Aliseydi, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aliseydi
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 340
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
Posta kodu 16500

Aliseydi, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Alaseyit olarak da bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Bulgaristan'dan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Köy adını; hemen mahallenin girişinde olan mezarlıktaki bir türbeden almaktadır. Bu türbede Mahalleye ilk gelen kişi olduğuna inanılan Seyit Ali adındaki kişiye ait bir mezar vardır. Mezarlığın hemen arkasında yer alan meşe korusu piknik için ideal bir yer olmasına rağmen gerekli tanıtım yapılmadığı (mahallede genellikle ihtiyarların kalması ve pikniğe geleceklerden rahatsızlık duyulması düşüncesi hakim olduğundan) için gerekli ilgiyi görmemektedir. 1907 Salnamesi'nde mahallenin 81 hane olduğu kaydedilmiştir. Mahallenin bulunduğu yerleşkenin göçmenler tarafından iskan tarihi 1800'lü yıllara rastlamaktadır. Köy camiinin yapım tarihi 1885'tir. Ayrıca mahallenin içinde bulunan 3 adet tarihi meşe mahallenin sembolüdür. Bunlardan birisi gövdesinin içinde bulunan arıların balları nedeniyle kurumuştur. Ayrıca mahallenin Ayaz Köy yolu üzerinde 2 adet meşe ağacı bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türklerinin kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin gelenek ve görenekleri son yıllarda özelliğini kaybetmiştir. Özellikle evlenme düğünlerinde gelin alıcı esnasında yapılan yastık kapma yarışı hala unutulmamaktadır. İnsanların maddi imkânlarının azalması, gençlerin göç etmesi, arazilerin miras yoluyla küçülerek gelir seviyesinin düşmesi eski gelenek ve göreneklerimizi unutturmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 95 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara İklimi etkisi içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 340
1997 349
1990 480
1985 590

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 150 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Sulu tarıma geçildikten sonra tütün ekimi sona ermiştir. Hayvancılık geçmişte yaz mevsiminde mera hayvancılığı şeklinde iken şimdi tamamen kapalı sistem ahır hayvancılığına geçmiştir. Koyun geçmişte oldukça yaygındı. Fakat koyundan elde edilen yün ve sütün maddi getirisinin az olması, meraların erken kuruması küçükbaş hayvancılığın yerini büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine bırakmıştır. Tarım ürünü olarak buğday, ayçiçeği, soğan, nohut, sulu alanda ise domates, biber, mısır, pancar gibi ürünler ekilmektedir. Ayrıca son yıllarda zeytin ekimi oldukça yaygındır. Bunun yanında birçok meyve türü yetiştirilmesine uygundur. Mahallenin Kadirçeşme Köyü sınırında bulunan Linyit kömürü bir zamanlar 1990'lı yıllarda birkaç yıl çalışmıştır. Fakat yeraltından aşırı su gelmesi işletmecinin kar marjını düşürdüğü için olsa gerek şu anda maden ocağının olduğu yerde en derin yeri 7-8 metre olan su madeni gölet haline getirmiştir. Yaz mevsiminde çevrede bulunan mermer ocakları tankerle su ihtiyacını buradan karşılamaktadır. Ayrıca çevredeki tarla sahipleri de ürünleri sulamak için buradan yararlanmaktadır.Bunun yanında amatörce yapılabilecek balıkçılık için yıllar önce bu işe meraklı kişiler tarafından bu tektonik gölet suyuna balık bırakılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]