Ayaz, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayaz
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 759
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16500

Ayaz, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Bursa iline 95 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köy, Uluabat gölünün güneyinde ve ilçenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Köy ile ilçe arasındaki yol asfalt yolla bağlı olup; ulaşım, ilçeden kalkan komşu köyler ve köye ait minibüslerle sağlanmaktadır. Mahallenin kuzeyinden geçen Mustafakemalpaşa çayı tarımsal üretim için gerekli olan su ihtiyacını karşılamaktadır. Çay suyu sulama kanalarıyla köye ulaştırılmaktadır.

Köy kuzeyde Ormankadı ve Kumkadı güneyde Kadirçeşme ve Aliseydi doğuda Karaoğlan ve Batıda İncillipınar (Yavelli) mahallesi ile komşudur. Köy dere yatağından 100-150 metre yükseklikteki iki tepe üzerinde kurulmuştur. Mahallede tarım arazileri iki tip karakter göstermektedir. Birincisi ufak tepeler üzerinde bulunan küçük arazilerdir. Söz konusu arazilerde sulu tarım yapılmamakta, bu alanlarda buğday, nohut, soğan ve ayçiçeği gibi ürünler ekilmektedir. İkinci tip araziler ise Mustafakemalpaşa ovasındadır. Üretimin büyük bir kısmı burada yapılmaktadır. Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu bulunmaktadır. Mahallede ayrıca sağlık ocağı da bulunmaktadır. Sağlık Ocağı, Ayaz ve çevre köylere hizmet vermektedir. Tarım Kredi Kooperatifi de mahallede bulunan başka bir idari yapıdır. Söz konusu köy halkına tarımsal üretim için ihtiyaç duyduğu gübre, yakıt, tohum gibi girdileri sağlamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1927 yılında 521 kişinin yaşadığı Ayaz mahalleninde bu rakam 1990’da 806 kişiye çıkmıştır. 1997 yılı rakamlarına göre mahallede yaşayan nüfus sayısı 666 kişi iken şu an mahallede 759 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Mahallenin şu anki hane sayısı 180 civarındadır. [kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]