Eskikızılelma, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskikızılelma
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 508
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16500
İnternet sitesi: [2]

Eskikızılelma, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı II. Abdülhamid döneminde, Doğu Türkistan'daki Rus saldırılarından koruma amaçlı, Bursa'nın (Kirmas) Mustafakemalpaşa ilçesinin Balıkesir bölgesindeki vadiye yerleştirilmiştir. İsmi de Türklerin büyük ideali olan Kızıl Elma düşüncesinden gelmektedir.

Köy halkının mensubu birtakım kişiler başta I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore, Kıbrıs gibi savaşlara katılmıştır.

Mahallenin kültürel anlayışı Osmanlı ve Doğu Türkistan'a dayalıdır. Köy halkı klasik Osmanlı mahallesi yaşantısına alışık olmakla beraber eskiyi yaşamaktan ödün vermez. Her yıl yaz aylarında geleneksel köy hayırı yapılmakta olup mahallenin göç etmiş sakinleriyle mahallede yaşayan akrabaları buluşturmayı amaçlar. Mahallenin geniş otlakları küçük büyük her türlü hayvancılık için avantaj içerirken mahallede son zamanlarda geniş maden ağının keşfine müteakip iş imkanı artmış olup köy halkı geçimini bu yöne çevirmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı; Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya yörelerinde kalabalık bulunan ve Osmanlı'nın da kurucusu olan Karakeçili Yörüklerindendir. İlçeye bağlı Killik, Kocakoru, Körekem, Ömeraltı, Çakallar, Şehriman, İncealipınarı, Doğanpınar, Korubaşı, Ağaçlı, Uğurlupınar, Eskikızılelma, Yaylaçayır köyleri de aynı aşiretten olup akrabadır. Bursa'da 60 civarında Karakeçili mahallesi vardır. En fazla Karakeçili mahallesi Mustafakemalpaşa'da bulunmaktadır (14 köy).

Bursa il merkezine 55, Mustafakemalpaşa ilçesine 32 km uzaklıktadır. Etrafı dağlık ve kayalık olmakla beraber elverişli tarla ve arazileri de mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 816
2007 600
2000 508
1997 467

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık, kozacılık yanında sanayi fabrikaları ve mermer ocakları, maden ocakları da vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. İkinci kademe öğrencileri taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]