Garipçetekke, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Garipçetekke
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 10 km² (3 mil²)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 38
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16500

Garipçetekke, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, adını mahallenin merkezine yaklaşık 50 m uzaklıkta bulunan ve "Garipçedede" adı verilen yatırdan almaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 99 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 14 km uzaklıktadır. Mahallenin üç tarafı çam ormanıyla, diğer tarafı ise makilik alanla çevrilidir. Çevre köyler ile kıyaslandığında daha yüksek bir mevkide bulunan köy, uluabat gölünün rahatlatıcı ve Mustafakemalpaşa ilçesinin muhteşem gece manzarasına sahiptir. Toprak yapısı bakımından içerisinde çok fazla miktarda kaya içermektedir. Zaten il için hayati öneme sahip taş madeni ocaklarının fazlalığı bunu açıkça göstermektedir. Verimli topraklara sahip mahallenin su sıkıntısı yoktur. Fazla engebeli topraklara sahip olmayan köy, coğrafi bakımdan tüm Mustafakemalpaşa ilçesinin en güzel ve sessiz köylerinden biridir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 38
1997 54

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık en belli başlı geçim kaynağı olmakla birlikte tarım üretiminde buğday ve mısırın payı büyüktür. Ayrıca mahallenin çevresinde açılan mermer çıkarma ocakları uzun yıllardır çalışmakta ve il ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. Son zamanlarda mahallesi çevreleyen çam ormanlarının yaşlanmasından dolayı orman yenileme çalışmaları yapılmakta, burada yaşayan köylünün bir kısmı da orman işletmelerinin kendilerine sağladığı orman yenileme işiyle ek gelir sağlamaktadırlar.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev yaptıkları yıllara göre köy muhtarları:

2004 - 2009 -
2009:: _::2014::_ Hüseyin Kurt

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur; taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin kanalizasyon şebekesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. . Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, içme suyu şebekesi ve sabit telefon vardır.Mahallede nüfusun yeterli olmayışından dolayı camii kurulamamıştır, ancak merkezi ezan sistemi kurulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]