Koşuboğazı, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koşuboğazı
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 16.000 km² (6.000 mil²)
Rakım 5 m (16 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.230
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224 628
Posta kodu 16503

Koşuboğazı, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karapapak/Terekeme Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyü oluşturan aileler Dağıstan'dan göç ederek ilk olarak Kars'ın Arpaçay ilçesine, oradan da 1864 yılında Bursa'ya gelerek bu mahallesi kurmuşlardır. Bursa İli Kemal Paşa İlçesi

KOŞUBOĞAZI KÖYÜ

Bursa İli Mustafa Kemal Paşa İlçesine bağlı Koşuboğazı Köyü Dağıstan’dan gelen göçmenler tarafından 1892 yılında kurulmuş.

Dağıstan’ın Derbent yöresinden Şıh Abdülaziz Efendi önderliğinde Türkiye’ye göç eden atalarımız, bir müddet Kars vilayetinde ikamet etmiş ve daha sonra Bursa yöresine gelerek şimdiki Koşuboğazı mahalleninü kurmuşlar.

Atalarımız 1892 yılında 8–10 hane olarak buraya yerleşmişler, daha sonra Dağıstan’dan gelen göçlerle 1900 yılında Köşuboğazı 35–40 hanelik küçük bir köy haline gelmiş.

Mahalleden kent’e göçün az oluşu, mahalle nüfusunun artmasını hızlandırmıştır. Bugün (1996) Koşuboğazı Köyü 500’ü aşkın hane sayısı ve 1700 dolayında nüfusu ile Belde olmaya namzet büyük bir köydür.

Dağıstan Halklarından Terekeme ya da Karapapak olarak bilinen Koşuboğazı Köyü halkının ayrı bir lisanı yoktur. Ana lisanı öz Türkçedir. Ünlü Ali Elverdi Paşa da bu köylüdür, halen orduda ve memuriyette bulunanların sayısı 40 dolayındadır.

Başlıca geçim kaynağı ziraat olan Koşuboğazı Mahalleninde, Tarım Kredi Kooperatifi ve Sebze-Meyve Kooperatifleri mevcuttur. Mahallede İlköğretim Okulu ve İmam Hatip Okulu bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 96 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıktadır.Susurluk a 14 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi ve Balıkesir iklimi etki alanı içerisindedir.Balıkesir il sınırı na 3 km mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1230
1997 1285

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. çiftçilerin ağırlıklı olarak ektiği ürün domatestir. bunun yanı sıra biber, mısır, arpa ve buğday yazın bol yetiştirilen ürünlerdir. mahallenin yakınında bulunan salça fabrikası martaş ve tat, çiftçilerin geçim kaynağı olması, ürünlerin işlenmesi bakımından, oldukça etkilidir. ayrıca verimli çayırların, meraların, geniş otlak arazilerinin yapısı büyük baş ve küçük baş hayvancılığı etkilemiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin altyapısı tamamlanMAmıştır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Gerçi PTT acentesine ihtiyaçta yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]