Kösehoroz, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kösehoroz
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 370
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16500

Kösehoroz, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

700 yıllık tarihiyle bir Oğuz Türkü mahallesidir ve ilçedeki en eski yerleşim yeridir. Oğuzların üç ok kolundan gelmişlerdir. Köy tarihinde iki yangın atlatmıştır. Bu nedenle tarihi eserlerin birçoğu yok olmuştur. Fakat kazılarda çok daha eski dönemlere ait eserler çıkmaktadır. Bizans dönemi ve daha eski dönemlere ait eserler bulunmuştur. Bindallılar ve işlemeli havlular bazı ailelerce hala saklanmaktatır. Fakat, birçok aile tarihi eşyalarını elden çıkarmıştır. Yaşlılar tarafından bilinen çok eski ye dayanan oyunlar vardır fakat bunlar gençler tarafından çok bilinmemekte ve kaybolmaktadırlar. Köklü bir geçmişe dayanan bir kültüre sahip olan bu köy genç nüfus bakımından nispeten iyi durumdadır, diğer köylerdeki kente göç bu mahallede etkisini çok fazla gösterememiştir. 80'ler ve 90'larda yıllarda ekonomik nedenlerle kente göç vermişse de, bu durum günümüzde çok nadir görülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geleneksel yemekleri arasında keşkek, pilavı, sulu köfte, ramazan yufkası gibi çeşitli yöresel yemekler bulunur. Ayrıca erik aşı, sarımsak aşı, borana, kazayağı ekşilemesi gibi köye özgü yapılan yemekleri de mevcuttur. Köy mutfağı geçmişte çok daha zengin olmasına rağmen, günümüzde yaşlı nüfusun azalması ve kuşak değişimleriyle yaşanan kültür kayıpları nedeniyle köy mutfağı zenginliğini yitirmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 107 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 22 km uzaklıktadır. Armut, incir gibi meyveleri il çapında ünlüdür. Suuçtu ve Kösehoroz adlı iki adet şelalesi bulunmaktadır. Sınır komşusu olan Yenice mahallesi de Suuçtu Şelalesi üzerinde hak iddia etmektedir. Ayrıca bu köy ile tarım sulaması konusunda da tartışmalar sürmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 370
1997 294

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, ormancılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]