Taşköprü, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşköprü
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 184
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16500

Taşköprü, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı Karadere üzerindeki köy içindeki yapım yılı ve tarihi belli olmayan tarihi taştan köprüden alınmıştır.Rivayete göre köprü bir gecede iki ermiş tarafından yapılmış. Ermişlerden birisi Mahallenin güneydoğusunda bulunan Çataldağdan taşı atıyormuş diğeri ise köprüyü yapıyormuş.ve bir gecede köprü yapılmış. Taşköprü Köyü düz bir arazide ovada kurulmuştur.Çataldağ ise 10 km uzaklıktadır.Yakın zamana kadar ermişin kabri Susurluk çıkışında sağ tarafta olduğu bilinmekteydi. Hatta dereden abdest alırken görenlerde vardı. Daha sonra bir gece köprü yıkıldı. Şimdi sadece insanların gecmesi için demir köprü vardır. Köprüden araçlar geçmemektedir. Bu köprü eski Bursa-Balıkesir yolu üzerinde araç trafiğine hizmet vermekteydi. Köprünün özelliklerinden birisi de 10 (On) adet kemerliolmasıdır. Köy tarafındaki kemerin diğer kemerlere nazaran daha büyük olduğu görülmektedir. Köprü yıkılmadan önce tek yönlü olarak hizmet vermekteydi. Bir araç geçerken karşıdan gelen diğer araç köprünün bir başında beklerdi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 98 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 20 km uzaklıktadır. Mahallenin doğusunda Kosova ve Adaköy köyleri bulunmaktadır. Güney batısında Balıkesir ili Susurluk ilçesine bağlı Karapürçek Beldesi ile batısında yine Balıkesir ili Susurluk ilçesine bağlı Yahya Köy bulunmaktadır. Mahallenin güney yönünde Çataldağ batısında ise Keltepe Dağı yer almaktadır. Mahallenin hemen yakınından geçen Karadere aynı zamanda Balıkesir - Bursa sınırını da oluşturmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 184
1997 176

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda mahallede üç adet tavuk yetiştirme çiftliği kurulmuştur. Tarımsal ürün olarak; domates, biber (salçalık), salatalık, patlıcan, buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği (gündöndü), yetiştirilmektedir. Hayvan olarak büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Mahalleye ait otlaklar hayvancılık için yeterli olmaktadır. Ayrıca Mahallede ekonomik olarak değerlendirilmek üzere kavak ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mahallenin hemen yanından geçen Karadere zengin balık çeşitleri ile amatör balıkçılar için vazgeçilmez bir yer olarak değerlendirilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşköprü Köyü'nde Muhacir, Çerkez, Laz etnik kökenli insanlar yaşamaktadır. Dolayısı ile mahallede farklı kültürlerden örnekler görülmektedir. Köy düğünleri ve bayramlaşma ile son yıllarda gelenek haline gelen Köy Mevlidi bu kültür kaynaşmasının çok güzel bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon ve alt yapısı yapılmıştır. PTT şubesi yoktur. Ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahallede bir adet cami vardır. Cami 2009 yılında meydana gelen Marmara Depreminde hasara uğramış ve yıkılarak yerine 2010 yılında aynı yere yeni bir cami yapılmıştır. Camiye ait minare 1959 yılında yapılmış ve halen hizmet vermektedir. Mahalleye ait bir adet misafirhane mevcut olup köye gelen yabancılar için hazır bir şekilde tutulmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede internet erişimi de mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz EĞİN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]