Karapınar, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karapınar
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 272
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16500

Karapınar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1877-1878 Osmanlı Rus (93 Harbi) sonrası Batumlu muhacir bölgeye yerleşmişti. Karapinarda o vakitler bulgarca konusan Rumlar yasamaktaydi. Bağlı olduğu ilçenin rum işgalinden kurtulması için köy gençleri ve ileri gelenleri en büyük faydaları göstermişler Anzavur ve Çerkez Ethem birliklerine büyük zayiatlar vermişlerdir. Köy gençlerinden Kara Mehmet (Bülbül) Anzavur komutanlarından birini yaralamış ve bu yüzden köye aşırı bir rum ve eşkiya saldırısı olmuş ama köy hiçbir şekilde teslim olmamıştır. Kara Mehmet 2 yıllığına mahallesi terk etmek zorunda kalmış ve komşu ilçe Manyasta Gürcü köylerine sığınmak zorunda kalmıştır.Burada da rum işgaline karşı faaliyetlerde bulunmuş yörede KARAYILAN lakabı ile tanınmıştır. Kuvvayi millî ordusunun Kirmastiye ine girmesinden sonra karakol anahtarı Kara Mehmet (BÜLBÜL) tarafından komutana verilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 98 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 272
1997 239

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım,hayvancılık ve orman işçiliğine dayalıdır.Eğitim görmüş birçok bu köy kökenli kişi vardır. Bursa Orman Bölge Müdürü ALİ GİRGİN, Şişli Cumhuriyet Savcısı Hanefi USLU, Ankara Polis Okulu Müdürü Ahmet KAYA, Diş Hekimi Ömer GİRGİN, Dr.Ahmet Şentürk, İhlas Haber Ajansı Bölgeler koordinatörü Lütfullah D. UZUN, Veteriner Hekimi Ramazan SEVİM.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]