Koşuboğazı, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koşuboğazı
—  Köy  —
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Yüzölçümü
 - Toplam 16.000 km2 (6.177,6 mi2)
Rakım m (16 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.230
 - Yoğunluk 0,08/km² (0,2/sq mi)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16503
İnternet sitesi: [2]

Koşuboğazı, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karapapak/Terekeme Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyü oluşturan aileler Dağıstan'dan göç ederek ilk olarak Kars'ın Arpaçay ilçesine, oradan da 1864 yılında Bursa'ya gelerek bu köyü kurmuşlardır. Bursa İli Kemal Paşa İlçesi

KOŞUBOĞAZI KÖYÜ

Bursa İli Mustafa Kemal Paşa İlçesine bağlı Koşuboğazı Köyü Dağıstan’dan gelen göçmenler tarafından 1892 yılında kurulmuş.

Dağıstan’ın Derbent yöresinden Şıh Abdülaziz Efendi önderliğinde Türkiye’ye göç eden atalarımız, bir müddet Kars vilayetinde ikamet etmiş ve daha sonra Bursa yöresine gelerek şimdiki Koşuboğazı köyünü kurmuşlar.

Atalarımız 1892 yılında 8–10 hane olarak buraya yerleşmişler, daha sonra Dağıstan’dan gelen göçlerle 1900 yılında Köşuboğazı 35–40 hanelik küçük bir köy haline gelmiş.

Köyden kent’e göçün az oluşu, köy nüfusunun artmasını hızlandırmıştır. Bugün (1996) Koşuboğazı Köyü 500’ü aşkın hane sayısı ve 1700 dolayında nüfusu ile Belde olmaya namzet büyük bir köydür.

Dağıstan Halklarından Terekeme ya da Karapapak olarak bilinen Koşuboğazı Köyü halkının ayrı bir lisanı yoktur. Ana lisanı öz Türkçedir. Ünlü Ali Elverdi Paşa da bu köylüdür, halen orduda ve memuriyette bulunanların sayısı 40 dolayındadır.

Başlıca geçim kaynağı ziraat olan Koşuboğazı Köyünde, Tarım Kredi Kooperatifi ve Sebze-Meyve Kooperatifleri mevcuttur. Köyde İlköğretim Okulu ve İmam Hatip Okulu bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 96 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1230
1997 1285

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. çiftçilerin ağırlıklı olarak ektiği ürün domatestir. bunun yanı sıra biber, mısır, arpa ve buğday yazın bol yetiştirilen ürünlerdir. köyün yakınında bulunan salça fabrikası martaş ve tat, çiftçilerin geçim kaynağı olması, ürünlerin işlenmesi bakımından, oldukça etkilidir. ayrıca verimli çayırların, meraların, geniş otlak arazilerinin yapısı büyük baş ve küçük baş hayvancılığı etkilemiştir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014- HİKMET ALPAY

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün altyapısı tamamlanMAmıştır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Gerçi PTT acentesine ihtiyaçta yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]