiği gemiye yaslandığı zaman üst yapısına zarar gelmemesini sağlayan bir profile sahiptir. Teknenin arkasındaki hidrolik pin, içinden geçen çekme halatı veya kablosundaki ânî kuvvetleri tamponlayarak onun kopmasını engeller. Pervaneyi çevreleyen kort nozul düşük hızda pervaneden daha çok güç elde edilmesini sağlar.

Çalışma alanlarına göre Römorkörler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Açık deniz Römorkörleri

Özellikleri:Büyük tekne boyutları,güçlü makineler,yüksek çekme güçü, açık denize elverişlilik .

Hizmet türü:Kurtarma-yardım,yedekleme ,demir çekme(Anchor Handling Tug Supply Vessel-AHTS), Barça akuple yürütücüler(Articulated Tug Barge-ATB,Notch Tugs,Integrated Tug and Barge-ITB) olarak ulaştırma,taşıma

  • Nehir Römorkörleri

Özellikleri:Orta büyüklükte tekne boyutları,itme için deforme baş bodoslama,yüksek itme-çekme gücü

Hizmet türü:Çekerek veya iterek(Towboat-Pushboat) ulaştırma,taşıma

  • Liman Römorkörleri

Özellikleri:Küçük tekne boyutları,güçlü makineler,güçlü çekme-itme gücü,yüksek manevra yeteneği,farklı tekne ve yürütme sistemi yapıları,açık denize elverişlilik

Hizmet türü:Limanlarda gemi yanaştırma/kaldırma,Liman sınırları içinde ve iç denizlerde refakat,yangın söndürme,acil müdahale

Yürütme sistemlerine göre Römorkörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]